Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 7 , 6 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Psychiatria: Pytania do specjalistów

Na co wskazują te problemy u 22-latka?

Witam zastanawiam się nad wizyta u psychiatry z powodu moich problemów. Poniżej zapisałem wszystkie swoje "ułomności" które przeszkadzają mi w życiu. O czym swiadcza moje problemy? 1. Bardzo chciałbym poznać kobietę ale czuję lek przed jakimś kolwiek wchodzenie w związek,... Witam zastanawiam się nad wizyta u psychiatry z powodu moich problemów. Poniżej zapisałem wszystkie swoje "ułomności" które przeszkadzają mi w życiu. O czym swiadcza moje problemy? 1. Bardzo chciałbym poznać kobietę ale czuję lek przed jakimś kolwiek wchodzenie w związek, czuje przy kobietach dziwny lek. Ogólnie bardzo boję się spotkania sam na sam z tego powodu nigdy nie miałem dziewczyny 2. Nie potrafię utrzymać relacji, szybko się z wycofuje 3. Czuję lek przed spotkaniami z innymi ludźmi których nie znam 4. Nie potrafię okazywać uczuć 5. Gdy widziałem zdjęcia współlokatora z jego znajomymi to czułem się bardzo źle bo on ma takie życie jakiego zawsze ja pragnąłem 6. Przestahe mnie cieszyć dawna pasja, szybko się denerwuje i przestaje nagrywać 7. Miewam takie stany że mi się nie chcę nic ani jeść ani spać ani leżeć ani stać 8. Czesti odczuwam nieuzasadniony smutek 9. Bardzo stresuje się rozmowa z przełożoym policja z osobami nieznanymi 10. Nie potrafię patrzeć ludziom w oczy czuje wtedy napięcie i nie potrafię się skupić 11. Mam tendencje do nadużywania alkoholu 12. Czuję napięcie jak się mijam z ludźmi na ulicy 13. Czuję że innym tylko przeszkadzam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można zmienić godzinę przyjmowania leku na nerwicę?

Moja Mama (76 lat) od 10 dni wieczorem przyjmuje 50 mg Pramulanu na nerwicę ( zapisane przez neurologa), ale od tego czasu ma poważne problemy ze snem. Zasypia szybko, ale budzi się po godzinie, dwóch i już nie może... Moja Mama (76 lat) od 10 dni wieczorem przyjmuje 50 mg Pramulanu na nerwicę ( zapisane przez neurologa), ale od tego czasu ma poważne problemy ze snem. Zasypia szybko, ale budzi się po godzinie, dwóch i już nie może zasnąć. Czy może ten lek przenieść na rano? Z tym, że rano zażywa z kolei noliprel na obniżenie ciśnienia. Czy kumulacja tych leków nie zaszkodzi?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Seweryn Segiet
Lek. Seweryn Segiet

Czy w takim stanie można prowadzić samochód?

Dzien dobry jestem leczony w Poradni Zdrowia Psychicznego lekami Olzapin ,Ariplek jednak mam uczucia owładniecia ,przesladowania czy w takim stanie mozna prowadzic pojazd gdy leki nie wpływaja na zdolnosc ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy przy nerwicy mam suplementować witaminy z grupy B?

Dzień dobry. Cierpię na nerwicę natręctw, leczę się farmakologicznie (Asertin dawka 100mg, w okresach zwiększonego napięcia 200mg), chodzę na psychoterapię. Ostatnio przeczytałam artykuł o suplementacji przy nerwicy natręctw, z którego wynikało, ze bardzo istotnymi czynnikami dla funkcjonowania układu... Dzień dobry. Cierpię na nerwicę natręctw, leczę się farmakologicznie (Asertin dawka 100mg, w okresach zwiększonego napięcia 200mg), chodzę na psychoterapię. Ostatnio przeczytałam artykuł o suplementacji przy nerwicy natręctw, z którego wynikało, ze bardzo istotnymi czynnikami dla funkcjonowania układu nerwowego jest odpowiedni poziom witaminy B, kwasu foliowego, cynku i selenu. Zrobiłam badania krwi na poziom witaminy B12 i kwasu foliowego. W przypadku kwasu foliowego wyszedł mi spory niedobór. Czy mogę suplementowac kwas foliowy przy leczeniu Asertinem? Czy jest sens wykonania badania na cynk i selen, tzn. Czy ich suplementacja może faktycznie mi pomoc? Czy powinnam wykonać badania na poziom innych witamin / minerałów?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ten lek może zwiększać popęd seksualny?

Dzień dobry, stosuję lek kariprazyna. Od czasu rozpoczęcia zażywania tego leku bardzo zwiększył mi się popęd seksualny i jest to uciążliwe dla mnie. czy lek kariprazyna może zwiększać popęd seksualny?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Który lek jest lepszy na depresję?

Dzień dobry, Asertin 50 mg czy seronil 20 mg - który lepszy, bezpieczniejszy, łagodniejszy i skuteczniejszy jako pierwszy lek na depresję? Czy warto spróbować szafraceum?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Po jakim czasie zazwyczaj zaczyna działać ten lek?

Dzień dobry, psychiatra przepisał mi kariprazynę jako lek dodatkowy do paroksetyny w leczeniu lekoopornych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Po jakim czasie zaczyna działać kariprazyna w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i w jakiej dawce jest skuteczna w leczeniu tych zaburzeń?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy przyjmowanie tego leku może spowodować zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Dzień dobry. Chciałbym zapytać czy stosowanie przez dluższy czas leku przeciwdepresyjnego o nazwie '' mirtor'' moze spowodować zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z czego może wynikać taki problem z formułowaniem myśli?

Dzień dobry, Od dłuższego czasu (jakiegoś roku) mam problem z formułowaniem myśli. Często mówię nieskładnie, niepoprawnie gramatycznie, często brakuje mi słów, żeby wyrazić to co chce przekazać. Mam wrażenie, że to sprawia, że wydaje się mało elokwentna i mało inteligentna.... Dzień dobry, Od dłuższego czasu (jakiegoś roku) mam problem z formułowaniem myśli. Często mówię nieskładnie, niepoprawnie gramatycznie, często brakuje mi słów, żeby wyrazić to co chce przekazać. Mam wrażenie, że to sprawia, że wydaje się mało elokwentna i mało inteligentna. Gdy coś mówię mam uczucie pustki w głowie. To powoduje, że nie chce uczestniczyć w życiu społecznym, spotykać się z kimś na żywo. Poza tym czuje ciągły niepokój. I mam problemy z zasypianiem, bo mam natłok myśli - muszę włączać sobie jakiś serial, żeby zasnąć. U mnie w rodzinie 1 z rodziców ma stwierdzone urojenia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Seweryn Segiet
Lek. Seweryn Segiet

Czy leki na schizofrenię mogą nie być w pełni skuteczne?

dzień dobry ! czy objawy w schizofrenni moga utrzymywac sie mimo przyjmowania leków : przyjmuje Olzapin Aripilek i jest poprawa bo objawy nie maja juz takiego wpływu , jednak stałem sie wycofany dobrze czuje sie tylko w domu nie majac kontaktu z ludzmi czy to normalne przy leczeniu ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak poradzić sobie z takim lękiem?

Dzień dobry bardzo proszę o poradę od wybuchu wojny w Ukrainie cały czas śledzę wiadomości pierwszą rzeczą którą robię po przebudzeniu jest przegląd informacji w internecie na temat wojny, wypowiedzi ekspertów informacje o dalszej eskalacji konfliktu i włączenie w niego... Dzień dobry bardzo proszę o poradę od wybuchu wojny w Ukrainie cały czas śledzę wiadomości pierwszą rzeczą którą robię po przebudzeniu jest przegląd informacji w internecie na temat wojny, wypowiedzi ekspertów informacje o dalszej eskalacji konfliktu i włączenie w niego NATO. Czytają to często w moim ciele odczuwam lęk i paniczny strach przed wojną często towarzyszy temu uczucie zimna i drżenia ciała. Nie wiem jak sobie poradzić jestem mamą dwójki małych dzieci i boję się o przyszłość każdego którego człowieka.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Co zrobić, żeby ataki paniki minęły?

Witam moj partner cierpi na ataki paniki lęku nie radzi sobie z tym przerabiamy drugiego psychiatrę i nie widzę po nim poprawy nawet bym powiedziała że wygląda gorzej. Strasznie. Bral wcześniej lorafen 2.5 mg. Teraz kolejny lekarz przepisał mu 2×dziennie... Witam moj partner cierpi na ataki paniki lęku nie radzi sobie z tym przerabiamy drugiego psychiatrę i nie widzę po nim poprawy nawet bym powiedziała że wygląda gorzej. Strasznie. Bral wcześniej lorafen 2.5 mg. Teraz kolejny lekarz przepisał mu 2×dziennie lorafen 1mg. I linefor łącz czuł się gorzej zgłosił to lekarzowi przepisał mu dodatkowo chlorprothixen także teraz stosuje trzy leki chodzi ledwo przytomny i ciężko się aż patrzy na to a ataki itak ma Noe czuje się lepiej to niejest życie niewiem jak mu pomóc nie mogę znaleźć lekarza który by mu pomógł
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Po jakim czasie można prowadzić samochód od przyjęcia leku?

Po jakim czasie mogę prowadzić samochód biorąc Asertin w dawce 50mg dziennie oraz Xanax SR 25 mg? Czy trzeba liczyć czas od wzięcia Xanaxu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak dalej postępować gdy lekarz nie potwierdza choroby?

Mam problem z przedszkolem i psychologiem. Przedszkolny "zespół" stwierdził iż dziecko ma autyzm. Mieliśmy wcześniej WWR na opóźniony rozwój mowy. Dziecko w wieku 5 lat już mówi, liczy, bawi się i śpiewa jak każdy inny rówieśnik. Czasem broi, zazwyczaj... Mam problem z przedszkolem i psychologiem. Przedszkolny "zespół" stwierdził iż dziecko ma autyzm. Mieliśmy wcześniej WWR na opóźniony rozwój mowy. Dziecko w wieku 5 lat już mówi, liczy, bawi się i śpiewa jak każdy inny rówieśnik. Czasem broi, zazwyczaj uśmiechnięty i chętny do pracy, nieco nieufny, nic nadzwyczajnego. Problem zaczął się w zeszłym roku, kiedy dziecko jeszcze nie mówiło. Przedszkole zaczęło wymuszać uzyskanie papieru na autyzm. Przeprowadziliśmy przez ten rok masę badań, publicznych w poradni i prywatnych. Psychiatra posiadając wszystkie badania i prowadząć kilka bespośrednich obserwacji wydał opinię negatywną. Brak podstaw do stwierdzenia spektrum. Niestety dla przedszkolnej pani psycholog to zbyt mało, wcześniej osoba z jej polecenia wykonała test na inteligencję, gdzie stwierdzono upośledzienie intelektualne w stopniu umiarkowanym.. u dziecka które jest samodzielne, zaczyna czytać, śpiewa, liczy... psychiatra to podważył. Nie mam już siły, straciliśmy rok nerwów, czujemy się szykanowani. Gdzie można takie coś zgłosić? Kuratorium na pewno pójdzie w ruch. Czy psychologowie są bezkarni i nie respektują opinii lekarskich?
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy takie objawy kwalifikują się do wizyty u psychiatry?

Witam, zastanawiam się nad wizyta u psychiatry, zebrałem w kilku podpunktach swoje problemy proszę o odpowiedź czy one klasyfikują się do wizyty czy po prostu wyolbrzymiam problem. 1. Bardzo chciałbym poznać kobietę ale czuję lek przed jakimś kolwiek wchodzenie w... Witam, zastanawiam się nad wizyta u psychiatry, zebrałem w kilku podpunktach swoje problemy proszę o odpowiedź czy one klasyfikują się do wizyty czy po prostu wyolbrzymiam problem. 1. Bardzo chciałbym poznać kobietę ale czuję lek przed jakimś kolwiek wchodzenie w związek, czuje przy kobietach dziwny lek. Ogólnie bardzo boję się spotkania sam na sam z tego powodu nigdy nie miałem dziewczyny 2. Nie potrafię utrzymać relacji, szybko się z wycofuje 3. Czuję lek przed spotkaniami z innymi ludźmi których nie znam 4. Nie potrafię okazywać uczuć 5. Gdy widziałem zdjęcia współlokatora z jego znajomymi to czułem się bardzo źle bo on ma takie życie jakiego zawsze ja pragnąłem 6. Przestahe mnie cieszyć dawna pasja, szybko się denerwuje i przestaje nagrywać 7. Miewam takie stany że mi się nie chcę nic ani jeść ani spać ani leżeć ani stać 8. Czesti odczuwam nieuzasadniony smutek 9. Bardzo stresuje się rozmowa z przełożoym policja z osobami nieznanymi 10. Nie potrafię patrzeć ludziom w oczy czuje wtedy napięcie i nie potrafię się skupić 11. Mam tendencje do nadużywania alkoholu 12. Czuję napięcie jak się mijam z ludźmi na ulicy 13. Czuję że innym tylko przeszkadzam 14. Nie koncentruje się wystarczająco na swojej pracy przez co zdarzają się błędy 15. Kiedyś do jednego i do drugiego współlokatora przyszła ich dziewczyna za każdym razem siedziałem zdenerwowany nie potrafiłem z nimi normalnie pogadać bo zzeral mnie straszny lek chociaż bardzo chciałem z nimi pogadać 16. Mam uczucie że wszystko co robię jest bezcelowe i tak mi się nie uda osiągnąć tego co chciałbym Z góry dziękuję za odpowiedź :)
odpowiada 1 ekspert:
Dr Mieczysław Bakun
Dr Mieczysław Bakun

Jak prowadzić dalej leczenie psychiatryczne?

Dzień dobry, w sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim,na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu... Dzień dobry, w sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim,na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale komisja tego nie wzięła chyba pod uwagę. Najgorsze są moje stany lękowe, bezsenność, depresyjność, brak energii, w tym roku miałam zabieg konizacji, czeka mnie usunięcie szyjki macicy znowu ból i strach.... Ponieważ jeżdżę do Niemiec do opieki stan mój się nie polepsza, od lat zażywam Lorafen, aby w ogóle egzystować. Moim marzeniem jest praca na portierni w miarę spokojna, ale do tego potrzeba mi umiarkowanego stopnia. Jak o to zawalczyć?Chodzę do psychiatry, ale na NFZ to raczej jest rozmowa tylko o szkodliwości lorafenu, nikt nie słucha, że mam problemy z atopowym zpalneim skóry to daje mi popalić, nikogo nie obchodzą moje ataki paniki i czasami myśli samobójcze, osotanio jeszcze wiadomość o HPV i możliwości aby rak się z tego rozwinął. Już miałam raka piersi... Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?Jak zawalczyć o siebie i swój spokój? Nie daję już rady w opiece, ludzie mnie wykańczają. W nocy mam koszmary po kontaktach ze starymi ludźmi, lęk wzrasta z tygodnia na tydzień, jeszcze lęk przyszłość......Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy powinnam zmienić lekarza psychiatrę?

Mam zamiar zmienić psychiatrkę, bo obecna nie chce zmienić mi leków mimo że nie do końca na mnie działają. Przyjmuję Prefaxine (150 mg rano) oraz Ranofren (5 mg wieczorem) od prawie 2 lat i od kiedy je biorę nie mam... Mam zamiar zmienić psychiatrkę, bo obecna nie chce zmienić mi leków mimo że nie do końca na mnie działają. Przyjmuję Prefaxine (150 mg rano) oraz Ranofren (5 mg wieczorem) od prawie 2 lat i od kiedy je biorę nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i lęk straciły na sile, ale nadal mam refluks, zamartwianie się, depresję i fobię społeczną. Moja obecna psychiatrka mówi że leki nie pomogą mi we wszystkim i to psychoterapia ma mi pomóc w tym w czym leki mi nie pomagają, ale czy nie mogę liczyć na to że leki zlikwidują spłycenie emocjonalne, gonitwę myśli, brak apetytu, brak energii, brak chęci do działania, brak sił fizycznych, zły nastrój, zaburzenia funkcji poznawczych czy pewne objawy fobii społecznej? Bo obecne leki mi tego nie niwelują, a myślę że jest to do osiągnięcia lekami, tylko gdyby tylko moja psychiatrka chciałaby mi je zmienić... Obecnie chodzę do psycholożki, za ok. rok dostanę się do psychoterapeutki, bo zdaję sobie sprawę że leki nie zlikwidują wszystkich moich objawów, ale sądzę że część zlikwidują, tylko nie te pierwsze leki dobrane przez psychiatrkę, czasem przecież trzeba zmieniać leki z 2 czy 3 razy aż się trafi na te odpowiednie... A moja psychiatrka pozostała przy tych pierwszych które tylko trochę mi pomagają, nie całościowo. Tak więc czy zmiana psychiatrki to dobry ruch? Czy może moja obecna psychiatrka dobrze robi?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy moje dziecko ma schizofrenię?

Dzień dobry, przychodzę z bardzo długim zapytaniem. Od roku chodzę z synem do kliniki psychiatrycznej na kontrolę i leczenie. Diagnoza to depresja z objawami psychotycznymi, syn ma 14 lat i nie funkcjonuje zbyt dobrze w otoczeniu, dolegają mu psychozy i... Dzień dobry, przychodzę z bardzo długim zapytaniem. Od roku chodzę z synem do kliniki psychiatrycznej na kontrolę i leczenie. Diagnoza to depresja z objawami psychotycznymi, syn ma 14 lat i nie funkcjonuje zbyt dobrze w otoczeniu, dolegają mu psychozy i wstrętne urojenia, w szkole miewa ataki schizofrenii, krzyczy, ucieka z klasy, przeklina, wyzywa się z postaciami których tak naprawdę nie ma obok niego. pojawia się to w domu, szkole oraz w codziennych obowiązkach ogólnie, syn nie miewa jednak zaburzeń nastroju typowo przypisanych do depresji, najczęściej pojawią się właśnie urojenia, omamy i objawy przypisane do schizofrenii, w rodzinie nikt u nas nie miał tego typu choroby. I teraz nastało pytanie czy jeśli syn jest już leczony rok czasu i dalej boryka się z depresją której tak naprawdę objawów nie ma, czy syn może mieć do czynienia ze schizofrenią? Dodatkową informacją jest to ż e zażywa leki typowo na psychozę, podawany przeciwlękowo alprazolam, SSRI (fluoksetyna) Seronil oraz tienobenzodiazepina (Zolafren) na noc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Seweryn Segiet
Lek. Seweryn Segiet

Jak radzić sobie z takimi objawami nerwicy lękowej?

Dzien dobry. Choruje na nerwice lęków od 8 lat i ciagle mam w sobie poczucie niepokoju ze cos zlego sie ze mna stanie.Ostatnio zaczęło kolatac mi serce wyniki morfologii i tarczycy w porzadku. Dzis nad ranem gdy zasypialam nagle z... Dzien dobry. Choruje na nerwice lęków od 8 lat i ciagle mam w sobie poczucie niepokoju ze cos zlego sie ze mna stanie.Ostatnio zaczęło kolatac mi serce wyniki morfologii i tarczycy w porzadku. Dzis nad ranem gdy zasypialam nagle z nikad takie zdanie w glowie TWOJE DNI SĄ POLICZONE. skad to sie wzięło nie mogę na niczym się skupić czy to moze być mozliwe ze ta mysl to prawda?
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy leki na zaburzenia depresyjno -lękowe mogą być włączone?

Ostatnimi czasy doskwierały mi bóle nadbrzusza, po badaniach okazało się, że poziom amylazy jest podwyższony (112U/I), usg nic nie pokazało. Został włączony mi Kreon 25000 i jest zdecydowanie lepiej. Mam stwierdzone zaburzenia depresyjno-lękowe, w przeszłości korzystałam z farmakoterapii oraz... Ostatnimi czasy doskwierały mi bóle nadbrzusza, po badaniach okazało się, że poziom amylazy jest podwyższony (112U/I), usg nic nie pokazało. Został włączony mi Kreon 25000 i jest zdecydowanie lepiej. Mam stwierdzone zaburzenia depresyjno-lękowe, w przeszłości korzystałam z farmakoterapii oraz zakończyłam z zadowalającym efektem psychoterapię. Czy w momencie, kiedy aktualnie czuję nawrót pewnych doskwierających objawów, mogę liczyć na ponowne włączenie leków?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek
Patronaty