Co oznacza ten wynik badania wycinka z jelita cienkiego?

Dzień dobry. Miesiąc temu miałam badanie kolonoskopii. Od wielu lat cierpię na nawracające niezdiagnozowane bóle brzucha oraz w rodzinie występuje nowotwór jelita grubego. Lekarz robiący kolonoskopię pobrał mi wycinek z jelita cienkiego. W wyniku histopatologicznym.pisze: fragment błony śluzowej jelita cienkiego z grudkami chłonnymi obejmującymi niemal całą powierzchnię blaszki właściwej. Co to oznacza.
KOBIETA, 36 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

grudki chłonne to grupy komórek układu limfatycznego, które pełnią ważną rolę w obronie organizmu przed infekcjami i obcymi substancjami. Znajdują się one w naszym organizmie, a ich liczny charakter może, ale nie musi, wskazywać na lekki stan zapalny w jelicie. Dodatkowo, jeśli w badaniu histopatologicznym nie wykazano innych niepokojących zmian, to może być Pani raczej spokojna.

Należy jednak pamiętać, że taki wynik powinien być jednak interpretowany przez gastrologa, z uwzględnieniem wszystkich objawów i pozostałych badań.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/blona-sluzowa-jelita-cienkiego-z-grudkami-w-blaszce-wlasciwej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/fragment-blony-sluzowej-jelita-grubego-z-grudka-chlonna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.