Jak możemy poradzić sobie z takim zachowaniem mojej siostry?

Dzień dobry! Moja siostra miała usuniętego łagodnego guza przysadki mózgowej (otwarcie czaszki). Miała również zdejmowaną kość skroniową oraz była przez 3 dni w stanie śpiączki farmakologicznej z uwagi na pooperacyjny obrzęk. Wybudziła sie ze śpiączki. Jesy ok miesiąc po operacji. Fizycznie dochodzi do siebie, rozpoczeła rehabilitację. Niemniej zaczęła być bardzo nerwowa, poirytowana, zaczęła dużo przeklinać, nawet wobec swoich najbliższych, co nie zdarzało się wcześniej. Jest bardzo charyzmatyczną i niecierpliwą osobą, ale po operacji ciężko się z nią komunikować w spokojny sposób. Proszę o podpowiedź, co zrobić? Siostra ma 49 lat. Nie miesiączkuje. Trudno nam powiedzieć, czy jest w trakcie menopauzy, ponieważ wiek menopauzalny zbiegł się wraz z diagnozą guza.

Dzień dobry,

Czytam, że niepokoi Panią stan siostry, która niedawno przebyła operację usunięcia guza przysadki. Pyta Pani o to co robić w sytuacji, kiedy z siostrą trudno jest się komunikować. Jednocześnie z Pani pytania dowiaduję się, że siostra jest w trakcie rehabilitacji. Obie Panie mają prawo czuć się obciążone. To naturalne, że operacja i późniejsza rekonwalescencja mogą nieść za sobą niepewność, niepokój. Z uwagi na to, że jest Pani trudno, zachęcałabym Panią do skorzystania ze wsparcia psychologicznego, które może mieć na celu pomoc Pani w zaadaptowaniu się do nowej sytuacji, pomoc w poradzeniu sobie z odczuwanymi przez Panią emocjami, ponieważ to co Pani może teraz zrobić, to zadbać o siebie. I takie rozwiązanie rekomenduję. Jeśli rehabilitacja Pani siostry nie obejmuje spotkań z psychologiem, podobne rozwiązanie, a mianowicie konsultację psychologiczną może Pani zasugerować także siostrze.

Zapraszam do zadania dalszych pytań, gdybym mogła być pomocna w przyszłości.

Aniceta Kijewska

psycholożka

aniceta.pl