Co oznacza wynik gastroskopii 51-letniej osoby?

Proszę o interpretację wyniku gastroskopi. Przełyk prawidłowy. Linia Z w poziomie górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust,żołądek,opuszka i część zstępująca dwunastnicy prawidłowe.HP ujemny.Pobrano 4wycinki z części zstępującej dwunastnicy .Rozpoznanie kliniczne Gastropatia. Rozpoznanie histopatologiczne. 4 wycinki błony śluzowej dwunastnicy w stanie przewlekłego nieaktywnego zapalenia. We wszystkich wycinkach obecna jest dużego stopnia hiperlazja gruczołów Brunnera występujących także w obrębie blaszki właściwej błony śluzowej oraz średnioobfity mieszanokomórkowy naciek zapalny w blaszce właściwej. Kosmki i krypty prawidłowej długości.Nie stwierdza się pomnożenia liczby komórek limfodialnych w nabłonku gruczołowym. Cech ZZW w badanym materiale nie znaleziono. Obraz morfologiczny najbardziej odpowiada zmianom w przebiegu peptic duodenitis (M-43000 T-64300) Co to wszystko znaczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Zarówno w badaniu gastroskopowym nie zauważono zmian. W badaniu wycinków zauważono zmiany o charakterze zapalnym błony śluzowej dwunastnicy. Wynika to z drażniącego wpływu soku żołądkowego na błonę śluzową dwunastnicy. Najlepiej będzie jeśli wynik badania obejrzy lekarz, który na nie kierował. On też przepisze odpowiednie leki.