Dlaczego mam to ciągłe bulgotanie w brzuchu?

Dzień dobry. Od około 2-3 tygodni mam pewien problem który bardzo mnie niepokoi, otóż zaczęło mi się przelewać, burczeć, bulgotać w brzuchu i klatce piersiowej. Praktycznie przez całą dobę jest to słyszalne i odczuwalne niezależnie od spożywanych posiłków. Do tego podczas gdy położę się na brzuchu odczuwam takie dziwne uczucie jakby pękania pęcherzyków w okolicy łopatek, nie jest to bolesne bardziej jakby łaskotanie. Innych dolegliwości nie odczuwam. Czy może ktoś spotkał się z czymś podobnym? Na co mogą wskazywać moje dolegliwości? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Schorzenie to może objawiać się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami, biegunkami, uczuciem ucisku, nadmiernymi gazami lub uczuciem pełności (nawet po spożyciu niewielkiego posiłku).

Osoby cierpiące z powodu zespołu jelita drażliwego narzekają na bulgotanie w jelitach, głośne burczenie lub przewracanie w żołądku. Jest to bardzo krępujące i występuje niezależnie od pory dnia. Dolegliwości te nie zależą również od konkretnych produktów ani poziomu sytości.

Często objawy te pojawiają się na skutek sytuacji stresowych, dlatego zespół jelita drażliwego bywa nazywany nerwicą jelit.

Proszę udać się do lekarza rodzinnego bądź gastroeneterologa, który po zebraniu wywiadu oraz wykonaniu podstawowych badań potwierdzi bądź wykluczy tę hipotezę.

Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.