Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 6 , 6 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Onkologia: Pytania do specjalistów

Czy ten wynik wymaga dalszej diagnostyki?

Witam miałam wycinaną chirurgicznie zmianę ( mała czerwona grudka z tyłu pleców) na karcie ze szpitala pisze " Rozpoznanie kliniczne : nowotwór o nieokreślonym charakterze ( skóra) później niżej jest wynik badania histopatologicznego " Rozpoznanie : włókniak histiocytarny skóry... Witam miałam wycinaną chirurgicznie zmianę ( mała czerwona grudka z tyłu pleców) na karcie ze szpitala pisze " Rozpoznanie kliniczne : nowotwór o nieokreślonym charakterze ( skóra) później niżej jest wynik badania histopatologicznego " Rozpoznanie : włókniak histiocytarny skóry ICD-O-8832/0 . Moje pytanie : czy te wyniki są dobre czy źle? Dlaczego u góry pisze nowotwór o nieokreślonym charakterze? Czy ten wynik wymaga dalszej diagnostyki i konsultacji czy wszystko jest w porządku? Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Gdzie jeszcze tata może szukać pomocy po tym zabiegu usunięcia nowotworu małżowiny usznej?

Witam proszę Państwa pisze w takiej sprawie tata po laserowym usunięciu nowotworu małżowiny usznej metoda laserowa rana zaczęła się paprać wydobywa się z niej ropa ból jest nie do wytrzymania po kilku wizytach u lekarzy każdy stwierdza ze wszystko jest... Witam proszę Państwa pisze w takiej sprawie tata po laserowym usunięciu nowotworu małżowiny usznej metoda laserowa rana zaczęła się paprać wydobywa się z niej ropa ból jest nie do wytrzymania po kilku wizytach u lekarzy każdy stwierdza ze wszystko jest w porządku że wdał się stan zapalny przepisane zostały leki po których nie ma żadnej poprawy ciśnienie się powiększa tata jest po zawałach... Bardzo proszę o jakąś radę gdzie się z tym udać gdzie szukać pomocy w złagodzeniu bólu. Powtarzam ból jest nie do wytrzymania
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Co oznacza takie zgrubienie na klatce piersiowej?

Na klatce piersiowej pojawiło się zgrubienie. Miękkie, tak jakby był to miesięń albo tkanka tłuszczowa. Zgrubienie jest podłużne ok 5cm na 2cm. Zgrubienie ma miejsce troche pod obojczykiem i na lewo. Prawie przy lini środka klatki piersiowej patrząc pionowo. Czy to tłuszczak lub inny nowotwór?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co zrobić z tą torbielą podżuchwową?

Dzień dobry. 4 lata temu miałem operacyjnie wycinana ,,torbiel podżuchwową”. Badanie histopatologiczne wykazało ze jest to odczynowy węzeł chłonny. Dziś, po 4 latach mam dokładnie to samo. Co z tym robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co należy robić z tym włókniakiem?

Moja córka ma z badań prześwietlenia stwierdzonego włókniaka niekostniejacego w kości prawej nogi.Mamy zrobić biopsję,co to oznacza?Bardzo się boję o nią co mam zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy takie wyniki w wieku 59-lat są prawidłowe?

Witam. Czy moje wyniki są prawidłowe? HE4-60,4 CA-125-7,50 Roma-8,72% Kobieta lat 59 i mała torbiel na jajniku. Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Tomasz Basta
Dr n. med. Tomasz Basta

Czy należy przyspieszyć kontakt ze szpitalem?

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące mojego męża 4lata temu przeszedł raka jelita grubego miał chemię i radioterapię przed operacja w tym roku okazało się po badaniu że rak wrócił tylko w innym miejscu ale również w jelicie grubym. Po konsylium... Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące mojego męża 4lata temu przeszedł raka jelita grubego miał chemię i radioterapię przed operacja w tym roku okazało się po badaniu że rak wrócił tylko w innym miejscu ale również w jelicie grubym. Po konsylium zadzwoniła jakas kobieta z wiadomością że mąż został zakwalikowany na operacje i ma czekać na tel. ale czeka już ponad miesiąc czy tak wygląda leczenie czy powinniśmy dzwonić i pytać bo obawiam się o zdrowie męża.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Czy ten preparat jest dozwolony u pacjentów onkologicznych?

Czy po sanacji można płukać jamę ustną Caphosolem? jestem pacjentem onkologicznym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może oznaczać powiększona pierś?

Byłam u swojego ginekologa i stwierdził że to nic takiego. A mam powiększona pierś i boje się że to coś poważnego. Robiłam USG i wyszło że Zmian ogniskowych nie stwierdza się. Znacznie poszerzone przewody mlekowe w obu gruczołach do 4... Byłam u swojego ginekologa i stwierdził że to nic takiego. A mam powiększona pierś i boje się że to coś poważnego. Robiłam USG i wyszło że Zmian ogniskowych nie stwierdza się. Znacznie poszerzone przewody mlekowe w obu gruczołach do 4 mm więcej w piersi prawej. W obu dołach pachowych zwlokniale węzły chłonne do 9 mm. Co to może oznaczać?

Czy powinnam nadal starać się wpłynąć na tatę?

Dzień dobry, nie mam do kogo zwrócić się o radę w obecnej sytuacji. Będę bardzo wdzięczna za radę. Mój tata (obecnie 57 lat) w 2012 miał wykrytego raka prostaty we wczesnym stadium. Już wtedy nie chciał się leczyć, planował spisać... Dzień dobry, nie mam do kogo zwrócić się o radę w obecnej sytuacji. Będę bardzo wdzięczna za radę. Mój tata (obecnie 57 lat) w 2012 miał wykrytego raka prostaty we wczesnym stadium. Już wtedy nie chciał się leczyć, planował spisać testament i poczekać aż rak go zabije. Mama zrobiła wówczas wszystko, żeby się leczył. Praktycznie go do tego zmusiła szantażem emocjonalnym (nie dałaby sobie rady chociażby finansowo, tata pracował na czarno, ona miała minimalną). Poddał się zabiegowi miejscowej radioterapii (prywatnie), który przyniósł oczekiwany efekt i regularnie się badał. Kilka miesięcy temu jego PSA bardzo skoczyło, co sugeruje wznowę. W drugim badaniu wyszło trochę niższe niż w pierwszym. Od lekarza dostał tę kartę do szybkiej diagnostyki, ale nie chce jej podjąć. Jest zwolennikiem medycyny alternatywnej i uważa, że chociażby biopsja może mu zaszkodzić. Twierdzi, że lekarze są w zmowie z firmami farmaceutycznymi i wszystkim wciskają chemię dla zysku. Uważa, że dłużej pożyje, jeżeli nie będzie robił kompletnie nic. Zdaje sobie sprawę, że istnieje też metoda HIFU, ale oczywiście nie chce na nią przystać, bo uważa, że rak i tak nie zostanie przez nią zniszczony i wyrzuci tylko pieniądze w błoto. Naszym zdaniem on po prostu chce umrzeć. Od dłuższego czasu, w mojej opinii, bo żaden specjalista nie miał okazji go badać, ma dystymię, ale absolutnie nie chce udać się ani do psychologa, ani do psychiatry, chociaż tłumaczyłam mu, że wcale nie musi poddać się terapii, skoro tak odrzuca go ten pomysł, a nawet same leki poprawią jego jakość życia i w dodatku są refundowane. Nie i już. Mama jest już zmęczona, ponieważ jakiekolwiek zadbanie o zdrowie musi na tacie wymuszać. Operację biodra, choć kulał i bardzo go bolało, pójście do lekarza z paskudną raną, pomimo że widać już infekcję, itd. Ja także nie umiem go przekonać chociaż do diagnostyki. Ciężko mi zaakceptować jego decyzję, ponieważ mam sześcioletniego brata i nie chcę, by był zmuszony dorastać bez taty. Ja mam 22 lata, moja siostra 18. My, nawet gdyby tata umarł teraz, będziemy go dobrze wspominać, będziemy go pamiętać, dorastałyśmy w pełnej rodzinie. A mój brat? Tata jest dla niego najważniejszy. Nie rozumiem dlatego decyzji ojca. Chciałabym zapytać, czy powinnam nadal starać się wpłynąć na tatę, prosić o to mamę czy może liczyć, że tata sam zmieni zdanie? Ostatecznie, jeżeli nam się nie uda, będę musiała się z tym pogodzić i wiem o tym, ale ciężko mi tak łatwo się poddać.
odpowiada 1 ekspert:
mgr Adam Zajączkowski
mgr Adam Zajączkowski

Co znaczy ten wynik po chirurgicznym usunięciu zmiany?

Witam, miałam usuwane chirurgicznie znamię, oto jego wynik histopatologiczny : u samej góry pisze " Rozpoznanie kliniczne : nowotwór o nieokreślonym charakterze ( skóra). Niżej " Rozpoznanie : włókniak histocytarny skóry. ICD-O-8832/0 o co tutaj chodzi? Czy ten... Witam, miałam usuwane chirurgicznie znamię, oto jego wynik histopatologiczny : u samej góry pisze " Rozpoznanie kliniczne : nowotwór o nieokreślonym charakterze ( skóra). Niżej " Rozpoznanie : włókniak histocytarny skóry. ICD-O-8832/0 o co tutaj chodzi? Czy ten wynik jest dobry czy zły? Dlaczego u góry pisze nowotwór o nieokreślonym charakterze? Z góry dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co oznacza tak wysokie PSA?

Wynik PSA 1200, po badaniu per rectum skierowanie na biopsję, co oznacza tak wysokie PSA?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co należałoby zrobić z takim rozpoznaniem?

Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który... Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który na USG potwierdził obecność w pęcherzu dwóch guzów. Zostały one usunięte w czerwcu w czasie dwukrotnej elektroresekcji (jeden guz na początku czerwca, drugi pod koniec). Teraz dostaliśmy wynik pierwszego guza i brzmi on następująco: RAK UROTELIALNY INWAZYJNY G2. WARSTWA MIĘŚNIOWA SKĄPA, BEZ CECH NACIEKU RAKA. Lekarz prowadzący i wykonujący cystoskopię u taty "umywa" ręce, nic nie tłumaczy, nie dał żadnych dalszych skierowań poza tym na cystoskopię kontrolną za 3 miesiące. Nie wystawił karty DILO, choć sugeruje chemioterapię. Wcześniej też po wykonanej elektroresekcji mówił coś o naciekach itd., które jednak nie znajdują potwierdzenia w wyniku histopatologii. Ja szczerze mówiąc już zgłupiałam. Co mamy teraz zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz

Czy chemioterapia w tabletkach jest bezpieczna dla otoczenia?

Mój tato bierze chemię w tabletkach Capecitabina medac 500mg  rano i wieczorem (po 8 tabletek) dziennie i raz na 3 tyg dożylnie w szpitalu. Czasami zapomina umyć ręce po tabletkach chociaż w ulotce jest napisane aby myć ręce po nich. Dotyka... Mój tato bierze chemię w tabletkach Capecitabina medac 500mg  rano i wieczorem (po 8 tabletek) dziennie i raz na 3 tyg dożylnie w szpitalu. Czasami zapomina umyć ręce po tabletkach chociaż w ulotce jest napisane aby myć ręce po nich. Dotyka wszystkiego po nieumyciu rąk.  Jest przed radioterapia i operacją raka odbytu odbytnicy.   Mam obawiać się o coś? Czy dla mnie jest to bezpieczne, że jak nie umył rąk dotyka rzeczy? Czy przez papier toaletowy wycierając pupę po skorzystaniu taty w toalecie robił kał,  pierwszym płatek papieru może przeniknąć rakiem do mnie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taka zmiana na jądrze?

Witam wykryłem nad prawym jadem kulkę może 5mm jest bezbolesna i przepuszcza światło.Kulka nie jest przyczepiona do jądra da się ją swobodnie przemieszczać.Dodam też że mam od zawszę lewe jądro 2 razy większe od prawego.Czy to może być rak?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam w tej sytuacji zrobić biopsję?

Moje wyniki z usg piersi Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej dość liczne torbiele - największa torbiel na godz. 7 przy otoczce o wym. 14x6,7mm. W PP przybrodawkowo na godz. 12 skupisko torbieli wym. 16x7mm W PL kilka torbieli... Moje wyniki z usg piersi Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej dość liczne torbiele - największa torbiel na godz. 7 przy otoczce o wym. 14x6,7mm. W PP przybrodawkowo na godz. 12 skupisko torbieli wym. 16x7mm W PL kilka torbieli sr. do 6mm. W PL na godz. 3 obwodowo skupisko torbieli wym. 9x3mm. Innych zmian ogniskowych litych i torbielowatych nie uwidoczniono. W dołach pachowych obustronnie obecne owalne węzły chłonne z zat. tł. , najwiekszy po lewej ma wym. 18x6,6mm. Kategoria US- BIRADS:3 Moje pytanie - czy powinnam zrobić biopsje czy powtórzyć badanie po pół roku ? Z góry dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to może być rak płuc mimo prawidłowych wyników?

Mam stwierdzone na płucach 4 guzki o wielkości 3-6mm.Tk miałam robione ze względu na epizody krwioplucia.Lekarz pumolog stwierdził po obejrzeniu zdjęcia ze to guzki pozapalne. Boję się że się pomylił. Dlaczego bowiem bolą mnie teraz płuca. Miałam robiony 2 razy... Mam stwierdzone na płucach 4 guzki o wielkości 3-6mm.Tk miałam robione ze względu na epizody krwioplucia.Lekarz pumolog stwierdził po obejrzeniu zdjęcia ze to guzki pozapalne. Boję się że się pomylił. Dlaczego bowiem bolą mnie teraz płuca. Miałam robiony 2 razy marker nowotworowy Cyfra 21.1 i dwa razy wyszedł w normie. Czy może tak być ze to rak płuc pomimo dobrego wynik z markerów?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jakie jest prawdopodobieństwo raka w tym przypadku?

Witam. Jak jest z tym HPV u mężczyzn? Podobno wirus może być przyczyną raka gardła, odbytu, prącia. Jakiego raka może mieć mężczyzna któremu zarażona kobieta zrobiła miłość francuską i jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia raka u 25 letniego mężczyzny? Czy jest się czymś obawiać?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy normalna jest ta opuchlizna po tłuszczaku warg sromowych?

Ginekolog wycisnął mi tłuszczaka na wardze sromowej, od kilku dni to miejsce mnie boli i jest opuchnięte, czy to jest normalna reakcja?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z jakim lekarzem powinniśmy skonsultować stan mojej mamy?

Moja mam choruje na raka pluc juz od kilku lat.Ma tez przerzuty miedzyinnymi w uchu(mowi ostatnio ze na to ucho oguchła) .Byla leczona chemią i naswietlaniami zanim wybuchla pandemia.Od tej pory praktycznie nie byla u lekarz poniewaz twierdzi, że... Moja mam choruje na raka pluc juz od kilku lat.Ma tez przerzuty miedzyinnymi w uchu(mowi ostatnio ze na to ucho oguchła) .Byla leczona chemią i naswietlaniami zanim wybuchla pandemia.Od tej pory praktycznie nie byla u lekarz poniewaz twierdzi, że wszystkie alternatywy leczenia juz wykorzystala.Ostatnio czesciej mówi o bólu, nie moze spac w nocy.Gdzie szukac dla niej pomocy, do jakiego lekarza ją zgłosic.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Patronaty