Co mam zrobić z tymi biegunkami w młodym wieku?

Witam piszę ponieważ co mogę zrobić dalej z biegunkami, wzdęciami głośnym przelewaniu w brzuchu no i jego bólem. Pierwsze co zrobiłem gdy się to zaczęło a minęły już 3 miesiące to dostałem skierowanie na kolanoskopie. Lecz młody wiek i stres przed tym badaniem skłonił mnie do odwiedzenia prywatnego gastrologa. Lekarz kazał wykonać 3 badania. Kalprotektyne w kale, Wodorowy test oddechowy z glukozą w kierunku SIBO, IGa całkowite. Wszystkie badania wykonałem i w każdym z badań wszystko jest w normie. Lekarz powiedział ,że kolanoskopia nie jest potrzebna. Dobrze tylko problem jest taki ,że objawy nie ustąpiły lekarz powiedział ,że to jelito drażliwe. Tylko czy jest to pewne po tych badaniach? Ponieważ mam silne wzdęcia w brzuchu tak głośno przelewa, że siedzenie w miejscu publicznym jest niemożliwe. Tak samo ból brzucha wcześniej był mocniejszy teraz lekko odpuścił. Przeważnie najgorzej jest rano i przed snem. Przed snem występują wzdęcia lub nagłe parcie na stolec. Gdy już zasnę raczej nie budzę się by szybko korzystać z toalety dopiero rano. Co mogę dalej zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zespół jelita drażliwego to schorzenie, które może objawiać się m.in. biegunkami, bólem brzucha oraz częstymi wzdęciami. Długotrwały stres oraz zaburzenia lękowe to czynniki, które mogą powodować nasilenie się tego typu dolegliwości. W tym wypadku proszę zaobserwować, w jakich sytuacjach zauważa Pan u siebie te objawy, kiedy ulegają natężeniu lub wyciszeniu itp. Taka wnikliwa analiza może być przydatna dla lekarza w określeniu przyczyny problemu. W leczeniu tej choroby liczy się odpowiedni styl życia, stosowanie zdrowej diety oraz odpoczynek. Przydatna może być również wizyta u psychologa i psychoterapeuty, aby zweryfikować, czy źródłem tych dolegliwości nie są właśnie czynniki emocjonalne.

Oczywiście, wcześniej warto upewnić się, że za tymi dolegliwościami nie stoją schorzenia w obrębie układu pokarmowego. Jeżeli objawy dalej będą się utrzymywać i przybierać na sile konieczny jest ponowny kontakt z gastrologiem, który w oparciu o szczegółowy wywiad podejmie decyzję, czy konieczne jest zrobienie bardziej szczegółowych badań, jak gastroskopia czy kolonoskopia.

Więcej istotnych informacji na temat zespołu jelita drażliwego znajdzie Pan w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Poniżej przesyłamy również linki do odpowiedzi naszych ekspertów na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-leki-na-zespol-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-powodowac-zespol-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.