Co oznacza taki wynik po gastroskopii u 40-latka?

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego po wykonanej gastroskopii. ROZPOZNANIE KLINICZNE Linia Z nieco nierówna 42 cm od siekaczy - wycinki (atypia reaktywna w przeszłości). OPIS MAKROSKOPOWY przełyk: H ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE Wycinki częściowo utworzone z nabłonka płaskiego bez cech atypii, częściowo ze śluzówki gruczołowej z ogniskowym naciekiem zapalnym z komórek jednojądrowych. W jednym z wycinków w obrębie znacznego zapalenia odczynowe pobudzenie nabłonka gruczołowego. Nie znaleziono cech metaplazji jelitowej ani dysplazji. ICD-10 K22.9

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Istotne są występujące choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia. Należy zaznaczyć, że wiele preparatów może wpływać na stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy i mieć znaczący wpływ na wynik badania histopatologicznego.

Na podstawie wskazanego opisu wyniku badania można by stwierdzić, że wyodrębniono stan zapalny w obrębie błony śluzowej żołądka. Możliwe, że spowodowane jest to schorzeniami zapalnymi w obrębie przewodu pokarmowego na tle chorób autoimmunologicznych, czy poprzez długotrwałe stosowanie niektórych leków.

Na pewno obecna sytuacja zdrowotna będzie wymagała dalszej kontroli w ustalonej przyszłości.

Zalecamy jednakże wizytę stacjonarną u lekarza gastrologa, który po dokładnej analizie wcześniejszego wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/blona-sluzowa-trzonu-zoladka-z-naciekiem-zapalnym-z-komorek-jednojadrowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.