Ja zaradzić problemom z jelitami?

Witam od jakiegoś czasu mam problemy z jelitami burczenie w brzuchu luźne stolce wieczorem rano miałem w przeszłości sibo co to może być i jak temu zaradzić objawy podobne do ibs

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy, które Pan wymienia wskazują na zespół jelita drażliwego. Schorzenie to objawia się bólami brzucha, zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunkami, zaparciami), wzdęciami, nadmiernym odbijaniem, nudnościami i zgagą. Osoby cierpiące z powodu zespołu jelita drażliwego narzekają na uczucie niepełnego wypróżnienia oraz zauważają śluz w stolcu. Przelewanie, burczenie oraz bulgotanie w brzuchu powodują dyskomfort oraz stają się powodem kompleksów.

Objawy SIBO, a więc zespołu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, są bardzo podobne. Co więcej, te dwa schorzenia nie wykluczają się nawzajem. SIBO bardzo często występuje wraz z IBS, a więc z zespołem jelita drażliwego.

Leczenie wdrażane jest po zaleceniu lekarza. Proszę więc udać się do gastrologa. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyków i probiotyków oraz wprowadzenie zmian w dotychczasowej diecie.

Więcej informacji na temat wyżej wymienionych chorób znaleźć można w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy oraz https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.