Dlaczego mam te skurczowe bóle brzucha przed defekacją?

Od kilku tygodni mam skurczowe bole brzucha przed defekacja Mijają po Nasilają się podczas okresu. Nie biorę żadnych leków. Stolec normalny prawie codziennie. Jedzenie tylko domowe Co mi jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skurczowe bóle brzucha, które ustępuję tuż po defekacji to typowy objaw zespołu jelita drażliwego. Schorzenie to objawia się również zaparciami, biegunkami, uczuciem niepełnego wypróżnienia oraz wzdęciami.

Niestety nie ma badań, które mogłyby pomóc w jego diagnostyce. Zazwyczaj więc diagnostyka oparta jest na podstawie wywiadu lekarskiego połączonego z badaniami, które pozwalają wykluczyć inne schorzenia.

Jeśli dolegliwości, o których Pani wspomina będą utrzymywały się nadal, to warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – jeśli zajdzie taka potrzeba – pokieruje Panią do specjalisty zajmującego się gastroenterologią.

Więcej informacji na temat zespołu jelita drażliwego znajdzie Pani w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-objawy-diagnoza-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.