Jak ocenić taki wynik gastroskopii u 69-latki?

Dzień dobry. Moja mama od ponad tygodnia jest w szpitalu z powodu niedokrwistości. Wykonano badanie USG oraz gastroskopię. Opis badania: Wprowadzono endoskop do żołądka który jest wypełniony półpłynną treścią pokarmową - nie do odessania (Mama przed badaniem była przez 6 dni na ŻPJ). Połączenie żołądkowo-dwunastnicze zdeformowane. W perspektywie widoczne rozległe owrzodzenie z masami martwicznymi całkowicie wypełniające opuszkę? Naciek? Pobrano wycinki. Nie udało się wprowadzić endoskopu do dwunastnicy. Naciek bardzo broczy krwią przy kontakcie. Żołądek nie do oceny z powodu zalegającego pokarmu. Prawidłowa linia Z na granicy górnych fałdów żołądkowych. Przełyk w normie. Wnioski: owrzodziały naciek połączenia żołądkowo-jelitowego. Moje pytania: Czy to rak? Jakie powinno być leczenie? Czy jest możliwość transportu takiej osoby do innego szpitala? Jeżeli tak to gdzie najlepiej się udać bo lekarz prowadzący chce mamę wypisać do domu. Nie widzi potrzeby innych konsultacji. Czy może już nie ma możliwości leczenia bo jest za późno?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podczas badania gastroskopem zostały pobrane wycinki, które zostaną poddane ocenie histopatologicznej. Dopiero po otrzymaniu wyników możliwe będzie postawienie odpowiedniej diagnozy, ponieważ do tego czasu nie jest możliwe stwierdzenie, czy owrzodziałe zmiany mają podłoże nowotworowe – konieczna jest ich ocena na poziomie komórkowym, którą musi wykonać specjalista. W związku z tym nie można jeszcze określić, jakie leczenie choroby układu pokarmowego będzie najodpowiedniejsze i jakie jest zaawansowanie choroby na tym etapie.

W przypadku, gdy lekarz stwierdza, że nie ma obecnie potrzeby, aby wydłużać pobyt Pani mamy w szpitalu, najprawdopodobniej nie ma ku temu żadnych wskazań, jednak jeżeli nie ufa Pani temu specjaliście, może zawsze się Pani skonsultować z innym, dowolnym gastrologiem, oczywiście okazując mu wszystkie dotychczasowe wyniki badań.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-do-gastroskopii

https://portal.abczdrowie.pl/zalety-gastroskopii

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ukladu-pokarmowego-gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zalecenia-po-badaniu-endoskopowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.