Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan badanie gastroskopii. To bardzo ważna profilaktyka w kierunki wielu schorzeń przewodu pokarmowego. Takie badanie endoskopowe może wykrywać wiele zaburzeń trawiennych, chorobę refleksową oraz wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także nowotwory w obrębie badanej części przewodu pokarmowego. Podczas takiego badania możliwe jest również wykrycie zakażenia bakterią Helicobacter pylori, gdzie dzięki temu szybko można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Głównymi wskazaniami do wykonania takiego badania są: zgaga, bóle brzucha o różnym nasileniu, nudności, wymioty, problemy z przełykaniem, odbijanie oraz utrata apetytu.

Często zdarza się, że po przeprowadzonej gastroskopii odczuwana jest przez kilka dni pewna dolegliwość ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, przełyku, a nawet gardła. Może to być umiarkowany ból, kłucie i dyskomfort. Jest to prawidłowy stan rzeczy, który nie powinien stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Należy pamiętać, że gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, polegającym na wprowadzeniu endoskopu do górnej części przewodu pokarmowego. Dodatkowo, jeżeli nastąpiło pobranie wycinków, może to nasilać dolegliwości.

W razie braku poprawy oraz zwiększonych objawów, zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który wykonywał badanie. Prawdopodobnie każdy organizm inaczej reaguje na taki rodzaj badania i z czasem wszystkie nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://zdrowie.parenting.pl/badania-wykrywajace-bakterie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty