Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Usunięcie guza: Pytania do specjalistów

Jak powinno wyglądać dalsze postępowanie?

maz 3 tyg po usunieciu guza mozgu. Wynik hist pat:"material: guz ciagnacy sie ze skrzepami krwi w srodku LBQ8390; Material rozfragmentaryzowany o lacznej sredn 0,9 cm. Guz o morfologii skapodrzewiaka (oligodendroglioma). Immunofenotyp: GFAP , ID-1-, Ki-67ok1%, OLIG2 , p53 slabo... maz 3 tyg po usunieciu guza mozgu. Wynik hist pat:"material: guz ciagnacy sie ze skrzepami krwi w srodku LBQ8390; Material rozfragmentaryzowany o lacznej sredn 0,9 cm. Guz o morfologii skapodrzewiaka (oligodendroglioma). Immunofenotyp: GFAP , ID-1-, Ki-67ok1%, OLIG2 , p53 slabo , S100 , SO-10 . Ze wzgledu na ujemny odczyn IDH-1 obraz morfologiczny najbardziej odpowiada rozpoznaniu oligodendroglioma NOS. Wykonane barwienia IHC (7): GFAP, IDH-1, Ki67, OLIG2, p53, S100, SOX-10. Wykonane barwienia HC (0): brak." Maz ma 45 lata. Od 16 roku zycia choruje na padaczke lekooporna. Ma jeszcze jednego (wg opisu MR zmiana opisywana jako o podobnej morfologii w zakresie plata skroniowego lewego na poziomie hipokampa) Do jakiej specjalności lekarza udać się po opinie odnośnie dalszego postępowania
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak usuwa się węzeł wartowniczy?

Jak wygląda przebieg zabiegu wycięcia węzła wartowniczego? 2 tygodnie temu mama miała zabieg usunięcia guza piersi - rak zrazikowy G1. Wszystkie węzły pozostawiono, ponieważ nie wykryto żadnych przerzutów, pobrano jedynie materiał do badania węzła wartowniczego. Histopatologia pooperacyjna wyszła bardzo dobra... Jak wygląda przebieg zabiegu wycięcia węzła wartowniczego? 2 tygodnie temu mama miała zabieg usunięcia guza piersi - rak zrazikowy G1. Wszystkie węzły pozostawiono, ponieważ nie wykryto żadnych przerzutów, pobrano jedynie materiał do badania węzła wartowniczego. Histopatologia pooperacyjna wyszła bardzo dobra z wyjątkiem jednego węzła, który ma mikro przerzuty - lekarz zaleca mamie aby dokończyła leczenie i usunęła węzeł, aby mieć pewność że wszystko zostało wyrzucone. Zastanawia mnie jak wygląda taki zabieg i jaki rodzaj znieczulenia będzie zastosowany?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Arkadiusz Ciołkowski
Mgr Arkadiusz Ciołkowski

Co oznacza wynik badania mózgowia u 71-latki?

W lewej okolicy ciemieniowej przy sierpie obszar wzmocnienia o nieregularnym kształcie wielk łącznie 30x14mm-meta-susp w lipcu ubiegłego roku usunięto guza mózgu po przerzucie z płuca.Co ten opis może oznaczać
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może znaczyć ten nowy guzek na szyi?

Witam mam pytanie jestem po usunieciu guza z lewej galezi zuchwy nie mam jeszcze wyniku z histopatologii ale po przeciwnej stronie przy uchu zrobil mi sie nowy guzek i szyja po przeciwnej stronie jest grubsza i wyvzuwam bolesny wezel chlonny... Witam mam pytanie jestem po usunieciu guza z lewej galezi zuchwy nie mam jeszcze wyniku z histopatologii ale po przeciwnej stronie przy uchu zrobil mi sie nowy guzek i szyja po przeciwnej stronie jest grubsza i wyvzuwam bolesny wezel chlonny ogolnie czuje sie bardzo zle mam bole glowy ktegoslupa i bol z prawej strony brzucha na dole nie ma miejsca w szpitalu chociaz dostalam skierowanie co mam robic ? Co sie ze mna dzieje jestem znerwicowana biore xanax leki przeciw bolowe i nic nie pomaga .
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Ja długo trzeba leżeć w szpitalu po operacji guza mózgu?

Witam, wkrótce będę miał operację chirurgicznego usunięcia guza mózgu (30mmx33mmx32mm), ile czasu [po operacji] spędzę w szpitalu? Wiem, że to głównie zależy od organizmu, ale zakładając, że wszystko będzie się dobrze leczyło?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Arkadiusz Ciołkowski
Mgr Arkadiusz Ciołkowski

Co dokładnie znaczy taki zapis w tk?

Witam bardzo bym chciala sie dowiedziec co znaczy w tk osteosklerotyczny guz lewej galezi zuchwy nie pobrano mi wycinka do badania bo lekarz powiedzial ze usuna guza w calosci i pojdzie do badania jest lewej stronie a mnie boli policzek... Witam bardzo bym chciala sie dowiedziec co znaczy w tk osteosklerotyczny guz lewej galezi zuchwy nie pobrano mi wycinka do badania bo lekarz powiedzial ze usuna guza w calosci i pojdzie do badania jest lewej stronie a mnie boli policzek z prawej strony badania krwi dobre nie mam innych dolegliwosci .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy mogę mieć operację przy mięczaku zakaźnym?

Witam.Za 2tygodnie mam operację laparoskopową ,usunięcie guza,torbiela ,polipu (endometrioza) Od prawie 3lat podejrzewam mięczaka zakaznego.Próbowałam usuwać specjalnym płynem 2 podejscia (w sporym odstępie czasu) ale na nic.Mam wrażenie ,że jeszcze przybyło kilka zmian.Bardzo się boję o w pływ... Witam.Za 2tygodnie mam operację laparoskopową ,usunięcie guza,torbiela ,polipu (endometrioza) Od prawie 3lat podejrzewam mięczaka zakaznego.Próbowałam usuwać specjalnym płynem 2 podejscia (w sporym odstępie czasu) ale na nic.Mam wrażenie ,że jeszcze przybyło kilka zmian.Bardzo się boję o w pływ narkozy i zabiegu na ten wirus,nie mogę spokojnie spać przez to. Zadręczam się...Operacje muszę zrobić jak najszybciej,ponieważ cierpię niewyobrażalne katusze.Proszę ,pomóżcie...Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Czy przebyta choroba nowotworowa mnie wyklucza?

Witam, od 5 lat leczę się na nowotwór złośliwy rdzenia kręgowego, wyściółczak G2, stan stabilny w stanie remisji. Guza nie usunięto w całości. Chciałabym poddać się laserowej depilacji. Czy przebyta choroba nowotworowa mnie z tego wyklucza. Czy światło ipl, pobudzi komórki nowotworowe do wzrostu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Mudel
Lek. Katarzyna Mudel

Czy to nawrót guza mózgu?

Witam,moja dziewczyna dwa lata temu przeszła operacje usunięcia guza mózgu -nerwiaka.Ma prawostronny niedowład twarzy i zaburzenia równowagi.Od jakiegoś czasu drętwieje Jej prawa strona twarzy ,ręka i noga .Panicznie boi się iść na rezonans.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy mam przerzut raka nerki?

Rak nerkowokomórkowy nerki typ jasnokomórkowy G2 pT1bNXMX. Tesciu po usunięciu nerki wraz z guzem po 5 miesiącach wykonany tomograf klatki piersiowej. Wczesniej nie wykonywane tk tylko RTG. Na wyniku tk na pograniczu PS3/PS4 guzek o wymiarach 6mm o morfologii węzła... Rak nerkowokomórkowy nerki typ jasnokomórkowy G2 pT1bNXMX. Tesciu po usunięciu nerki wraz z guzem po 5 miesiącach wykonany tomograf klatki piersiowej. Wczesniej nie wykonywane tk tylko RTG. Na wyniku tk na pograniczu PS3/PS4 guzek o wymiarach 6mm o morfologii węzła chłonnego wewnątrz płucnego.badanie tk wykonane przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego.w miąższu płucnym innych zmian ogniskowych nie stwierdza się w obrębie śródpiersia obecności masy patologicznej ani powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. Duże naczynie klatki piersiowej nie poszerzone obecność płynu w jamie opłucnowej nie wykazano zwapnienia w obrębie stawki aortalnej i tętnic wieńcowych kości objęte badaniem bez patologicznej przebudowy Proszę o radę czy ten guzek na płucu jest to przerzut z raka nerki ? Mężczyzna wiek 52 lata.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Kiedy po usunięciu takiego guza mogę zajść w ciążę?

2 miesiące temu miałam usuwane 2 guzy endometrialne z blizny po CC. Zabieg był w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Ile po takim zabiegu muszę odczekać z zajściem w ciążę ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co należałoby zrobić z takim rozpoznaniem?

Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który... Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który na USG potwierdził obecność w pęcherzu dwóch guzów. Zostały one usunięte w czerwcu w czasie dwukrotnej elektroresekcji (jeden guz na początku czerwca, drugi pod koniec). Teraz dostaliśmy wynik pierwszego guza i brzmi on następująco: RAK UROTELIALNY INWAZYJNY G2. WARSTWA MIĘŚNIOWA SKĄPA, BEZ CECH NACIEKU RAKA. Lekarz prowadzący i wykonujący cystoskopię u taty "umywa" ręce, nic nie tłumaczy, nie dał żadnych dalszych skierowań poza tym na cystoskopię kontrolną za 3 miesiące. Nie wystawił karty DILO, choć sugeruje chemioterapię. Wcześniej też po wykonanej elektroresekcji mówił coś o naciekach itd., które jednak nie znajdują potwierdzenia w wyniku histopatologii. Ja szczerze mówiąc już zgłupiałam. Co mamy teraz zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz

Jak możemy poradzić sobie z takim zachowaniem mojej siostry?

Dzień dobry! Moja siostra miała usuniętego łagodnego guza przysadki mózgowej (otwarcie czaszki). Miała również zdejmowaną kość skroniową oraz była przez 3 dni w stanie śpiączki farmakologicznej z uwagi na pooperacyjny obrzęk. Wybudziła sie ze śpiączki. Jesy ok... Dzień dobry! Moja siostra miała usuniętego łagodnego guza przysadki mózgowej (otwarcie czaszki). Miała również zdejmowaną kość skroniową oraz była przez 3 dni w stanie śpiączki farmakologicznej z uwagi na pooperacyjny obrzęk. Wybudziła sie ze śpiączki. Jesy ok miesiąc po operacji. Fizycznie dochodzi do siebie, rozpoczeła rehabilitację. Niemniej zaczęła być bardzo nerwowa, poirytowana, zaczęła dużo przeklinać, nawet wobec swoich najbliższych, co nie zdarzało się wcześniej. Jest bardzo charyzmatyczną i niecierpliwą osobą, ale po operacji ciężko się z nią komunikować w spokojny sposób. Proszę o podpowiedź, co zrobić? Siostra ma 49 lat. Nie miesiączkuje. Trudno nam powiedzieć, czy jest w trakcie menopauzy, ponieważ wiek menopauzalny zbiegł się wraz z diagnozą guza.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Aniceta Kijewska
Mgr Aniceta Kijewska

Czy można zajść w ciążę po usunięciu trzonu macicy?

Dzień Dobry 2 miesiące temu jestem po usunięciu trzonu macicy w wyniku powstania guza 9cm usunięto cały trzon macicy mam stwierdzoną adenomioze . Czy po usunięciu trzonu macicy mam możliwość zajścia w ciążę ? .
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z tą suchością skóry po usunięciu guza esicy?

Witam, 8 grudnia miałem operacyjnie usunięty guz esicy, a przy okazji woreczek żółciowy. Po tygodniu wróciłem do domu, jestem na diecie. Od kilku dni mam coraz bardziej dokuczliwe swędzenie skóry (dłonie, ręce, brzuch, stopy) i suchą skórę. Nigdy... Witam, 8 grudnia miałem operacyjnie usunięty guz esicy, a przy okazji woreczek żółciowy. Po tygodniu wróciłem do domu, jestem na diecie. Od kilku dni mam coraz bardziej dokuczliwe swędzenie skóry (dłonie, ręce, brzuch, stopy) i suchą skórę. Nigdy wcześniej nie miałem czegoś podobnego. Co to może być i jak z tym walczyć? Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Jak postępować przy tej chorobie tarczycy?

Mam 33 lata. Od 4 lat jestem pod opieką endokrynologa (dalej endokrynolog "Z"). W ciąży (2017 rok) miałam zrobione pierwsze USG tarczycy (ze względu na przypadek usunięcia tarczycy z guzami w rodzinie) z następującymi wynikami: Wymiary: Płat prawy 15x20x65mm, płat... Mam 33 lata. Od 4 lat jestem pod opieką endokrynologa (dalej endokrynolog "Z"). W ciąży (2017 rok) miałam zrobione pierwsze USG tarczycy (ze względu na przypadek usunięcia tarczycy z guzami w rodzinie) z następującymi wynikami: Wymiary: Płat prawy 15x20x65mm, płat lewy 15x21x64mm. W płacie prawym 2 niejednorodne nieco obszary o śred.4,3mm i 4,3mm - najprawdopodobniej zaburzenie echostruktury miąższu, do różnicowana ze słabo wyodrębniającymi się zmianami ogniskowymi. W płacie lewym w 1/3 części dolnej przycieśniowo bardzo słabo wyodrębniający się niejednorodny obszar/zmiana ogniskowa? o wym. 20x8x12mm. Wyniki badań krwi (TSH, ATG, ATPO) zawsze wychodziły prawidłowo. USG tarczycy miałam robione co 0,5 roku i brałam Euthyrox N25 1 tabl. dziennie. Do czerwca 2020 nieco hipoechogeniczne ogniska zmniejszały się/zanikały (diagnozy: wole guzkowe obojętne, dalsze branie Euthyroxu, kontrole co 0,5 roku) aż do takiego wyniku: "Prawy płat o wym. 18x17x41mm, lewy płat o wym. 17x16x43mm, cieśń grubości do 3mm. W tylnej części płata lewego słabo wyodrębniający się, nieznacznie hipoechogeniczny obszar o wym. ok 9x9mm, widoczny jedynie na przekrojach poprzecznych - porównywalny z badaniem poprzednim. Poza tym miąższ obu płatów jednorodnym prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. W opcji CD nie stwierdza się wzmożonego unaczynienia. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone." Sądziłam, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, następne badanie USG miałam mieć za 0,5 roku, ale zbagatelizowałam je ze względu m.in. na pandemię (i głosy, że tarczyca może się bardzo zmieniać w ciąży, więc być może przez to to wszystko), a za następne pół roku miałam doczekać się w końcu na USG w ramach NFZ (przez ten czas Euthyrox brałam już rzadko). Ostatnie USG tarczycy miałam w lipcu 2021, ATG,anty-TPO w normie, TSH=2,0. Endokrynolog Z bardzo się zdenerwował, że spóźniłam się na wizytę i odstawiłam Euthyrox (wizyta przebiegła zupełnie inaczej niż wszystkie do tej pory, z pretensjami, bez badania węzłów chłonnych, zdjęcia nie otrzymałam, ale doprosiłam się o wydrukowanie danych z wizyty). Wyniki następujące: "USG tarczycy - Płat prawy 47x19x14mm, płat lewy 45x19x17mm, cieśń 3mm. W lewym płacie nieco hipoechogeniczne, słabo wyodrębniające się ognisko ok.19x9x8mm. Pozostały miąższ jednorodny, normoechogeniczny. Diagnoza: Wole guzkowe obojętne, Euthyrox N50 1 x dziennie. Jeśli za pół roku powiększy się chociaż o 1mm to będzie biopsja. Przez miesiąc brałam podwójną dawkę Euthyroxu, po czym udałam się po teleporadę do innego endokrynologa (endokrynolog S), aby poprosić o skierowanie na kolejne USG mające odbyć się za 0,5 roku i receptę na 1 opakowanie Euthyroxu (ponieważ w aptece był problem z receptą, na którą mogłam kupić tylko 1 opakow.). Endokrynolog S powiedziała, że w moim przypadku nie trzeba robić USG co pół roku, tylko co rok. Zleciła mi koniecznie odstawić Euthyrox (abym nie rozleniwiła tarczycy i nie musiała go brać już do końca życia i ponieważ od wielu lat nie leczymy guzka euthyroxem) oraz wykonać biopsję już teraz. Kto ma rację i kogo mam posłuchać? Czy rzeczywiście od 4 lat brałam Euthyrox niepotrzebnie? Co teraz? :(
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to normalne, że za uchem zrobił się twardy guzek?

Usunięcie guza i ślinianki przyusznej. Dwa tygodnie temu miała operację usunięcia guza wraz z ślinianka przyuszna. Czy normalne jest za uchem zrobił się twardy guzek i w miejscu szycia jest mocno opuchnięte, twarde. Oprócz tego czuję cały czas ciągnięcie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy istnieją jakieś leki, które wspomagają gojenie ran?

Jestem w trakcie kuracji izotekiem. Miesiav temu miałam usunięty guz z piersi i rana ciągle się nie zagoiła. Chirurg powiedział ze kazdybma swój indywidualny czas zdrowienia a poza tym nie kazał mi odstawiać izoteku. Jednak martwię się czy rzeczywiście wszystko... Jestem w trakcie kuracji izotekiem. Miesiav temu miałam usunięty guz z piersi i rana ciągle się nie zagoiła. Chirurg powiedział ze kazdybma swój indywidualny czas zdrowienia a poza tym nie kazał mi odstawiać izoteku. Jednak martwię się czy rzeczywiście wszystko jest w porządku. Czy istnieją jakieś leki które wspomagają gojenie ran? Coś co mogłabym stpsowac "od wewnatrz" bo na wszelkie maści na blizny jest jeszcze za wcześnie.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Justyna Sobczyńska
Mgr Justyna Sobczyńska

Czy mogę wypić alkohol po usunięciu guza z pęcherza moczowego?

Jestem 3 tygodnie po zabiegu usunięcia guza złośliwego z pęcherza moczowego. Czy mogę spożywać alkohol, w niedługim czasie mam wesele, nie chcę sobie zaszkodzić bo mam mieć wlewki bcg.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mam szansę na ciążę po usunięciu trzonu macicy?

Dzień Dobry piszę z zapytaniem ,mam usunięty cały trzon macicy z powodu guza 9cm . Mam normalnie owulacje czy mam możliwość zajścia w ciążę metodą In-vitro . Czy nie mam już wcale możliwości by zajść w ciążę . Czy może... Dzień Dobry piszę z zapytaniem ,mam usunięty cały trzon macicy z powodu guza 9cm . Mam normalnie owulacje czy mam możliwość zajścia w ciążę metodą In-vitro . Czy nie mam już wcale możliwości by zajść w ciążę . Czy może wystąpić u mnie ryzyko zajścia w ciążę pozamaciczną ? Czy nie ma takiej możliwości już ?Proszę o odpowiedz Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty