Co oznacza taki ból brzucha u 19-latka?

Witam, mam 19 lat i tak od czerwca mam problemy z brzuchem, właśnie od czerwca zaczął się u mnie duży stres ale tak od miesiąca jest gorzej boli mnie brzuch na dole czasami biegunki po jedzeniu a jak są zaparcia to dostrzegam trochę śluzu, często mam luźniejsze stolce, dodam jeszcze że jak się zestresuje mega mocno to trace apetyt i pobolewa mnie brzuch, podejrzewam że może to być ibs ale nie jestem pewny boję się że może być to rak jelita krwi nie zauważyłem. Od małego miałem wzdęcia ale właśnie odkąd zaczął się ten stres to właśnie zaczęły się te objawy stopniowo się nasilają

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. W Pana przypadku należałoby się udać do gastroenterologa. Dopiero po wykonaniu konkretnych badań i przeprowadzeniu wywiadu lekarz będzie mógł określić z czego dokładnie wynikają te dolegliwości w Pana przypadku.

Z pytania wynika, że problemy z brzuchem zbiegły się z jakimiś stresującymi sytuacjami w Pana życiu. Nie można zatem wykluczyć, że to właśnie on jest odpowiedzialny za wywołanie i nasilenie się tych objawów. Takie dolegliwości często pojawiają się w przebiegu zespołu jelita drażliwego. To schorzenie objawia się silnym bólem brzucha. Poza tym mogą towarzyszyć mu biegunki, zaparcia, wzdęcia czy zmiana rytmu wypróżnień itp. Problemy te trwają już od dłuższego czasu, dlatego tym bardziej lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. W takim przypadku pomocne może okazać się wykonanie dodatkowych badań m.in. gastroskopii oraz kolonoskopii, aby wykluczyć różne schorzenia układu pokarmowego.

W tym przypadku dochodzi jeszcze kwestia stresu. Być może dobrym pomysłem będzie także dodatkowo wizyta u psychologa, aby porozmawiać z nim na temat swoich stanów emocjonalnych.

Więcej informacji na temat zespołu jelita drażliwego znajdzie Pan w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi odpowiedziami ekspertów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-powodowac-zespol-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywienie-przy-zespole-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.