Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie w chorobach nowotworach i nienowotworowych: Pytania do specjalistów

Czy te bóle mogą być następstwem przyjmowania leków?

Witam. Od ok. dwóch miesięcy bolą mnie stopy, gdy stawiam kroki i dłonie, gdy chwytam. W 2018 roku w październiku zaczęłam leczenie onkologiczne (rak piersi). Chemia AC, PXL Carboplatyna, usunięcie piersi (lipiec2019) a następnie węzłów, Capecetabina( zakończenie w... Witam. Od ok. dwóch miesięcy bolą mnie stopy, gdy stawiam kroki i dłonie, gdy chwytam. W 2018 roku w październiku zaczęłam leczenie onkologiczne (rak piersi). Chemia AC, PXL Carboplatyna, usunięcie piersi (lipiec2019) a następnie węzłów, Capecetabina( zakończenie w kwietniu tego roku). Obecnie przyjmuję Tamoxifen, Reseligo i kwas zoledronowy. Te bóle mogą być następstwem leków, które przyjmuję, czy po chemii? Taki ból da się leczyć, czy sam minie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy olej z wiesiołka wspomaga leczenie?

Czy olej z wiesiola wspomaga leczenie guzkow piersi jesli sa to guzki nowoteorowe ? Sa sprzeczne zdania. Jedni mowia ze wspomaga leczenie nowotworow drudzy ze nie jest wskazany.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie są możliwości leczenia tego raka płuc?

W m-cu sierpniu byłem operowany z powodu guza płuca lewego.W badaniu śródoperacyjnym stwierdzono raka niedrobnokomórkowego płuca lewego.Wykonano lobektomie górną lewą z limfadenektomią. Po operacji otrzymałem następujący wynik histopatologiczny:Adenocarcinoma G2 lobi superioris pulmonis sinistrii. pT2aN1MOL1VORO.Średnio zróżnicowany rak gruczołowy o utkaniu zrazikowym... W m-cu sierpniu byłem operowany z powodu guza płuca lewego.W badaniu śródoperacyjnym stwierdzono raka niedrobnokomórkowego płuca lewego.Wykonano lobektomie górną lewą z limfadenektomią. Po operacji otrzymałem następujący wynik histopatologiczny:Adenocarcinoma G2 lobi superioris pulmonis sinistrii. pT2aN1MOL1VORO.Średnio zróżnicowany rak gruczołowy o utkaniu zrazikowym i tapetującym nacieka opłucną płucną.Mam 72 lata,jestem po zawale serca(2008r)oraz po wszczepieniu 4 stentów i rozrusznika(2013r).Moje pytanie brzmi: jaka będzie możliwość dalszego i sposoby leczenia oraz wyleczenia z tego raka.Nadmieniam,że wizytę do onkologa mam pod koniec października.Dziękuję za szybką odpowiedź,co może mię czekać w nabliższym czasie.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy moje objawy wskazują na raka jelita?

Witam, jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. Jeszcze przed leczyłam się na bóle brzucha w górnej środkowej części, wzdęcia. Teraz doszły biegunki od paru miesięcy. Na zlecenie internisty wykonałam badanie kału na krew utajona i kalprotektynę. Krew utajona- wynik... Witam, jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. Jeszcze przed leczyłam się na bóle brzucha w górnej środkowej części, wzdęcia. Teraz doszły biegunki od paru miesięcy. Na zlecenie internisty wykonałam badanie kału na krew utajona i kalprotektynę. Krew utajona- wynik pozytywny, kalprotektyna wynik 129. Strasznie się martwię… miałam wykonaną gastroskopię wyszła w porządku. Dziś byłam na wizycie u gastrologa, który postraszył mnie rakiem jelita i kazał przyjść po porodzie… jego słowa „nic Pani nie poradzę”… czy mogę tyle czekać bez diagnozy i leczenia? Czy są metody diagnozy raka oprócz kolonoskopii, która mogę wykonać dopiero za 4 miesiące? Mam małe dzieci, umieram ze strachu
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy to promieniowanie może mieć wpływ na gojenie się kości?

Mam mieć wstawione 3 implanty ( najlepiej jak najszybciej) a w maju lub czerwcu leczenie jodem radioaktywnym ( po operacji raka tarczycy) . Stomatolog nie wie czy to promieniowanie może mieć wpływ na gojenie się kości po wstawieniu implantu.... Mam mieć wstawione 3 implanty ( najlepiej jak najszybciej) a w maju lub czerwcu leczenie jodem radioaktywnym ( po operacji raka tarczycy) . Stomatolog nie wie czy to promieniowanie może mieć wpływ na gojenie się kości po wstawieniu implantu. Wizytę u endo mam w kwietniu a do wtedy mogłabym już wstawić implanty, proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę wykonać HIFU?

Witam Bardzo chciałabym poddać się zabiegowi HIFU wyszczuplającemu na brzuch. Słyszałam, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu HIFU jest choroba nowotworowa. Proszę o informację, czy mogę skorzystać z tego zabiegu, jeśli zakończyłam leczenie na raka piersi 2 lata temu- na przełomie... Witam Bardzo chciałabym poddać się zabiegowi HIFU wyszczuplającemu na brzuch. Słyszałam, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu HIFU jest choroba nowotworowa. Proszę o informację, czy mogę skorzystać z tego zabiegu, jeśli zakończyłam leczenie na raka piersi 2 lata temu- na przełomie 2017/2018 roku miałam chemię a potem w maju 2018 operację mastektomii z rekonstrukcją. Od 2 lat jestem szczęśliwie zdrowa i od tego czasu już się nie leczę :) czy mogę więc wykonać ten zabieg? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Jakie jest ryzyko wznowienia nowotworu?

Jak duże jest ryzyko wznowy zarodkowego nowotworu jądra ponad 4 lata po zakończeniu leczenia nowotwór był w stadium 2A (pt2n1m0s1) z 2 zmianami wezłów 1,5 cm i 1,9 cm i i markerami minimalnie ponad normę
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przebyta choroba nowotworowa mnie wyklucza?

Witam, od 5 lat leczę się na nowotwór złośliwy rdzenia kręgowego, wyściółczak G2, stan stabilny w stanie remisji. Guza nie usunięto w całości. Chciałabym poddać się laserowej depilacji. Czy przebyta choroba nowotworowa mnie z tego wyklucza. Czy światło ipl, pobudzi komórki nowotworowe do wzrostu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Mudel
Lek. Katarzyna Mudel

Co zrobić z podrażnionym pieprzykiem?

Witam, jakiś czas temu podraznilem pieprzyk na szyi, pieprzyk był i jest jak główka od szpilki przez co delikatnie się rusza, z uwagi na newralgiczne miejsce zakleilem go plastrem, teraz zauważyłem że pieprzyk zmienił kolor z brązowego na czarny, możliwe... Witam, jakiś czas temu podraznilem pieprzyk na szyi, pieprzyk był i jest jak główka od szpilki przez co delikatnie się rusza, z uwagi na newralgiczne miejsce zakleilem go plastrem, teraz zauważyłem że pieprzyk zmienił kolor z brązowego na czarny, możliwe że od krwi ale nie zauważyłem krwawienia, czy jest się czego bać.? I czy jeśli wizyta u dermatologa będzie możliwa dopiero za 4 miesiące znacząco to wpłynie na leczenie w przypadku ewentualnego raka? Czy sama zmiana barwy, bez innych objawów może oznaczać rozwój choroby?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy te powiększone węzły to nowotwór?

Witam. Mam problem ponieważ mam powiekszone wezly chlonne od długiego czasu. Wezly te są pod pachą jeden i w pachwinie kilka. Usg potwierdzilo że są to wezly chlonne odczynowe. Dziś znalazłam u siebie wezel pod broda. Jest taki sam ruchomy... Witam. Mam problem ponieważ mam powiekszone wezly chlonne od długiego czasu. Wezly te są pod pachą jeden i w pachwinie kilka. Usg potwierdzilo że są to wezly chlonne odczynowe. Dziś znalazłam u siebie wezel pod broda. Jest taki sam ruchomy jak inne. Czy to może być nowotwór? Lecze się od 5 lat na Hashimoto. Proszę o rade bo się bardzo boję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Arkadiusz Ciołkowski
Mgr Arkadiusz Ciołkowski

Czy ten suplement pomoże przy guzie mózgu?

WITAM. MOJA MATKA MA KILKA GUZÓW W MÓZGU. LEKARZE NIE DAJĄ JEJ DUŻO SZANS NA POPRAWĘ STANU JEJ ZDROWIA. JEST PO CHEMIOTERAPII I NASWIETLANIACH. CHEMIOTERAPIĘ MIAŁA NA RAKA PIERSI PO KTÓREJ ZOSTAŁ WYLECZONY LECZ DOSTAŁA PRZEŻUTY DO MÓZGU. CZYTAŁEM... WITAM. MOJA MATKA MA KILKA GUZÓW W MÓZGU. LEKARZE NIE DAJĄ JEJ DUŻO SZANS NA POPRAWĘ STANU JEJ ZDROWIA. JEST PO CHEMIOTERAPII I NASWIETLANIACH. CHEMIOTERAPIĘ MIAŁA NA RAKA PIERSI PO KTÓREJ ZOSTAŁ WYLECZONY LECZ DOSTAŁA PRZEŻUTY DO MÓZGU. CZYTAŁEM O SUPLEMENCI DIETY PAW PAW. I TU MOJE PYTANIE DO LEKARZY CZY JEST TEN SUPLEMENT COŚ WARTY JEŚLI CHODZI O NOWOTWORY GŁOWY?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć zatorowość w nodze?

Witam Mam taki problem iż stwierdzono u mnie zatorowość żylną w w głównej żyle lewej nogi. Została spowodowana przez nowotwór w pachwinie lewej nogi. Obecnie lekarze starają się go zdiagnozować trwa to już ponad trzy miesiące i będę miała niedługo... Witam Mam taki problem iż stwierdzono u mnie zatorowość żylną w w głównej żyle lewej nogi. Została spowodowana przez nowotwór w pachwinie lewej nogi. Obecnie lekarze starają się go zdiagnozować trwa to już ponad trzy miesiące i będę miała niedługo trzecią biopsje. Jednakże żaden z lekarzy jakby nie martwił się o fakt iż ten nowotwór zablokował mi żyły, biorę heparyn oraz nosze opaskę uciskową ale to wszytko a martwię się ze zanim dojedzie do diagnozy to moja noga tego nie wytrzyma. Czy można jakoś zająć się leczeniem samego zatoru skoro obecnie z rakiem nic nie można zrobić tylko czekać na diagnostykę?? i czy ta zatorowo zagraża mojemu życiu? Do kogo mogę się udać po pomoc?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego krwawię po leczeniu raka szyjki macicy?

Witam Jestem 4 lata po leczeniu raka szyjki macicy . Miałam radiochemioterapie czy to możliwe że po 4 latach dostałam książkę. Lekarz który mnie prowadził powiedział że podczas leczenia przejdę wczesną menopauza. Od 2 zaczęłam krwawic i nie wiem co mam o tym myśleć. Bardzo proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to może być zmiana nowotworowa i jak powinienem postępować?

Stomatologia - zgęstnienie kości Opiszę krótko mój problem. Otóż po wizycie u stomatologa (gdzie dolne korzenie od 4-6 włącznie po obu stronach są do usunięcia) po zrobieniu zdjęcia RTG dowiedziałem się o zmianie w jamie ustnej. Chodzi dokładnie o... Stomatologia - zgęstnienie kości Opiszę krótko mój problem. Otóż po wizycie u stomatologa (gdzie dolne korzenie od 4-6 włącznie po obu stronach są do usunięcia) po zrobieniu zdjęcia RTG dowiedziałem się o zmianie w jamie ustnej. Chodzi dokładnie o zagęszczenie kości przy 4 czy 5 korzeniu na dolnym łuku. Od stomatologa dowiem się coś więcej po tomografii. O więcej nie pytałem, bo nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji. A po powrocie do domu dowiedziałem się, że może to być zmiana nowotworowa. Tu moje pytanie czy to może być coś innego czy tylko nowotwór? Jak wyglądało by leczenie jeśli zmiana osiągnęła by kategorię trzecią czyli "duża zmiana"? Czy usunięcie zmiany/guza odbyło by się wewnątrz jamy ustnej czy jakaś poważniejsza operacja ? Bardzo proszę o pomoc. Bo do wizyty dużo czasu, a bardzo się teraz martwię...
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy te problemy są wynikiem leczenia?

Mam 37 lat, urodziłam dwoje dzieci, jestem w trakcie leczenia nowotworu, jestem po chemioterapii i radioterapii, mam problem ze współżyciem z mężem. Próbowaliśmy już kilka razy, za każdym razem odczuwam ból i penis nie jest w stanie wejść... Mam 37 lat, urodziłam dwoje dzieci, jestem w trakcie leczenia nowotworu, jestem po chemioterapii i radioterapii, mam problem ze współżyciem z mężem. Próbowaliśmy już kilka razy, za każdym razem odczuwam ból i penis nie jest w stanie wejść do pochwy. Nie jestem zestresowana, do tej pory seks był dla mnie przyjemnością. Jak mam sobie z tym poradzić? Czy jest to skutek leczenia? Czy powinnam się udać do lekarza?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę wykonać badania genetyczne?

Witam serdecznie. Odnoszę się do badania genetycznego. W mojej rodzinie z jednej jak i z drugiej strony bardzo duzo osob chorowalo na nowotwór. Mój tato miał 2 złośliwe nowotwory trzustki i żołądka z przerzutami na inne organy jego mama... Witam serdecznie. Odnoszę się do badania genetycznego. W mojej rodzinie z jednej jak i z drugiej strony bardzo duzo osob chorowalo na nowotwór. Mój tato miał 2 złośliwe nowotwory trzustki i żołądka z przerzutami na inne organy jego mama czyli moja babcia tętniaka nadnerczy. Brat taty nowotwór krtani z przerzutami na pluca. Siostra taty narządy rodne, które zostały usunięte. Ze strony mojej mamy, moja babcia nowotwory jelita żołądka wątroby i guzy na tarczycy. Moja kuzynka zlosliwy nowotwór piersi. Dalekie ciocie i wujkowie też chorowali na nowotwory. Ja lecze się ginekologiczne. Nieregularne cykle obfite krwawienia występujące też między cyklami. Opisałam swoją sytuację w rodzinie lekarzowi. Kazal zrobić badania genatyczne. Gdzie mam się udać aby je zrobić?Jaki jest koszt takich badań? Nie mam wszystkich dokumentów od osob z rodziny, które chorowaly na nowotwor. Czy bez wszystkich dokumentów jestem w stanie zrobić badania? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają te zmiany na migdałku?

Czy jest się czego obawiać? Ze względu na pandemię i pobyt u rodziny do końca wakacji nie mam jak udać się do lekarza a mam skłonności do panikowania. Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu raz na jakieś 2... Czy jest się czego obawiać? Ze względu na pandemię i pobyt u rodziny do końca wakacji nie mam jak udać się do lekarza a mam skłonności do panikowania. Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu raz na jakieś 2 tygodnie rano wypluwam śmierdzące białe grudki, gardło mnie nie boli ani nie widać tych grudek gołym okiem ale czuję ciągle uczucie ciała obcego w gardle, na dodatek zauważyłam, że mam powiększony prawy migdałek co wg internetu często wskazuje na nowotwór, czy może to być tylko nieleczona infekcja gardła (niejednokrotnie przechodzilam anginę) czy może jest już się czego bać? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak zatrzymać takie wypadanie włosów?

Postanowiłam zadać pytanie tutaj, sprawa jest dla mnie bardzo poważna i może uzyskam jakaś odpowiedź gdyż żaden z lekarzy u których byłam nie jest w stanie mi pomóc. W skrócie 2 lata temu miałam wycieta tarczyce z powodu raka brodawkowatego,... Postanowiłam zadać pytanie tutaj, sprawa jest dla mnie bardzo poważna i może uzyskam jakaś odpowiedź gdyż żaden z lekarzy u których byłam nie jest w stanie mi pomóc. W skrócie 2 lata temu miałam wycieta tarczyce z powodu raka brodawkowatego, miałam też jednokrotne leczenie radiojodem. Przyjmuję eurhyrox różne dawki zazwyczaj 150-175 przy wadze 52 kg i wzroście 165 cm. Tsh generalnie strasznie mi skacze więc robię badania co 1-2 miesiące i reguluje dawke bo mam.utzrymywac 0,1-0,4. Największym problemem u mnie od dwóch lat co zaczęło się wraz z wycięciem tarczycy jest straszne wypadanie włosów i nie są to małe ilości. Przez te 2 lata straciłam 2/3 swoich włosów. Robiłam już wszystkie mozliwe badania które mogą być związane z włosami min Wit D, żelazo, ferrytyne, cynk, selen, b12 i dużo innych i w zasadzie wszystkie są w normie. Przepadałam się ginekologocznie i zbadalam hormony które też są w normie. Dermatolog ogladala skórę głowy i też nie zauważyła nic niepokojącego, skóra jest czysta nie ma żadnych zmian, robiłam też min badania na nuzenca bo problemem jest też oprócz wypadania swędzenie, jakby drętwienie skóry głowy głównie po bokach. I generalnie wszystko że skóra głowy i badaniami jest w normie i jestem pewna że wypadanie włosów jest zwiazane z tarczyca której już nie mam albo od leków. Wiem że początkowo mogło być to spowodowane operacja, stresem, regulacja tsh ale to już trwa dwa lata ponad. U żadnej z osób które znam i przeszły przez to samo włosy az tak nie wypadają albo przestały po jakimś czasie. I teraz pytanie jak to zatrzymać? Dlaczego tak długo mi wypadają? Wypadania jest rozlane na całej głowie, wypadają włosy roznej długości nawet takie króciutkie. Czy są jakieś inne możliwości leczenia oprócz euthyroxu/letroxu (bo tez przyjmowalam oba i wypadanie jest takie samo)? I dlaczego tak mnie swędzi i jakby dretwieje/boli skóra głowy? Nie spinam ciasno włosów więc to też nie od tego, a swędzenie jest naprawdę silne i ciężko tak funkcjonować. Dodam że z pielęgnacją nie ma u mnie problemu używam kosmetyków nieuczulajacych i naturalnych. Wydaje mi się że włosy mi nie odrastaja albo bardzo mało. Dermatolog oglądając głowę stwierdziła że włosy są bardzo słabe i pojedyncze. Co mogę jeszcze z tym zrobić, gdzie szukać ratunku? Popadlam już przez to w depresję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kowalczyk (Lipińska)
Lek. Dorota Kowalczyk (Lipińska)

Jakie są rokowania w raku prostaty?

Witam serdecznie, Osoba z rodziny ma nowotwór złośliwy prostaty. Węzły chłonne i gruczor został usunięty około 3 lata temu. Rok temu nastąpił nawrót raka. W tej chwili jest pacjentem szpitala po operacji. Usunięty odcinek jelita grubego i podczepiony drugi... Witam serdecznie, Osoba z rodziny ma nowotwór złośliwy prostaty. Węzły chłonne i gruczor został usunięty około 3 lata temu. Rok temu nastąpił nawrót raka. W tej chwili jest pacjentem szpitala po operacji. Usunięty odcinek jelita grubego i podczepiony drugi woreczek do kału. Dodatkowo jest problem z nerkami, ciągłe dializy. Podczas operacji okazało się, że rak rozsiany jest po całym organizmie i wyniki konoskopii też nie są zadowalające, wycinki pobrane od pacjenta również to potwierdziły. Dostaliśmy informację, że pacjent nie kwalifikuje się na leczenie, ponieważ to rak II stopnia, będzie tylko walka o poprawę warunków życiowych. Podawana jest morfina, ciągłe dializy, pacjent ma omamy. Czy jest jeszcze jakaś nadzieja i przede wszystkim ile czasu zostało pacjentowi? Pacjent jest przytomny, ale w czasie epidemii spotkania są zabronione. Pozostaje tylko kontakt telefoniczny. Dlatego ten czas jest tak ważny dla niego i dla nas. Czy jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć na to pytania
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ja i moje rodzeństwo jesteśmy e grupie ryzyka zachorowania na raka?

Mój tata (70) 20 lat temu zachorował na raka nareki i teraz leczy się na przuty na płucu. Mama (68) jest w trakcie leczenia raka płuc i teraz nie dawno wykryto u niej raka piersi. Więc chciałabym wiedzieć... Mój tata (70) 20 lat temu zachorował na raka nareki i teraz leczy się na przuty na płucu. Mama (68) jest w trakcie leczenia raka płuc i teraz nie dawno wykryto u niej raka piersi. Więc chciałabym wiedzieć czy może ja i moje rodzeństwo jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na rak
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty