Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 3 , 4 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ortopedia: Pytania do specjalistów

Czy szpilki szkodzą kręgosłupowi?

Witam, mam pytanie dotyczące noszenia szpilek. Wiem, że lepiej ich nie nosić wcale niż nosić, i że negatywnie wpływają na kręgosłup. Wszędzie jednak widzę informacje na temat noszenia szpilek na co dzień, do pracy itp. Ja natomiast chciałabym nosić je... Witam, mam pytanie dotyczące noszenia szpilek. Wiem, że lepiej ich nie nosić wcale niż nosić, i że negatywnie wpływają na kręgosłup. Wszędzie jednak widzę informacje na temat noszenia szpilek na co dzień, do pracy itp. Ja natomiast chciałabym nosić je kilka razy w roku, na jakieś wesela, rozmowy kwalifikacyjne, specjalne okazje. Zastanawia mnie, jakich skutków można się spodziewać przy takiej częstotliwości. Czy może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa, wad postawy itp.? Nie mam na myśli nieszczęśliwych wypadków, tylko od samego noszenia. Chodzi o szpilki 8 cm.
odpowiada 2 ekspertów:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska

Czy można podać te kapsułki na stawy?

Kupiłem 95-letniej niepełnosprawnej matce suplement firmy Yango Kurkumina Kadzidłowiec i imbir. 3 kaps. dziennie zawierają 256,5 mg kurkuminoidów 175,5 mg kwasów bosweliowych i 270 mg ekstraktu kłącza imbiru. Mamę bardzo bolą dłonie i nogi ( cieśń nadgarstka, stawy kolanowe... Kupiłem 95-letniej niepełnosprawnej matce suplement firmy Yango Kurkumina Kadzidłowiec i imbir. 3 kaps. dziennie zawierają 256,5 mg kurkuminoidów 175,5 mg kwasów bosweliowych i 270 mg ekstraktu kłącza imbiru. Mamę bardzo bolą dłonie i nogi ( cieśń nadgarstka, stawy kolanowe ). Jest na wózku inwalidzkim. Choruje też na POCHP. Bierze mnóstwo leków. 1.Controloc 20 mg 1 dziennie 2. metizol 5 mg- 1 3. duspatalin retard kaps. 200 mg - 2 4. Vit. A D krople ( 5880 j. m. A 2940 D ) 5. Voltaren max żel 3 x 6. Euphyllin long kaps. 200 mg - 1 7. Milurit 100 mg - 1 8. Driptane 5 mg - 0,5 9. kw. foliowy 15 mg - 1 10. Erdomed 300 mg - 1 11. Kalipoz prolongatum 391 mg jonów K 12. Xarelto 15 mg - 1 13. Berodual ( 0,5 mg 0,25 mg ) / ml inhalacja 1 x 20 kropli / 4 x w tyg. 14. Polfilin prolongatum 400 mg 4 x w tyg. 15. Vit. PP 200 mg 3 x w tyg. 16. Ketonal lek żel 2,5 % 17. Hydroxyzinum VP syrop 2 mg/ml - 10 ml 18. Syrop tymiankowy - 10 ml 19. Veno terapia żel 20. ectodose 2,5 ml inhalacja 1 x w tyg. 21. Tertensif SR 1.5 mg - 1 22. Fortiven activ gel 1000 j. m. 23. Nebbud 0,5 mg/ml inhalacja 2 ml - 2x w tyg. 24. delortan 5 mg - 1 25. doreta 37,5 mg 325 mg - 3 x w mies. 26. flegamina 600 mg - 2 x w tyg. Czy mogę dawać mamie te kapsułki na stawy i ból ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Czy mogę wykonać tatuaż po usunięciu osteoidu?

Czy usunięcie (7 lat temu) osteoid osteoma na kości śródstopia jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu (nie w obrębie blizny/stopy)?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy w mojej sytuacji operacja będzie konieczna?

Witam, kobieta 28 lat, 1,5 roku temu zostala u mnie zdiagnozowana przepuklina kregoslupa, jednak lekarz zadecydowal wtedy nic z nia nie robic. Od miesiaca mam trudnosci z chodzeniem i duzy bol w odcinku ledzwiowym. Zlecono mi badanie MR, czy moglabym... Witam, kobieta 28 lat, 1,5 roku temu zostala u mnie zdiagnozowana przepuklina kregoslupa, jednak lekarz zadecydowal wtedy nic z nia nie robic. Od miesiaca mam trudnosci z chodzeniem i duzy bol w odcinku ledzwiowym. Zlecono mi badanie MR, czy moglabym poprosic o interpretacje? Co to oznacza? Czy operacja bedzie konieczna? Fizjologiczna lordoza ledzwiowa spłycona. Poziome ustawienie kosci krzyzowej. Anatomicznie waski kanał kregowy w czesci dystalnej zwezony przez epiduralna tkanke tłuszczowa. Dehydratacja krazków m-k L3-4, L4-5, L5-S1 z obnizeniem ich wysokosci i z towarzyszacym przeciazeniowym stłuszczeniem przylegajacych trzonów kregowych na poziomie L4-5 i L5-S1 (zmiany typu Modic II). Nieregularna wypuklina dokanałowa krazka m-k L4-5 z wysokosygnałowa strefa czesciowego uszkodzenia pierscienia włóknistego na obwodzie, nieznacznie modeluje worek oponowy, nieznacznie spłyca zachyłki boczne kanału kregowego, przylega obustronnie do korzeni nerwowych. Niewielkie dokanałowe uwypuklenie dokanałowe krazka m-k L5-S1 nieznacznie modeluje worek oponowy, na poziomie L5-S1 w odcinku pozaotworowym przylega do lewego nerwu rdzeniowego, poza tym bez cech konfliktowania ze strukturami nerwowymi. Pozostałe krazki m-k o prawidłowym sygnale i wysokosci, bez przemieszczen. Szerokosc i rezerwa płynowa kanału kregowego zachowana. Wysokosc trzonów kregowych w normie. Drobne osteofity krawedziowe trzonów L4 i L5. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzywyrostkowych. Rdzen kregowy o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych, koniec stozka rdzenia na poziomie L1. Cechy przebudowy tłuszczowej miesni przykregosłupowych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Czy taki opis rezonansu po urazie kolana to coś poważnego?

Witam serdecznie jestem po urazie kolana dostałam wyniki rezonansu magnetycznego. Staw kolanowy lewy z cechami umiarkowanego wysięku w zchyłku nadrzepkowym i śródstawowo oraz niewielkim przerostem błony maziowej. Złamanie przednio-bocznej powierzchni stawowej piszczeli o średnicy ok 21 mm z wklinowaniem... Witam serdecznie jestem po urazie kolana dostałam wyniki rezonansu magnetycznego. Staw kolanowy lewy z cechami umiarkowanego wysięku w zchyłku nadrzepkowym i śródstawowo oraz niewielkim przerostem błony maziowej. Złamanie przednio-bocznej powierzchni stawowej piszczeli o średnicy ok 21 mm z wklinowaniem na głębokość 4 mm w części tylnej i 2 mm w części przedniej. Masywny obrzęk szpiku klykcia bocznego kości udowej oraz w zakresie obu kłykci piszczeli. Czy to coś poważnego? Martwię się, ponieważ uraz nogi już długo trwa wypadek mialam w marcu i tyle miesięcy się ciągnie. Bardzo proszę o podpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Dlaczego mam takie bóle nogi i ręki?

Witam, Mam 25 lat. Od kilku dni zaczęła bolec mnie cała lewa ręka, od ramienia aż po same palce - jednak gdy siebie dotykam, to ból jest największy w przedramieniu i przegubie. Dzisiaj gdy obudziłam się po nocy, zaczęłam odczuwać... Witam, Mam 25 lat. Od kilku dni zaczęła bolec mnie cała lewa ręka, od ramienia aż po same palce - jednak gdy siebie dotykam, to ból jest największy w przedramieniu i przegubie. Dzisiaj gdy obudziłam się po nocy, zaczęłam odczuwać podobny ból w lewej stopie. Oprócz tego nie mam żadnych innych objawów, nie jestem przemęczona i nie mam problemów ze snem. Wcześniej miewałam też bóle głowy po lewej stronie, ale lekarz zasugerował że to od napięcia w szyi, a po kilku sesjach u fizjoterapeuty problem zniknął. Pracuję zdalnie przy komputerze. Nie mam w życiu stresu ani nałogów. Martwi mnie ten ból ręki, gdyż jest taki rwący i boję się, że to może być SM. Proszę o pomoc, co to może być.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Czy doszło do skręcenia palca?

Dzień dobry, czy krwiak podskórny i lekka puchlizna mogą być jedynym śladem po lekkim skręceniu/urazie stawu palca? Lekarz wykonał zdjecie rtg, nie stwierdzil zadnych deformacji poza krwiakiem. Czy nadwyrężenie ścięgien, torebki stawowej i więzadła palca mogą zostać wykryte podczas ogledzin... Dzień dobry, czy krwiak podskórny i lekka puchlizna mogą być jedynym śladem po lekkim skręceniu/urazie stawu palca? Lekarz wykonał zdjecie rtg, nie stwierdzil zadnych deformacji poza krwiakiem. Czy nadwyrężenie ścięgien, torebki stawowej i więzadła palca mogą zostać wykryte podczas ogledzin palca i badania rtg, czy nie ma na to szans trzeba robić dodatkowe badania ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę ściągać ortezę podczas przebierania się?

Witam. Dwa tygodnie temu złamałem kostkę Boczna i skręciłem staw skokowy w prawej nodze. Przez dwa tygodnie mialem longete gipsową a po dwóch tygodniach lekarz założył mi Walkera, przy czym nie pozwolił stawac na tej nodze i kazal nosić to... Witam. Dwa tygodnie temu złamałem kostkę Boczna i skręciłem staw skokowy w prawej nodze. Przez dwa tygodnie mialem longete gipsową a po dwóch tygodniach lekarz założył mi Walkera, przy czym nie pozwolił stawac na tej nodze i kazal nosić to przez 4 tygodnie (do 9 lipca). Moje pytanie brzmi czy nic sie nie stanie z tą noga jeśli ściągam tego Walkera na około 5 minut zeby zalozyc spodenki i żeby umyć tę stopę ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Co mam robić z tym silnym bólem rąk i nóg?

Mam 32 lata bola mnie strasznie rece i nogi .Ból jest nie do wytrzymania. Boli w różnych miejscach. Zaczeło sie od niekontrolowanego szarpania w nocy . Potem ból nogi lewej pod kolanem. Po blokadzie w kolano bol rozszedł... Mam 32 lata bola mnie strasznie rece i nogi .Ból jest nie do wytrzymania. Boli w różnych miejscach. Zaczeło sie od niekontrolowanego szarpania w nocy . Potem ból nogi lewej pod kolanem. Po blokadzie w kolano bol rozszedł się na dwie nogi i rece. Rtg . Zweżenie tarczy m kregowej l3-l4. Pomocy
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy konieczna jest operacja tego stawu?

Stary uraz stawu skokowego, ból, opuchlizna, ból piszczela, przerost mazi stawowej (w USG), obecnie w trakcie diagnostyki. Leczona fibromialgia, zmiany zwyrodnieniowe w wielu stawach. Proszę o interpretację TK: Oddzielony wyrostek tylny kości skokowej o sklerotycznych obrysach, w... Stary uraz stawu skokowego, ból, opuchlizna, ból piszczela, przerost mazi stawowej (w USG), obecnie w trakcie diagnostyki. Leczona fibromialgia, zmiany zwyrodnieniowe w wielu stawach. Proszę o interpretację TK: Oddzielony wyrostek tylny kości skokowej o sklerotycznych obrysach, w jego obrębie i obrębie tylnej kości skokowej liczne torbiele z podrzęstną sklerotyzacją powierzchni oraz nadżerką tylnej kości skokowej. Poszerzona asymetrycznie szpara stawu skokowego w części bocznej - 6mm, w części przyśrodkowej 3 mm. Leczenie farmakologiczne niczego nie wniosło, pozostał ból, trudności w chodzeniu. Czy wskazana jest operacja? pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Co może oznaczać takie drętwienie palca?

Dzień dobry, tydzień temu koleżanka przytrzasnęła mi kciuka drzwiami od samochodu. Opuchlizna już zeszła, palec w miarę się zgina, jednak gdy naciskam w jednym miejscu na wewnętrznej stronie palca wciąż mnie boli oraz jedynie w tym miejscu bez przerwy jest... Dzień dobry, tydzień temu koleżanka przytrzasnęła mi kciuka drzwiami od samochodu. Opuchlizna już zeszła, palec w miarę się zgina, jednak gdy naciskam w jednym miejscu na wewnętrznej stronie palca wciąż mnie boli oraz jedynie w tym miejscu bez przerwy jest zdrętwiały. Zdrętwienie występuje jedynie w jednym punkcie na palcu i tylko po jednej stronie. Co może to oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Co może być powodem słabej ruchliwości nogi przy prostowaniu?

Dzień dobry. Moje dziecko 5 miesięczne wygięło sobie nogę moją rękę w taki sposób, że coś kryknęło. Oprócz płaczu zauważyliśmy że nie chce nią ruszać. Byliśmy w szpitalu, lekarz stwierdził że nic nie widzi. Zdjęcie rtg było zrobione tylko stopy.... Dzień dobry. Moje dziecko 5 miesięczne wygięło sobie nogę moją rękę w taki sposób, że coś kryknęło. Oprócz płaczu zauważyliśmy że nie chce nią ruszać. Byliśmy w szpitalu, lekarz stwierdził że nic nie widzi. Zdjęcie rtg było zrobione tylko stopy. Na następny dzień ruszała tą chorą nogą lecz nie prostowała i przy każdym dotyku był płacz. Kolejny dzień i nogą praktycznie nie rusza a ta zdrowa normalnie funkcjonuje. Pojechaliśmy znowu do szpitala, tym razem zdjęcie całej nogi i nadal nic nie widać oprócz kreski na piszczelu. Lekarz stwierdził że na wszelki wypadek założymy gips. Co może być powodem słabej ruchliwości nogi przy prostowaniu, a nawet jej zwis? Gips w tej sytuacji to dobre rozwiązanie?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Czy mogę zamienić jednak gips na ortezę?

Witam, 10 dni temu spadłam z schodów, po wizycie na sorze i po zdjęciu rtf stwierdzono złamanie podudzia, łącznie ze stawem skokowym. Został założy mi gips przed kolano. Czy mogę zamienić gips na ortezę ? I czy w ortezę można stawać na chora nogę.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

W jaki sposób pozbyć się takich objawów?

Witam od jakiegoś czasu zaczynam odczuwać bóle w okolicy lędźwiowej po przejściu pieszo. Wcześniej też mnie bolało ale ignorowałem to. Teraz objawy wracają po przejściu coraz to krótszych dystansów. Częściej muszę stawać i odpoczywać bo chodzenie staje się bardzo uciążliwe.... Witam od jakiegoś czasu zaczynam odczuwać bóle w okolicy lędźwiowej po przejściu pieszo. Wcześniej też mnie bolało ale ignorowałem to. Teraz objawy wracają po przejściu coraz to krótszych dystansów. Częściej muszę stawać i odpoczywać bo chodzenie staje się bardzo uciążliwe. Mam pytanie czy jest jakaś szansa by się tych objawów pozbyć ? Leki przeciwbólowe nie pomagają. Korzystam z rehabilitacji lecz też nie widzę poprawy. Nie chciałbym się operować. Czy jest szansa że to po jakimś czasie wyjdzie samo ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Co mi prawdopodobnie może dolegać?

Od dłuższego czasu mam okropny ból lędźwi promieniujący do brzucha po prawej stronie i problemy z prawa nogą nie mogę jej podnieść ani czasami na niej stanąć bo ból się nasila .w listopadzie ubiegłego roku byłam na rezonansie magnetycznym i... Od dłuższego czasu mam okropny ból lędźwi promieniujący do brzucha po prawej stronie i problemy z prawa nogą nie mogę jej podnieść ani czasami na niej stanąć bo ból się nasila .w listopadzie ubiegłego roku byłam na rezonansie magnetycznym i wykazało się że mam rozlana wypukline modelującą prawy korzeń nerwowy w kanale kręgowym oraz odwodnienie krążka międzykręgowego Mógłby ktoś mi powiedzieć co mam robić oraz co może mi dolegać ponieważ mój lekarz powiedział że to nic takiego i samo zniknie ale ja czuję że jest coraz gorzej
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Co mam robić z tym bólem pod łopatką?

Od kilku miesiecy odczuwam bol pod lewą łopatka. Czasami przechodzil na pare dni, raczej nie byl to bol silny. Od 10 lat mam nerwice, mialam juz przerozne objawy i myslalam ze to nerwica wrocila. Od kilku dni ból sie... Od kilku miesiecy odczuwam bol pod lewą łopatka. Czasami przechodzil na pare dni, raczej nie byl to bol silny. Od 10 lat mam nerwice, mialam juz przerozne objawy i myslalam ze to nerwica wrocila. Od kilku dni ból sie nasilil, szczegolnie przy glębokim wdechu i jak dotkne miejsca bólu( miedzy żebrami pod łopatka) to przynosi to ulgę. Co to moze być? Jak sobie pomóc?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak należy postępować z takim siniakiem?

Dzień dobry 6 dni temu upadłam na rękę na schodach. Prześwietleniu nie wykazało złamań A jedynie stłuczenie. Po kilku dniach bol się nasilł. Opuchlizna się powiększyła A siniak jest jeszcze większy. Dodatkowo siniak w środku jest żółty A na około... Dzień dobry 6 dni temu upadłam na rękę na schodach. Prześwietleniu nie wykazało złamań A jedynie stłuczenie. Po kilku dniach bol się nasilł. Opuchlizna się powiększyła A siniak jest jeszcze większy. Dodatkowo siniak w środku jest żółty A na około fioletowy. Przedramię w tamtym miejscu jest bardzo twarde. Dodatkowo opuchlizna przeszła też na grzbiet dłoni. Bol jest bardzo mocny. Ręka nie mogę ruszać. Gdy zginam palcami boli. A nadgarstkiem nie moge ruszać. Dodam że robię zimne okłady i rękę noszę w temblaku tak jak zalecił lekarz. Co robić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego mam ból barku przy wysiłku?

Witam, przy wysiłku fizycznym np. Bieganiu zaczyna mnie boleć bark . Ten ból toważyszy mi od paru lat i nie wiem czy to coś groźnego .
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Dotyczy: Ortopedia Bieganie

Jak powinno wyglądać prawidłowe postępowanie po pęknięciu wyrostka kolczystego?

Po upadku z wysokości około 2m rtg wykazało pęknięcie wyrostka kolczystego c6. Jestem w Niemczech, lekarz zalecił roticox i odpowiednik naszej pyralginy 500 przez 4 dni. Stwierdził również że po 12 dniach wszystkie dolegliwości powinny minąć. Niestety muszę wykonywać lekkie... Po upadku z wysokości około 2m rtg wykazało pęknięcie wyrostka kolczystego c6. Jestem w Niemczech, lekarz zalecił roticox i odpowiednik naszej pyralginy 500 przez 4 dni. Stwierdził również że po 12 dniach wszystkie dolegliwości powinny minąć. Niestety muszę wykonywać lekkie pracę nie mogę pozwolić sobie na całkowity odpoczynek. Po 4 dniach odstawiłem pyralgine lecz musiałem wziąć bo nie mogłem usnać. Proszę o poradę odnośnie prawidłowego postępowania
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Jak mam postępować z tą ostrogą pięty?

Witam, w ciągu półtora miesiąca byłem u 3 różnych lekarzy z problemem ostrogi piętowej, od każdego otrzymywałem zwolnienie lekarskie oraz recepty, ale tylko jeden zajął się sprawą poważnie i skierował mnie na rehabilitację która pomogła, jednak muszę przejść badanie kontrolne... Witam, w ciągu półtora miesiąca byłem u 3 różnych lekarzy z problemem ostrogi piętowej, od każdego otrzymywałem zwolnienie lekarskie oraz recepty, ale tylko jeden zajął się sprawą poważnie i skierował mnie na rehabilitację która pomogła, jednak muszę przejść badanie kontrolne u lekarza medycyny pracy, żaden lekarz nie chce wystawić mi zaświadczenia o ukończeniu leczenia. Co powinienem zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Patronaty
Ważne tematy