Czy to mogą być objawy raka u 20-latka?

Witam piszę ponieważ od około 3 miesięcy mam problem z biegunkami. Mam 20 lat i zaczęło się to z nikąd. Nie mialem nigdy takich problemów. Każdego dnia jak już się obudzę pojawiają się wzdęcia i głośne przelewanie w brzuchu. Później pojawia się parcie na stolec które raz jest mocniejsze a raz słabsze. Biegunka przeważnie jest wodnista i mam wrażenie że jest zmieszana z krwią. Oprócz bólów brzucha, wzdęć i biegunek nie mam innych objawów. Jest to bardzo niekomfortowe ponieważ nieraz nawet wyjść z domu nie mogę. Jaki mógłby być problem czy to może być rak i pojawił się tak nagle? Kolanoskopię będę miał robiona w październiku lecz to jest trochę czasu i nie mam pojęcia co teraz robić.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przewlekła biegunka oznacza, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, lecz nie musi to być od razu objaw nowotworu.

Tak częste rozwolnienie towarzyszy różnym chorobom, takim jak: zespół jelita drażliwego, alergia pokarmowa, celiakia, niewydolność trzustki czy choroby wątroby. Dolegliwość ta może być również związana ze stresem lub przyjmowaniem niektórych leków. Inną przyczyną są problemy z wchłanianiem substancji odżywczych z pokarmów.

Bóle brzucha, wzdęcia, uczucie parcia na stolec i przelewanie w żołądku to częste objawy zespołu jelita drażliwego. Natomiast krew w kale pojawia się przy hemoroidach, chorobie wrzodowej żołądka, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, szczelinie odbytu czy stanach zapalnych jelit. Konieczne jest więc nie tylko wykonanie kolonoskopii, ale również skonsultowanie swojego stanu z lekarzem gastrologiem, który najprawdopodobniej zleci jeszcze inne, dodatkowe badania.

Więcej na temat przewlekłej biegunki przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.