Jak ocenić wynik gastroskopii u 39-latki?

Witam, bardzo proszę o wyjaśnienie opisu gastroskopii. Przełyk bez zmian . Linia Z jest położona na granicy fałdów żołądkowych. Wpust w oglądzie na wprost oraz w inwersji połączenie przełykowo-żołądkowe jest szczelne. Okolica podwpustowa bez zmian. Ściany żołądka podatne na rozdymanie. Jeziorko żołądkowe miernie obfite, przezierne. Sklepienie i proksymalna połowa trzonu wyglądają prawidłowo.W dystalnej połowie trzonu i w antrum obecny drobnoplamisty rumień ostro kontrastujący z bledszym otoczeniem.Odźwiernik zaczerwieniony, obrzęknięty i hipotoniczny - pozostaje rozwarty .Opuszka i część zstępująca dwunastnicy endoskopowo bez zmian. Z czterech miejsc w antrum pobrano materiał na CLO test: SILNIE DODATNI. Dziękuję
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie gastroskopii. To najlepsza metoda diagnostyki w kierunku wielu chorób i zaburzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie to pozwala na wczesne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Analizując przedstawiony wynik badania, prawdopodobnie nie powinno się stwierdzić u Pani większych nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym. Jednakże na podstawie wystąpienia zaczerwienienia odźwiernika, można by podejrzewać pewien stan zapalny błony śluzowej żołądka. Dodatkowo w teście CLO potwierdzono zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta może być odpowiedzialna za stany zapalne w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz za rozwój wrzodów żołądka.

Bardzo ważne są przy tym towarzyszące Pani objawy, jak bóle w nadbrzuszy, nadkwasota, wzdęcia, czy uczucie przelewanie się w brzuchu.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po równoczesnej analizie pobranych w trakcie gastroskopii wycinków, oceni całościowo obraz badania. Prawdopodobnie, będzie konieczność wprowadzenia antybiotykoterapii, w celu eradykacji bytującej bakterii.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odzwiernik-zaczerwieniony-obrzekniety-oraz-opuszka-i-poczatkowy-odcinek-czesci-zstepujacej-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty