Jak pozbyć się zgagi?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jak najbardziej wymienione przez Panią objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Problem ten objawia się dolegliwościami bólowymi brzucha, zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia), wzdęciami brzucha, nadmiernym odbijaniem, nudnościami i uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Objawy te nie są jednak charakterystyczne i mogą dotyczyć innych chorób jelit, dlatego diagnostyka zespołu jelita drażliwego polega na wykluczeniu innych, poważnych schorzeń. W tym celu proszę udać się do gastroenterologa.

Zdarza się, że dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego nasilają się pod wpływem sytuacji stresowych, dlatego leczenie może polegać nie tylko na przyjmowaniu leków czy zmianie diety, ale również obejmować sesje psychoterapeutyczne. Jest to jednak kwestia indywidualna.

Nie bez znaczenia jest również genetyka. Aktualne badania pokazują, że problem ten występuje częściej u osób, u których w rodzinie pojawiły się podobne dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego.

Więcej informacji na temat tej choroby znaleźć można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty