Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 3 , 2 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mózg: Pytania do specjalistów

Co oznacza taki opis badania głowy u 21-latka?

W istocie białej obu półkul mózgu,okolokomorowo i podkorowo stwierdza się nieliczne (więcej w lewej półkuli),drobne ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2-zaleznych iFLAIR ,częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1-zależnych, nie ulegajace wzmocnieniu kontrastowemu,odpowiadające najprawdopodobniej przewlekłym zmianom niedotleniowo-niedokrwiennym (tzw,niespecyficznej,naczyniopochodnej demielinizacji.) Pytanie brzmi o co chodzi w tym opisie?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Graff
Dr n. med. Sławomir Graff

Jak ocenić ten opis angio-MR?

Dzień dobry.Z powodu ciągłych bólów z przodu głowy wykonałam badanie angio mr bez kontrastu.Opis badania: Badanie MR-obrazT2-zalezne,,angioMR-TOF Struktury mózgu bez uchwytnych zmian w obrazach T2 zal.Tetnice mózgowe w badaniu angio-MR bez uchwytnych zmian.Obecnosc tętniaków lub malfolarcji naczyniowej w wykonaniu... Dzień dobry.Z powodu ciągłych bólów z przodu głowy wykonałam badanie angio mr bez kontrastu.Opis badania: Badanie MR-obrazT2-zalezne,,angioMR-TOF Struktury mózgu bez uchwytnych zmian w obrazach T2 zal.Tetnice mózgowe w badaniu angio-MR bez uchwytnych zmian.Obecnosc tętniaków lub malfolarcji naczyniowej w wykonaniu badania nie wykazano.Tetnice szyjne i kręgowe w obszarze wewnątrz czaszkowym drozne,dość symetryczne.Przyscienne masy miekokotkankowe(najprawdop przewlekle zmiany zapalne )w prawej zatoce szczękowej.Czy ten ostatni opis powinien mnie martwić do jakiego lekarza powinnam się zgłosić by to skonsultować.Kobieta 32
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy powinnam się jednak udać do lekarza po tym upadku?

Dzień dobry. Wczoraj upadłam całym ciałem do tyłu i mocno uderzyłam glową o plytki. Po upadku przez jakiś czas bolała mnie glowa i byłam bardzo senna. Dziś glowa boli mnie w miejscu uderzenia podczas dotyku. Natomiast doszedł silny ból szyji... Dzień dobry. Wczoraj upadłam całym ciałem do tyłu i mocno uderzyłam glową o plytki. Po upadku przez jakiś czas bolała mnie glowa i byłam bardzo senna. Dziś glowa boli mnie w miejscu uderzenia podczas dotyku. Natomiast doszedł silny ból szyji który się nasila. Nie byłam z tym u lekarza ponieważ nie straciłam przytomności ani nie mialam typowych objawów wstrząsu mózgu. Czy powinnam jednak udać się do lekarza ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy MRI bez kontrastu pokaże zmiany nowotworowe w mózgu?

Dzień dobry, mam pytanie o to czy MRI bez kontrastu pokaże zmiany nowotworowe w mózgu, np. przerzuty? Podczas badania diagnosta nie zdecydował w moim przypadku o podaniu kontrastu. Czy to znaczy, że podałby mi kontrast tylko w sytuacji gdyby... Dzień dobry, mam pytanie o to czy MRI bez kontrastu pokaże zmiany nowotworowe w mózgu, np. przerzuty? Podczas badania diagnosta nie zdecydował w moim przypadku o podaniu kontrastu. Czy to znaczy, że podałby mi kontrast tylko w sytuacji gdyby zauważył coś niepokojącego? Czytałam, że jeśli chodzi o nowotwory to raczej robi się to z kontrastem, ale czy to dlatego że bez kontrastu nie będzie ich widać, czy po to aby w przypadku zauważenia można było się im dokładniej przyjrzeć i określić charakter zmiany?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czym się różnią te badania tk?

Czym się różni badanie tk z Angio z kontrastem a badanie tk tylko z kontrastem Czy samo tk z kontrastem wykryje tętniaki mózgu
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Jak ocenić taki opis MR przy silnym bólu głowy?

Z powodu częstych boli migrenowych , neurolog skierował mnie na rezonans magn. Proszę o interpretacje wyniku badania: W okolokorowej istocie białej półkul mózgu, głównie w płatach czołowych, stwierdza się umiarkowanà ilość drobnych ognisk o obrazie przewlekłych naczyniopochodnych zmian degeneracyjnych.... Z powodu częstych boli migrenowych , neurolog skierował mnie na rezonans magn. Proszę o interpretacje wyniku badania: W okolokorowej istocie białej półkul mózgu, głównie w płatach czołowych, stwierdza się umiarkowanà ilość drobnych ognisk o obrazie przewlekłych naczyniopochodnych zmian degeneracyjnych. Co to może oznaczać? Martwić się wynikiem? Wymaga to dalszego leczenia? Dalszych badań?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Dotyczy: Neurologia Mózg

Czy ten wynik badania radiologicznego jest niepełny?

Prosze o pomoc. W związku z utrzymującym się uczuciem oszołomienia/ogłuszenia wykonałam MRI głowy. Badanie było zrobione bez kontrastu, wykonano w sekwencji SE, TSE, TIRM, BLADE, TIR, ep2d diff oraz swi3d, w obrazach T1-, T2-zal., DWI oraz SWI, na przekrojach osiowych,... Prosze o pomoc. W związku z utrzymującym się uczuciem oszołomienia/ogłuszenia wykonałam MRI głowy. Badanie było zrobione bez kontrastu, wykonano w sekwencji SE, TSE, TIRM, BLADE, TIR, ep2d diff oraz swi3d, w obrazach T1-, T2-zal., DWI oraz SWI, na przekrojach osiowych, czołowych i strzałkowych. Intensywność sygnału z istoty białej i szarej mózgu prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy prawidłowej szerokości, symetryczny, nieprzemieszczony. Wodociąg mózgu i komora IV nieposzerzone. Oba kąty mostowo-móżdżkowe nie wykazują zmian. Intensywność sygnału ze struktur tylnojamowych (pień mózgu i móżdżek) prawidłowa. Migdałki móżdżku znajdują się na poziomie płaszczyzny otworu wielkiego. Przestrzeń podpajęczynówkowa mózgowia nieposzerzona. Intensywność sygnału z gałek ocznych, obu nerwów wzrokowych oraz przysadki mózgowej prawidłowa. Obrazy dyfuzyjne oraz obrazy SWI mózgowia są prawidłowe. Obustronna pneumatyzacja małżowin nosowych górnych. Zastanawia mnie, czy wynik badania mogę uznac za satysfakcjonujący, czy też uznać go za niepełny ze względu na brak podania kontrastu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy to objawy nerwicy czy jakieś poważniejsze schorzenie?

witam mam 20 lat. Od 3 miesięcy choruje na nerwice. Zaczeło się dretwieniem uczuciem duszenia sie. Mam tenedencje do hipohondri. Byłam u ortopedy poniewaz czuje dziwne spazmy i skurcze w mięśniach. Także mocne mrowienie lub chodzenie robaków pod... witam mam 20 lat. Od 3 miesięcy choruje na nerwice. Zaczeło się dretwieniem uczuciem duszenia sie. Mam tenedencje do hipohondri. Byłam u ortopedy poniewaz czuje dziwne spazmy i skurcze w mięśniach. Także mocne mrowienie lub chodzenie robaków pod skóra. czuje jakby pojedyncze włókna mięśni mi latały moge się ruszac i wszystko robić ale czuje sie słabo bardzo że każda rzecz jest wysiłkiem. byłam u ortopedy miesiac temu mówił że nic nie widzi i dwa lub trzy miesiace temu miałam rendgen mózgu bez keratyny i wyszło wszystko poprawnie nie wiem co robic uczeszczam na terapie.Czy to może być nerwica czy coś poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy za moje dolegliwości odpowiada nerwica?

Witam. Mam 34 lata. Zdecydowałam się wykonać prywatnie MRI głowy ze względu na dziwne dolegliwości po przechorowaniu covid - związane ze wzrokiem (nadwrażliwość na kontrasty, kolory, ostre światło, pojawiające się błyski przy zamkniętych oczach, chwilowe podwójne widzenie) a także... Witam. Mam 34 lata. Zdecydowałam się wykonać prywatnie MRI głowy ze względu na dziwne dolegliwości po przechorowaniu covid - związane ze wzrokiem (nadwrażliwość na kontrasty, kolory, ostre światło, pojawiające się błyski przy zamkniętych oczach, chwilowe podwójne widzenie) a także dziwne odczucie jakby drżenia ze środka ciała. Badanie ogólne neurologiczne nie wykazało nic niepokojącego - może oprócz tego, że od wielu lat lekko drżą mi ręce. W badaniu MRI głowy taki zapis: . Szersze przestrzenie przymózgowe oraz rowki korowe nasklepistości mózgu - jak zaniki korowe. Trochę mnie to niepokoi. Po przechorowaniu covid mam też ataki paniki - zdarzyło mi się do tej pory trzy razy, czuję też silny lęk. Czy możliwe, że moje dolegliwości spowodowane są po prostu nerwicą? Przejmować się tym wynikiem MRI czy nie?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Co zrobić aby rodzina zaakceptowała partnera?

Witam. Moja rodzina nie akceptuje mojego chłopaka. Dowiedzieli się, że kilka lat temu miał operację(krwiak mózgu). Uznali wtedy, że On ma problemy psychiczne i nagle przestali go akceptować. Do tej pory (tej wiadomości) byli nim zachwyceni. Kompletnie ich... Witam. Moja rodzina nie akceptuje mojego chłopaka. Dowiedzieli się, że kilka lat temu miał operację(krwiak mózgu). Uznali wtedy, że On ma problemy psychiczne i nagle przestali go akceptować. Do tej pory (tej wiadomości) byli nim zachwyceni. Kompletnie ich nie rozumiem, jak można tak nagle zmienić o kimś zdanie, w zasadzie go nie znając. Jak mogę rozmawiać z moimi rodzicami o Nim? I jak mogę ich przekonać, że to naprawdę dobry i wyjątkowy facet?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Czy taki paraliż i afazję można rehabilitować?

Dobry Wieczór! Chciałabym zasięgnąć opini lekarza neurochirurga. Mam mamę po wycięciu guza mózgu. Dwa tygodnie temu była operowana, obecnie czekamy na wyniki histopatologiczne. Na tą chwilę wiem że jest to nowotwór złośliwy mózgu, płat skroniowy po stronie lewej.... Dobry Wieczór! Chciałabym zasięgnąć opini lekarza neurochirurga. Mam mamę po wycięciu guza mózgu. Dwa tygodnie temu była operowana, obecnie czekamy na wyniki histopatologiczne. Na tą chwilę wiem że jest to nowotwór złośliwy mózgu, płat skroniowy po stronie lewej. Guz był wielkości 85mm wycięte z tego zostało 60 procent. Moje pytanie brzmi w kierunku jakiejkolwiek rehabilitacji. Wiem że rokowania są niepomyślne ale mama bardzo oczekuje na rehabilitację gdyż jest sparaliżowana i ma afazje. Paraliż prawej strony ręki i nogi. Proszę mi powiedzieć czy taki paraliż i afazje można rehabilitować? Czy ona minie czy to jest skutek uboczny i zostanie już do końca życia.? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Paweł Majcherczyk
Mgr Paweł Majcherczyk

Czy jest możliwe wyleczenie tych szumów usznych?

Dzień dobry. Mam 37 lat, od 3 lat leczę się na szumy uszne. Wpierw lewego ucha, obecnie obu. W 2020 roku miałem mr kątów mostowo-móżdżkowych, które wykazały widoczne drobnopunktowe słabe wzmocnienie pokontrastowe wewnątrz przewodowej części n VIII. Badanie w... Dzień dobry. Mam 37 lat, od 3 lat leczę się na szumy uszne. Wpierw lewego ucha, obecnie obu. W 2020 roku miałem mr kątów mostowo-móżdżkowych, które wykazały widoczne drobnopunktowe słabe wzmocnienie pokontrastowe wewnątrz przewodowej części n VIII. Badanie w następnym roku było powtórzone i obraz nerwów VIII jest prawidłowy, jednak wykryto cechy karotyacji tętnicy tylnej mózgu prawej z aplazją odcinka P1 PCA. Czy mam się czym martwić?, może iść prywatnie do lekarza jeśli problem jest poważny. Za trzy dni mam umówiona wizytę do otolaryngologa. czy w tym wypadku będzie on w stanie udzielić mi jakiejś porady?.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co sugeruje moje badanie rezonansem?

badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej... badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej oraz białej mózgu w normie. Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony , nieposzerzony,symetryczny. komora III,wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Struktury tylnojamowe patologi nie wykazują Rezerwa objętosciowa na poziomie otworu wielkiego zachowana. w uwidocznionym fragmentycznie odcinku C kręgosłupa protuzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 PRZYLEGAJĄCA DO BRZUSZNEJ POWIERZCHNI RDZENIA KRĘGOWEGO. pRZYSADKA MÓZGOWA NIEPOSZERZONA w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów ograniczenia dyfuzji. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów patologicznego wzmocnienia intensywności sygnału. Niwielkie zmiany dyskopatyczne oraz spondylotyczne na poziomie C3/C4 wnioski w obu półkulach w lokalizacjach podkorowych nieliczne , nieprawidłowe ogniska hiperintesywne - w róznicowaniu zmiany wsteczne naczyniopochodne , pierwotna demielizacja Po zym braz MR mózgowia w granicach normy dla wieku. Protruzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 modelująca rdzeń krgowy po za tym jak w opisie .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dlaczego mam mgłę w oczach?

Witam. Od około 2 tygodni mam wrażenie mgły na oczach. Po kilku dniach pojawił się ból szyi. Szczególnie przy poruszaniu i skręcaniu zarówno w lewa i prawa stronę oraz odchylaniu do tyłu. Trwał tydzień miałam wrażenie że promieniuje do tyłu... Witam. Od około 2 tygodni mam wrażenie mgły na oczach. Po kilku dniach pojawił się ból szyi. Szczególnie przy poruszaniu i skręcaniu zarówno w lewa i prawa stronę oraz odchylaniu do tyłu. Trwał tydzień miałam wrażenie że promieniuje do tyłu głowy. Ból ustąpił. Proszę napisać czy dolegliwości mogą być zwiazane z guzem mózgu? Kobieta 33 lata
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to może być kolejny objaw nerwicy?

Witam, mam 22 lata, odkąd pamietam zmagam się z zaburzeniami lękowymi co chwile coś nowego mi dolega miałem już wszystkie możliwe raki, guzy itp, po zbadaniu dokładnym okazywalo się ze nic mi nie jest i był spokój od razu objawy... Witam, mam 22 lata, odkąd pamietam zmagam się z zaburzeniami lękowymi co chwile coś nowego mi dolega miałem już wszystkie możliwe raki, guzy itp, po zbadaniu dokładnym okazywalo się ze nic mi nie jest i był spokój od razu objawy odchodziły które utrzymały się np. 3 miesiące zanim odważyłem się pójść do lekarza. Teraz dolega mi coś takiego, iż czuje jak coś wypycha mi czaszke nie mogę się na niczym skupić dodatkowo mam dużo mętów a wieczorami lub w nocy niebieskie plamki, bądź błyski przed oczami, nie mam już siły na to wszystko. Dziś musiałem wyjść z pracy bo czułem, że umieram, nogi jak kamienie ledwo je podnosiłem nie mogłem nic powiedzieć a na głowie jakby jakaś obręcz mi się zacisnęła dodatkowo przy każdym ruchu oczami mi sie kręciło w głowie. Miałem rezonans mózgu 3 lata temu bo tez coś tam mi było, czy od tamtego czasu mogło się coś utworzyć czy to raczej kolejny objaw nerwicy ? Chodziłem na psychoterapię i nie pomogło. Proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak ocenić taki opis MR u 40-latki?

Dzień dobry proszę o interwencję wyników mojego badania rezonansu głowy,wizyte u kekarza mambwyznaczona dopiero za 3 miesiące ,niestety nie mam mozliwosci żeby prywatnie skontaktować się z lekarzem. Msm 39 lat, od kilku lat cierpie na migreny, bóle do niedawna wystepowaly... Dzień dobry proszę o interwencję wyników mojego badania rezonansu głowy,wizyte u kekarza mambwyznaczona dopiero za 3 miesiące ,niestety nie mam mozliwosci żeby prywatnie skontaktować się z lekarzem. Msm 39 lat, od kilku lat cierpie na migreny, bóle do niedawna wystepowaly kilka razy w miesiacu( bardzo silne ,poprzedzone aurą,z wymiotami) Od ok dwoch lat do tych migren dołaczyły bóle uszu( czasem szumy,kłucie) badanie laryngologiczne wykluczylo nieorawidłowisci w obrebie narzadu słuchu.Ponizej wynik badania Badanie MR głowy wykonano w obrazach T1 i T2 zal. w tym FLAIR i DWI, w przekrojach poprzecznych, czołowych i strzałkowych bez podania kontrastu. Torbiel przegrody przezroczystej i jama Vergi szer. do 4mm- zmiana rozwojowa. W istocie białej płatów czołowych i ciemieniowych widoczne są drobne, rozsiane, niespecyficzne ogniska śr. do 4mm, hyperintensywne w T2 i FLAIR - Struktury mózgu i móżdżku bez innych zmian ogniskowych, bez cech ograniczenia dyfuzji. Układ komorowy symetryczny, prawidłowej szerokości. Obustronnie w rogach tylnych komór bocznych widoczne są torbiele splotów naczynówkowych (żóltakoziarniniaki) śr. do 12mm. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Niewielkie, przyścienne zgrubienia śluzówki w zatokach szczękowych i komórkach sitowia. Niewielki przerost tkanek miękkich w rzucie migdałka gardłowego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają zwapnienia w szyszynce?

Witam kobieta lat 23 Badanie tomografem stwierdziło zwapnienia w szyszynce , splotach naczyniowych komór bocznych mózgu. Czy to coś niepokojącego ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy ten lek mógł spowodować uszkodzenie mózgu?

Witam, czy jeśli przyjmowałam pregabaline przez 2 tygodnie i okazało się ze nie działa na mnie dobrze i odstawiłam, to czy mogła wywołać uszkodzenie mózgu? W ulotce jest napisane ze zdarzają się przypadki encefaloptii mózgu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Dotyczy: Neurologia Mózg

Co oznacza ten opis MR u 26-latki?

Wyniki rezonansu. Powodem rezonansu były subiektywne zaburzenia widzenia, innych nieprawidłowości neurolog nie stwierdził. Za kilka dni wizyta, ale bardzo się stresuje wynikiem, proszę o poradę jak je rozumieć. Badanie miało być rutynowe, mam zaburzenia lękowe. "W prawej półkuli mózgu w... Wyniki rezonansu. Powodem rezonansu były subiektywne zaburzenia widzenia, innych nieprawidłowości neurolog nie stwierdził. Za kilka dni wizyta, ale bardzo się stresuje wynikiem, proszę o poradę jak je rozumieć. Badanie miało być rutynowe, mam zaburzenia lękowe. "W prawej półkuli mózgu w topografii kolana torebki wewnętrznej w bliskim sąsiedztwie gałki bladej widoczna jest owalna zmiana o wym 6x5,7x4,6 mm o podwyższonym sygnale w sekwencjach o długim TR z drobną strefą o pośrednim sygnale w centrum; zmiana nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji oraz nie ulega wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastwowgo, w sekwencji SWI w centrum zmiany widoczne jest drobne ognisko obniżonego sygnału - obraz zmiany niecharakterystyczny - może odpowiadać atypowemu naczyniakowi jamistemu. Obraz zmiany ogniskowej jest stacjonarny w porównaniu do badania poprzedniego MR z 2018 r. ( dodam że w opisie z 2018 nie mam wskaznych tych zmian,). Po za tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Po podaniu środka kontrastowego w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono cech patalogicznego wzmocnienia. Cech nieprawidłowej restrykcji dyfuzji w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono. Przestrzeń podpajęczynówkowa nieposzerzona. Ciało modzelowate prawidłowe. Struktury tylnego dołu czazki bez widocznej patologii"
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty
Ważne tematy