Czy takie objawy mogą być oznaką wrzodów jelit lub żołądka?

Witam. Od około 2 tygodni zacząłem miewać częste stolce ( ok 2 do 3 razy dziennie). Niestety w stolcu pojawia że spora ilość świeżej, lekko rozwodnionej krwi. Czasami mam wrażenie, że przez krew odczuwam parcie na oddanie stolca, ponieważ to ona pojawia się pierwsza. Nie odczuwam żadnych bóli brzucha. Czy takie objawy mogą być oznaką wrzodów jelit lub żołądka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świeża krew, czyli w kolorze żywej czerwieni, oznacza, że źródło krwawienia ma miejsce w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, co prawdopodobnie wyklucza wrzody żołądka czy dwunastnicy – to jest choroby górnego odcinka dróg pokarmowych.

Co do owrzodzeń jelita grubego, to niestety na podstawie Pańskiego opisu trudno jest postawić diagnozę, niemniej choroba WZJG, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, objawia się nie tylko częstszymi wypróżnieniami, ale też zaparciami i, co istotne, pojawiają się dolegliwości bólowe brzucha, brak apetytu, osłabienie itp.

Jeśli jest Pan zainteresowany, zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego.

Niewykluczone, że budzące Pana obawy krwawienia wynikają ze wzmożonego rytmu wypróżnień i są skutkiem podrażnienia śluzówki lub pochodzą z hemoroidów. Niemniej wystąpienie takich objawów powinno skłonić Pana do jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem – to może być internista, który po badaniu per rectum oraz po zebraniu dokładnego wywiadu, zadecyduje o dalszej diagnostyce bądź skieruje Pana do proktologa.

Zachęcam do lektury naszego materiału, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.