Witam Panią.
Aby zapobiec występowaniu tych agresywnych epizodów, musimy najpierw zrozumieć, co je powoduje. Chociaż nie znam konkretnego kontekstu agresji siostry wobec Pani, odwołałam się więc do kilku typowych scenariuszy; skąd może wyniknąć agresja: Np. „wyrównywanie rachunków”, które zapewnia zemsta i jest silnym motywem do agresji. Agresja może być spowodowana faworyzowaniem jednego z rodzeństwa przez rodziców czy posiadaniem niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Zazdrość, może siostra jest o Panią zazdrosna, chce czegoś, co Pani ma a ona nie ma; może to być wolność osobista, wykształcenie i wiele innych powodów. Niedojrzałość emocjonalna wówczas osoba może mieć pretensje praktycznie o wszystko np. że jest starsza. Być może prowokuje ją Pani określonymi zachowaniami czy postawą wynikającą z pozycji społecznej, czy też sytuacji życiowej. Toksyczny związek rodzeństwa to także związek, który jest niezrównoważony pod względem dynamiki władzy i może obejmować dysfunkcyjną rywalizację między rodzeństwem. A także psychopatia lub inna choroba psychiczna, lub neurologiczna może być powodem zachowań agresywnych.
Dobrym i prostym krokiem do wyjaśnienia problemu to zadanie pytania siostrze, dlaczego coś idzie nie tak; mówiąc do niej coś w stylu: „Chcę wiedzieć, co twoim zdaniem dzieje się między nami” i krótko wyjaśnić, że chce Pani poprawić Wasze relacje, bo ocenia je Pani na złe.
W wielu przypadkach odpowiedź osoby pytanej prowadzi do rozwiązania problemu i agresja może ustąpić. Jeśli nie ustąpi, zyskamy wiedzę, co może być przyczyną agresywnych zachowań, a to jest niezbędne do pomocy i wsparcia w eliminowaniu agresji.
Jednakże wulgarne słowa, jakie przytacza Pani, które siostra używa, według mnie wskazują, iż jest to agresja reaktywno-emocjonalna (J.M Wolińska), czyli wywoływana przez wewnętrzny przymus sprawiania bólu i cierpienia, jako narzędzie realizacji życiowych celów. Co więcej, opisane formy agresji Pani siostry kwalifikuje się jako instrumentalne, czyli zamierzone, celowe i mające motyw; trudno jest określić motyw tego przypadku, bowiem nie ma wystarczającej informacji. Jednakże z dużym prawdopodobieństwem nie jest to agresja gniewna, czyli wrodzona spontaniczna reakcja na frustrację. Stwierdzenie, iż siostra zachowuję się wobec Pani agresywnie od 5 lat, skłania do założenia, iż jest to agresja instrumentalna mająca wpłynąć na osiągniecie określonego celu lub/i jak powyżej napisane spowodowania bólu i cierpienia. Taki stan może wymagać pomocy specjalistycznej i rozmowy mogą nie przynieść efektów. Wówczas optymalnym rozwiązaniem jest wspólna wizyta Pani i siostry u terapeuty lub siostry u psychologa, lub psychiatry. Natomiast jeśli formy agresji eskalują czy staną się niewerbalne należy zasięgnąć pomocy prawnej
Pozdrawiam M Bakun
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresja u siostry – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak możemy poradzić sobie z takim zachowaniem mojej siostry? – odpowiada Mgr Aniceta Kijewska
- Irracjonalne zachowanie siostry – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak zachowywać się w stosunku do siostry? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy moja siostra może mieć problemy psychiczne? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Niechęć wobec siostry – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Mąż siostry i jego zachowanie – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Jak poradzić sobie z takim zachowaniem syna? – odpowiada Mgr Patrycja Nosel
- Dziwne zachowania samotnej osoby – odpowiada Mgr Wojciech Romatowski
- Jak poradzić sobię z agresją i częstymi kłamstwami? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek