Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania neurologiczne: Pytania do specjalistów

Co oznaczają wyniki badania TK zatok przynosowych?

Proszę o pomoc w interpretacji wyników badania TK zatok przynosowych oraz zalecenia co robić dalej (wizytę kontrolną u laryngologa mam dopiero za kilka miesięcy) Opis: Delikatne okrężne zgrubienia zapalne w prawej zatoce szczękowej. Kolec przegrody nosa długości 3 mm... Proszę o pomoc w interpretacji wyników badania TK zatok przynosowych oraz zalecenia co robić dalej (wizytę kontrolną u laryngologa mam dopiero za kilka miesięcy) Opis: Delikatne okrężne zgrubienia zapalne w prawej zatoce szczękowej. Kolec przegrody nosa długości 3 mm skierowany na stronę prawą. Kompleksy ujściowe drożne. Bez cech destrukcji kostnej. Pozostałe zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Powodem zgłoszenia się do laryngologa były nawracające infekcje dróg oddechowych (średnio co dwa tygodnie) niedrożność nosa i bóle głowy. Zażywam Clatrę i Pronasal. Dodam że te bóle głowy są przewlekłe, pulsujące, z nudnościami, zaburzeniami równowagi - jestem po konsultacji neurologicznej i aktualnie czekam na badanie MR mózgu, ale czy mogą być powiązanie z sprawami zatok?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Dlaczego odczuwam takie dolegliwości od roku?

Witam od jakiegoś czasu a dokładnie od roku czuje się źle boli mnie głowa głównie z tyłu przy karku ,nudności ,osłabienie ,uczucie drzenia w klatce piersiowej ,czAsem uczucie że zemdleje ,uderzenia gorąca ,stało mi się tak od czasu gdy zemdlałam... Witam od jakiegoś czasu a dokładnie od roku czuje się źle boli mnie głowa głównie z tyłu przy karku ,nudności ,osłabienie ,uczucie drzenia w klatce piersiowej ,czAsem uczucie że zemdleje ,uderzenia gorąca ,stało mi się tak od czasu gdy zemdlałam nagle zostaly wykonane badania neurologicznej kardiologiczne ,podstawowe krwi TSH usg brzucha ,RTG klatki piersiowej i nic ,co to może być ,czego szukać ,może to lęk przed chorobowe ,może się tak objawiać?
odpowiada 2 ekspertów:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy drżenie rąk ma związek z depresją?

Czy drżenie rąk wynika z zaburzeń lękowo-depresyjnych? Codziennie zwłaszcza w godzinach wieczornych podczas trzymania rzeczy odczuwam drżenie rąk. Cierpię na ataki paniki i objawy psychosomatyczne do tego późno kładę się spać i rano wstaje. Jestem przebadana od stóp do głów... Czy drżenie rąk wynika z zaburzeń lękowo-depresyjnych? Codziennie zwłaszcza w godzinach wieczornych podczas trzymania rzeczy odczuwam drżenie rąk. Cierpię na ataki paniki i objawy psychosomatyczne do tego późno kładę się spać i rano wstaje. Jestem przebadana od stóp do głów w tym roku także miałam badania pod kierunkiem neurologicznym. Wszystkie badania są w porządku. Mam niedoczynność tarczycy która w chwili obecnej jest wyrównana. Co mnie jednak martwi że czuje drżenie rąk nawet kiedy się nie martwię czy stresuje. Czy możliwe że emocje z dnia się w taki sposób odpuszczają? Czy może to wynikać także z złej higieny snu? Dziękuje z góry za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak poradzić sobie z takim uczuciem kiedy przebywam sama?

Co raz częściej zdarza mi się, że czuje dotyk, np. gładzenie po włosach, plecach, tylko że jestem sama. Nikogo nie ma. Powoduje to we mnie okropny lęk. Jest to bardzo nieprzyjemne. Boję się przebywać sama w mieszkaniu a najgorsze jest... Co raz częściej zdarza mi się, że czuje dotyk, np. gładzenie po włosach, plecach, tylko że jestem sama. Nikogo nie ma. Powoduje to we mnie okropny lęk. Jest to bardzo nieprzyjemne. Boję się przebywać sama w mieszkaniu a najgorsze jest zasypianie. Nie chcę już nigdy zasnąć. Do tego ten dźwięk. Nie potrafię go sprecyzować ale ciągle słyszę dźwięk, którego nie można zlokalizować. Badania laryngologiczne i neurologiczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy jest szansa złagodzić tą dolegliwość oczu?

Corka 18 lat oczopląs poziomy nabyty 3 stopnia i leniwe oko. Zdiagnozowane w wieku 13 lat wykluczone nieprawidłowości neurologiczne miała badania i rezonans. Okulista po nieskutecznym leczeniu okularami i ćwiczeniach kazał po prostu przeczekać do 18 lat na operację wady... Corka 18 lat oczopląs poziomy nabyty 3 stopnia i leniwe oko. Zdiagnozowane w wieku 13 lat wykluczone nieprawidłowości neurologiczne miała badania i rezonans. Okulista po nieskutecznym leczeniu okularami i ćwiczeniach kazał po prostu przeczekać do 18 lat na operację wady bo jest zbyt zaawansowane albo wcześniej zastrzyki co kilka miesięcy ewentualnie. Dotychczas wiadomo przeszkadzało delikatnie jej to ale od 3 miesięcy się nasilił okropnie oczopląs że na prawdę się utrudnia jej to funkocjonaanie na codzień. Nie może już złapać strefy ciszy oczu. Oczy ciągle dragaja na boki jak szalone, zdarza się że 30 sek i coraz częściej trwa atak a wtedy po prostu nie widzi nic tylko zamazany obraz oczu jak szalone latają szybko. Wcześniej był problem ale zdarzało się to raz na dzień albo od światła a teraz popatrzy nagle w przód to już się zaczyna gdzie się nie skupi na punkcie to wirują oczy. Córka rzuciła miesiąc temu rzuciła przez to pracę bo stojąc za kasą wstydziła się już po prostu tego że patrzysz się na kasjerkę a tu oczy latają jak opętane łapiesz kontakt wzrokowy a tu takie coś to można się przestraszyć jak ludzie nie wiedzą że to oczopląs wada. Ludzie odbierają taką osobę za niepoważna trochę patrząc jak oczy nie mogą stać.PYTANIE Załatwiłam operację laserowa prywatnie dopiero za 7 miesięcy termin. A jest coraz gorzej po prostu córka nie wytrzymuje już chce normalnie funkcjonować nie wstydząc się wrócić do pracy i widzieć ostro a nie ciągle zamazane całkiem przez ataka drgania. Chce umówić prywatnie na wizytę do okulisty na dniach ją żeby coś przepisał może farmakologicznego doraźnie żeby wytrzymała te pół roku. Tylko pytanie czy jest sens, bo nie wiem czy są jakieś leki czy krople żeby osłabić mięsień czasowo chociaż delikatnie ? Istnieje takie coś ? Umawiać się na wizytę czy powie okulista że nic nie ma na to i czekać do zabiegu
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę stosować antykoncepcję przy migrenach z aurą?

Dzień dobry. Chciałabym zacząć stosować tabletki atywia. W ulotce napisano żeby nie stosować w przypadku migren z aura. Miewam kilka razy w miesiącu bóle głowy, po jednej stronie, w okolicy czoła i brwi, z towarzyszącym uczuciem głodu, (bez diagnozy,... Dzień dobry. Chciałabym zacząć stosować tabletki atywia. W ulotce napisano żeby nie stosować w przypadku migren z aura. Miewam kilka razy w miesiącu bóle głowy, po jednej stronie, w okolicy czoła i brwi, z towarzyszącym uczuciem głodu, (bez diagnozy, rezonans ok, badania krwi ok) bez objawów neurologicznych, mam wrażenie, że troszkę lżej mi jak siedzę przy wyłączonym świetle, ale nie mam jakiegoś światłowstrętu przy zapalonym. Dodatkowo mam kamień 7mm w pęcherzyku zolciowym, czasem coś mnie lekko zakłuje, bez ataków bólowych. Czy moje objawy są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji Atywia?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z czym może być związane zaburzenie widzenia?

Witam, mam od paru już lat problem z zaburzeniem widzenia - problem występuje od bodaj 2017 roku, nie wydaje mi się, żeby się on pogłębiał, a jeżeli tak, to nie drastycznie. Ciężko będzie mi wytłumaczyć na czym problem polega, ale... Witam, mam od paru już lat problem z zaburzeniem widzenia - problem występuje od bodaj 2017 roku, nie wydaje mi się, żeby się on pogłębiał, a jeżeli tak, to nie drastycznie. Ciężko będzie mi wytłumaczyć na czym problem polega, ale spróbuję - przy zmianie punktu obserwacji, a zwłaszcza przy patrzeniu horyzontalnym na boki, oczy "zachodzą mi mgłą" na sekundę-półtora, towarzyszy temu specyficzne uczucie rozdrażnienia oka, poza tym zwiększona wrażliwość na światło, ekranu monitora komputera zwłaszcza. Nie jestem tego pewien, ale jest to moja jedyna poszlaka, że problem ten pojawił się niedługo po wejściu na leki przeznaczone na niedoczynność tarczycy (począwszy od Euthyrox-u, chyba 25mg, następnie 50mg, kończąc na 100mg Letrox-u). Wybrałem się więc do okulisty w pierwszej kolejności, który wykonał wszystkie podstawowe badania, które okulista wykonuje przy pierwszej wizycie, wliczając to badania po zakropleniu oczu tym specyfikiem poszerzającym źrenice - okulista stwierdził, że nie żadnego problemu nie widzi i polecił mi wizytę u neurologa, do którego również się wybrałem i zostałem skierowany na rezonans głowy celem zdiagnozowania jakiegoś problemu na tle neurologicznym - według badania też wszystko w porządku, więc neurolog nakazał mi powrót do okulisty. Zanim wróciłem do okulisty, idąc jedyną poszlaką na którą wpadłem, czyli że problem pojawił się po wejściu na leki na niedoczynność tarczycy, wybrałem się również do dwóch różnych endokrynologów po dwie opinie na temat leków na których teraz jestem, wyczytawszy w internecie, że rzadkim co prawda efektem ubocznym, ale jednak występującym, są zaburzenia widzenia właśnie - obaj endokrynolodzy powiedzieli mi, że to na pewno nie przez te leki, a dla pewności zmienili mi jeszcze Euthyrox na Letrox, co problemu nie rozwiązało. Wybrałem się więc do najlepszej okulistki u mnie w okolicy według portalu znanylekarz, opisując cały problem tak jak powyżej, wliczając w to wszystkie wizyty u reszty specjalistów i starając się wytłumaczyć problem tak dokładnie jak tylko mogę, ponownie zostały mi przeprowadzone wszystkie rutynowe badania i cytując Panią doktor "nie wiem co Panu dolega", stwierdziła, że być może jakieś mięśnie w oku są problemem, gdyż prowadzę tryb życia typowego komputerowca - praca i wszystkie hobby polegają na siedzeniu przed ekranem monitora, a towarzyszy temu też nocny tryb życia. Napisałem tutaj, licząc jeszcze na jakieś porady, chociaż podejrzewam, że niewiele tym wskóram. Dziękuję za przeczytanie całości i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy za moje dolegliwości odpowiada nerwica?

Witam. Mam 34 lata. Zdecydowałam się wykonać prywatnie MRI głowy ze względu na dziwne dolegliwości po przechorowaniu covid - związane ze wzrokiem (nadwrażliwość na kontrasty, kolory, ostre światło, pojawiające się błyski przy zamkniętych oczach, chwilowe podwójne widzenie) a także... Witam. Mam 34 lata. Zdecydowałam się wykonać prywatnie MRI głowy ze względu na dziwne dolegliwości po przechorowaniu covid - związane ze wzrokiem (nadwrażliwość na kontrasty, kolory, ostre światło, pojawiające się błyski przy zamkniętych oczach, chwilowe podwójne widzenie) a także dziwne odczucie jakby drżenia ze środka ciała. Badanie ogólne neurologiczne nie wykazało nic niepokojącego - może oprócz tego, że od wielu lat lekko drżą mi ręce. W badaniu MRI głowy taki zapis: . Szersze przestrzenie przymózgowe oraz rowki korowe nasklepistości mózgu - jak zaniki korowe. Trochę mnie to niepokoi. Po przechorowaniu covid mam też ataki paniki - zdarzyło mi się do tej pory trzy razy, czuję też silny lęk. Czy możliwe, że moje dolegliwości spowodowane są po prostu nerwicą? Przejmować się tym wynikiem MRI czy nie?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Jak potwierdzić obecność gronkowca w organizmie?

Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź, czy obecność gronkowca złocistego w organizmie potwierdzi wymaz z gardła, tzn. czy jeżeli gronkowiec ulokował się w nosie to znajdę go w gardle i na odwrót? Czy jednak muszę zrobić wiele badań aby go... Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź, czy obecność gronkowca złocistego w organizmie potwierdzi wymaz z gardła, tzn. czy jeżeli gronkowiec ulokował się w nosie to znajdę go w gardle i na odwrót? Czy jednak muszę zrobić wiele badań aby go odnaleźć w organizmie. Czy gronkowiec złocisty może wywoływać przewlekłe bóle głowy? Moje pytania podyktowane są tym, że od lekarza do lekarza krążę z różnymi objawami. U dermatologa z niegojącymi się, pojawiającymi się w okresie letnim uciążliwymi zmianami w obrębie mieszków włosowych na nogach, wcześniej z wieloletnią łuszczącą się skórą na głowie, problem zniknął w końcu sam, żadne maści nie pomagały. Mimo wyleczonych zębów wciąż zdążają się dni z uporczywym zapachem z ust, którego nie da się pozbyć. Od 13 lat cierpię na przewlekłe bóle głowy o bardzo dużym natężeniu i z objawami neurologicznymi, mimo wielu badań - nie stwierdzono przyczyny, ból lekooporny. Nikt jednak nigdy nie wysłał mnie na badania w kierunku gronkowca, raz, jeden bardzo doświadczony lekarz zasygnalizował taką potrzebę, jednak jako nastolatka zbagatelizowałam problem. Teraz w chwili totalnej bezsilności szukam wspólnego mianownika tych wszystkich problemów. Może to właśnie jakaś infekcja ogólna, może to właśnie gronkowiec... zanim zrobię badania proszę wskazać, czy to choć mgliście możliwy trop?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Dlaczego słyszę przelewanie w uchu?

Przy skłonie do przodu, kiedy głowa jest w dół, przez ok 30 s słyszę jakby przelewanie w uchu prawym. Po 30 s to przelewanie ustępuje. Po wyprostowaniu i ponownym skłonie już tego nie słysze, powraca po dłuższej chwili przy kolejnym... Przy skłonie do przodu, kiedy głowa jest w dół, przez ok 30 s słyszę jakby przelewanie w uchu prawym. Po 30 s to przelewanie ustępuje. Po wyprostowaniu i ponownym skłonie już tego nie słysze, powraca po dłuższej chwili przy kolejnym skłonie. Oprócz tego mam szum uszny i uczucie wibrowania błony bębenkowej. Miałem badanie otoskopem, bez zmian, tympanometrię, audiometrię bez zmian. Również badanie neurologiczne, stwierdzono neuralgię nerwu potylicznego i dostałem NLPZ, po których jest poprawa, ale to przelewanie ciągle występuje. Czekam na MRI. Może ktoś ma sugestię, co to może być? Brak zawrotów głowy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy moje obawy o neuropatie mogą być słuszne?

Witam, mam pytanie miesiąc temu skończyłam z piciem po półtora roku wątroba lekarz mówi że ok. USG brzucha również ok. Pierwsza porada neurologiczna również dobrze. W badaniu krwi wyszedł niedobór wit z gr b. Zaczęły mnie boleć nogi i i... Witam, mam pytanie miesiąc temu skończyłam z piciem po półtora roku wątroba lekarz mówi że ok. USG brzucha również ok. Pierwsza porada neurologiczna również dobrze. W badaniu krwi wyszedł niedobór wit z gr b. Zaczęły mnie boleć nogi i i pewne niewielkie drętwienia rowilniez się pojawiały na dłoniach i nogach delikatne szczypanie. Więc poszłam znowu do neurologa i równiez po badaniu dotykowym nie stwierdzono nic złego ale mam zrobić jeszcze morfologie i inne badania np moczu. Bardzo się boje ze to może być neuropatia. Co mam zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś inne badania przy depresji?

Dzień dobry. Choruję na depresję, która pojawiła się u mnie dość wcześnie bez żadnego określonego powodu. Czy możliwe jest, że to skutek jakieś innej choroby, i wymaga to np. badań tarczycy albo konsultacji neurologicznej? Pytam, gdyż lekarz wypisał mi leki bez kierowania na dodatkowe badanie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza ten symbol w diagnostyce autyzmu?

Córka ma rozpoznanie autyzm atypowy przez ppp i lekarza psychiatrę. W badaniu neurologicznych lekarz wpisała oznaczenie G98 co to znaczy? Że jest coś nie tak? Oczywiście dostaliśmy skierowanie jeszcze na eeg.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co mogło spowodować utratę przytomności?

Witam! 3 dni temu doznałem utraty przytomności przed pracą - zdrowy, wypoczęty, bez poprzedzających sygnałów. Trwało to ok 20 minut. Z wywiadu świadków - sztywne tylko nogi, reszta ciała wiotka, oczy i usta otwarte, wpatrywanie się w jakiś punkt, bez... Witam! 3 dni temu doznałem utraty przytomności przed pracą - zdrowy, wypoczęty, bez poprzedzających sygnałów. Trwało to ok 20 minut. Z wywiadu świadków - sztywne tylko nogi, reszta ciała wiotka, oczy i usta otwarte, wpatrywanie się w jakiś punkt, bez drgawek, bez przeprostu ciała. W momencie kiedy próbowali mnie podnosić nieświadomie wyciągałem ręce w ich kierunku i kopałem nogami. W międzyczasie doszło do zatrzymania oddechu. Po 20 minutach powrót kontaktu logicznego, zdarzenia nie pamiętam. W sor CT czyste, z odchyleń to jedynie GGTP podwyższone na 100, CPK 220, leukocytoza 20tys. W badaniu neurologicznym bz. Ostatni alkohol - dwa dni wcześniej cztery piwa, poprzednio dwa tygodnie wcześniej (nie pije nałogowo i zwykle nie przekraczam 4-5 piw, nie upijam się bo nie chce i nie lubię). Narkotyków nie biorę. Leczony z powodu zespołu lęku panicznego od 12 lat (z początku escitalopram i fluoksetyna - aktualnie odstawione), doraźnie Xanax - ale jego używam w ostateczności (czyli jakieś 3 razy w roku). W ostatnim czasie stresujący okres związany z odciągającym się terminem złożenia magisterki. Od tamtego czasu somatycznie czuje się świetnie, psychicznie natomiast nieco gorzej. Macie Państwo jakieś pomysły co to mogło być?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jakie badania zrobić, żeby znaleźć źródło moich problemów?

Dzień dobry, potrzebuje pilnej pomocy aktualnie nie jestem w stanie funkcjonować bardzo schudłam i mój organizm się z dnia na dzień wyniszcza. Nie wiem gdzie szukać pomocy gdyż odwiedziłam już wielu lekarzy, byłam na oddziale neurologicznym. Wykluczono podłoże psychiczne kilkukrotnie.... Dzień dobry, potrzebuje pilnej pomocy aktualnie nie jestem w stanie funkcjonować bardzo schudłam i mój organizm się z dnia na dzień wyniszcza. Nie wiem gdzie szukać pomocy gdyż odwiedziłam już wielu lekarzy, byłam na oddziale neurologicznym. Wykluczono podłoże psychiczne kilkukrotnie. Objawy z którymi się zmagam dotyczą głównie głowy. Mam od ponad 2 miesięcy stany podgorączkowe 37,5-38*. Uczucie ciężkości czoła które jest nie do zniesienia, nasila się w pozycji stojącej. Jest tak silne, że muszę ciągle leżeć bo tylko to przynosi ulgę. Przy mocniejszym poruszaniu głowa w głowie "nie czuje luzu" głowa jest tak jakby przepełniona. Przy takim poruszaniu czuje zwłaszcza w lewym uchu jakby był jakiś płyn. Mocna nadwrażliwość na dźwięki, nawet przy głośnejszym mówieniu. Mam szumy w uszach i uczucie zatkania uszu oraz nosa czuje jakbym chciała wysmarkać a nic nie leci. Obrzęki pod oczami zwłaszcza po nocy mocno nasilone. Zaburzenia widzenia. Przy dotyku czoła czoło i głowa są bez większego czucia/odrętwiałe. Do tego mój stan psychiczny również się zmienił. W sensie takiego jakby splątania. Mam ciągłą suchość w nosie, obrzęk małżowin w nosie. Suchość w buzi, przełyku nawet jakbym miała sucho w płucach. Suchość oczu (test schrimera poniżej normy). W ostatnim czasie byłam na oddziale neurologii gdzie był pobierany płyn mózgowo-rdzeniowy dwa razy- wyniki wyszły ok. Morfologia- ok. CRP-ok. Rezonans magnetyczny głowy bez angio pokazał zmiany deminilizacyjne, zapalne i naczyniopochodne. Zaniepokoiły mnie zwłaszcza zmiany zapalne. Byłam badana przez laryngologa obrzęk małżowin i suchość w nosie. Dodam, że występowało też krwawienie z nosa. W badaniu obrazowym zatoki czyste. W jednym TK w zatoce szczękowej wyszło  zgrubienie błony śluzowej, przynajmniej tak to zostało nazywane. W styczniu przechodziłam Covid po którym miałam problemy z wypróżnianiem, zapychały mnie masy kałowe gdzie trafiłam z pulsem 250 do szpitala gdyż jak lekarz twierdził ruszyły nerw błędny stąd taki puls. Również w tym okresie odstawiłam lek Sertranorm który brałam niecałe 2 miesiące gdyż wcześniej miałam incydent silnego bólu głowy nie dającego uśmierzyć się tabletkami, brak siły w kończynach, suchość w nosie, drętwienie rąk, silne bóle oczu.(W tym czasie przebywałam w mocno nagrzanych pomieszczeniach praktycznie bez wietrzenia-pomyślałam, ze to mógłby być czynnik sprawczy. W tym dniu również miałam okres i wystąpiły duże skrzepy krwi. Badania neurologiczne wtedy wykazały zmiany deminilizacyjne i naczyniopochodne. Pomyślałam, że może psychika ale miałam słabe przekonanie co do słuszności takich myśli jednakże spróbowałam leku by sprawdzić czy coś pomoże. Jednak po lekach czułam się bardzo źle dlatego je odstawiłam.  W lutym miałam leczonego zęba 7ke górna gdzie było nieodwracalne zapalenie miazgi. Ząb bolał tylko przy nagryzaniu i było krwawienie podczas szczotkowania. Ząb był zatruty przez jeden dzień gdyż po zatruciu był silny ból promieniujący do dolnej szczęki oraz ból skroni po stronie zęba. Następnego dnia zgłosiłam się z bólem do stomatologa który włożył mi lekarstwo przeciwbakteryjne po włożeniu tego lekarstwa poczułam silny przeszywający ból, po wyjściu z gabinetu nie mogłam skręcić ust w prawa stronę czułam ciągniecie w dziąsłach po stronie leczonego zęba, to uczucie mnie bardzo zaniepokoiło gdyż czegoś takiego jeszcze nie przeżyłam. Od tego czasu mam obrzęk na dziąsłach który idzie aż do zęba nr 3, uwypukliły mi się kości których wcześniej nie było widać na końcu tych wyrostków kostnych znajdują się czasami białe kropeczki ropa? Takie zmiany są nad 7 ką i 8ką w międzyczasie 8ka była usunięta gdyż było podejrzenie, że to ona może być przyczyną. Po jej usunięciu nic się nie zmieniło. Opisuje sytuacje gdyż moje podejrzenia były, że to może być od zęba. Byłam już u wielu stomatologów którzy twierdzą, że problem dot. opisanych powyżej objawów nie jest od zęba, natomiast stany podgorączkowe mam wrażenie, że się zaczęły właśnie od leczenia zęba. Na chwilę obecną mam ciągle stany podgorączkowe i wszystkie powyższe objawy które opisałam na wstępie. Bardzo proszę o pomoc gdyż jestem wyłączona z normalnego życia, czuje się jak warzywo i obawiam się, że jeżeli nie znajdę pomocy w najbliższym czasie to nie wyjdę z tego. Proszę o informację gdzie szukać pomocy, jakie badania jeszcze zrobić.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Stefan Sobaniec
Dr n. med. Stefan Sobaniec

Dlaczego mam takie dolegliwości oczu?

Dzień dobry. Od 3 miesięcy mam dziwne uczucie w oczach. Ciężko to opisać, widzę dobrze, ale czuje, jakby oczy było lekko pijane. Na dworze czuję się najdziwniej, jak założę okulary przeciwsłoneczne to jest prawie normalnie, bardzo pomagają. Badanie okulistyczne oraz... Dzień dobry. Od 3 miesięcy mam dziwne uczucie w oczach. Ciężko to opisać, widzę dobrze, ale czuje, jakby oczy było lekko pijane. Na dworze czuję się najdziwniej, jak założę okulary przeciwsłoneczne to jest prawie normalnie, bardzo pomagają. Badanie okulistyczne oraz neurologiczne - wszystko w porządku. Okulista zapisała mi krople na suche oko, ale nic nie zmieniły. Dodam, że jakieś 3 miesiące temu zmagałam się z płynem w uchu środkowym i od tego się wszystko zaczęło, miałam też wtedy dość silne napady alergii na pyłki. Ucho jednak wyleczone (potwierdzone u laryngologa), a dziwne uczucie w oczach zostało. Co to może być, w jakim kierunku iść?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak mam leczyć te szumy uszne?

Witam mam pewien problem z szumami usznymi (pisk w uszach), pojawił on się nagle i tak został (jest on praktycznie cały czas z różnym natężeniem, jak na razie od niecałych 2 tyg.). Jest to bardzo denerwujące i uciążliwe szczególnie... Witam mam pewien problem z szumami usznymi (pisk w uszach), pojawił on się nagle i tak został (jest on praktycznie cały czas z różnym natężeniem, jak na razie od niecałych 2 tyg.). Jest to bardzo denerwujące i uciążliwe szczególnie w nocy. Jestem po konsultacji laryngologicznej i fizycznie z uszami nic się nie dzieję zrobione badanie usg tętnic szyjnych z Dopplerem (wyszło ok), czeka mnie jeszcze audiogram. Byłem też po konsultacji z neurologiem który w sumie też nie wiele mi poradził po badaniu neurologicznym w gabinecie stwierdził, że wszystko jest ok dał skierowanie na RTG odcinaka szyjnego. Dodam natomiast, że problemy zaczęły się po wypadku samochodowym, a konkretnie po 4-5 dniach po nim. Nie wiem czy to ma znaczenie (nie straciłem przytomności, ani nie przypominam sobie żebym uderzył głową o coś twardego). Na pewno przeżyłem wtedy duży szok i bardzo silny zdenerwowanie i stres. Na razie dostałem tabletki Betaserc 24 mg dwa razy dziennie i biorę od tyg. Dodam, że od lat leczę się na nadciśnienie. Co mi może być? prośba o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak zdiagnozować te zawroty głowy?

Dzień dobry, Jestem mężczyzną, wiek: 19 lat. Od początku kwietnia br., (tj. od ponad dwóch miesięcy) mam problem z praktycznie ciągłymi lewostronnymi zawrotami głowy, nie łączącymi się jednak z utratą równowagi, wirowaniem otoczenia itd. Ponadto na jednej z żył... Dzień dobry, Jestem mężczyzną, wiek: 19 lat. Od początku kwietnia br., (tj. od ponad dwóch miesięcy) mam problem z praktycznie ciągłymi lewostronnymi zawrotami głowy, nie łączącymi się jednak z utratą równowagi, wirowaniem otoczenia itd. Ponadto na jednej z żył na czole (nieco powyżej lewego oka) zauważyłem przy dotykaniu pewne zgrubienie, być może tamujące dopływ krwi do mózgu (nie mam na to żadnych pewnych dowodów, ponieważ badania o których wspomnę później nie wskazywały konkretnej diagnozy). Czasami też zauważam lekkie pieczenie i łzawienie z lewego oka, zazwyczaj trwające do kilku-kilkunastu minut. W związku z wymienionymi dolegliwościami pod koniec kwietnia zgłosiłem się do ortopedy, szukając przyczyny objawów w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. Na wykonanym kilka dni później rentgenie w/w części pleców widoczne były zmiany w położeniu kręgów (ich zbliżenie), jednak na wizycie kontrolnej powiedziano mi, że z pewnością nie są one odpowiedzialne za zawroty głowy i doradzono konsultację z neurologiem - tak też zrobiłem. Lekarz na wstępie wypisał mi skierowanie na rezonans magnetyczny głowy i zaprosił do siebie po otrzymaniu wyniku. Obraz wraz z opisem otrzymałem w II połowie maja, na jego omówienie natomiast udałem się w ostatni poniedziałek (13.06). Wniosek z rozmowy był prosty - nie ma potrzeby kontynuowania wizyt neurologicznych, ponieważ w badaniu nie zauważono większych nieprawidłowości. Ostatnim krokiem na jaki się dotychczas (dzisiaj) zdecydowałem było zrobienie USG tętnicy szyjnej w celu sprawdzenia tempa przepływu krwi w jej okolicach. Jak łatwo się domyślić, tak samo, jak w poprzednich przypadkach, nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy. Stąd moje pytanie - w jaki sposób mam dalej postępować, żeby wreszcie dotrzeć do źródła problemu i ew. zacząć leczenie? Z góry dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy moje objawy mają podłoże psychiczne?

Witam, mam 19 lat i od około 5 miesięcy zmagam się z problemami z oddawaniem moczu. Zaczęło się od tego, że pewnego ranka zwymiotowałem i dostałem gorączki oraz biegunki. Nie przejąłem się tym specjalnie, ponieważ szybko mi przeszło.... Witam, mam 19 lat i od około 5 miesięcy zmagam się z problemami z oddawaniem moczu. Zaczęło się od tego, że pewnego ranka zwymiotowałem i dostałem gorączki oraz biegunki. Nie przejąłem się tym specjalnie, ponieważ szybko mi przeszło. Jednakże następnego zauważyłem, że mam problem z osiągnięciem erekcji. Przyznam się, że miewałem problemy z masturbacją i dokonywałem jej zbyt często jednocześnie nie dbając zbytnio o swoją higienę. Tego samego dnia chcąc skorzystać z toalety parcie na mocz było słabsze niż zwykle, doprowadzenie do mikcji wymagało nadmiernego rozluźnienia się, a strumień moczu był bardzo słaby. Wcześniej również miewałem takie problemy (tzn. czułem potrzebę, ale po pójściu do toalety nie mogłem swobodnie się wysikać). Cała ta sytuacja zaniepokoiła mnie, więc zadzwoniłem do lekarza rodzinnego, żeby zapytać się co mi jest. Po opisaniu prze mnie objawów stwierdził, że jest to zapalenie gruczołu krokowego i przypisał mi antybiotyk. Po wybraniu antybiotyku jedyne co wróciło do normy to erekcja, natomiast reszta problemów nie minęła. Stwierdziłem, że warto udać się do specjalisty, więc zapisałem się na konsultację urologiczną z USG. Na badaniu USG doktor nie zauważył nic niepokojącego i również stwierdził, że to zapalenie gruczołu krokowego po czym przypisał mi inne leki. Niestety leczenie nimi nie przyniosło żadnych skutków i udałem się do doktora na następne dwie wizyty i na drugiej zostałem skierowany na oddział urologiczny celem głębszej diagnostyki. W szpitalu wykonano mi badanie urodynamiczne oraz uretrocystoskopię. W opisie badania urodynamicznego jest mowa o podejrzeniu przeszkody podpęcherzowej na poziomie szyi pęcherza i zwieracza zewnętrznego, a w badaniu uretrocystoskopii wyszło, że mam przerośnięty wzgórek nasienny. Nic poza tym. Dostałem leki, które zażywam do dzisiaj. Są to Ranlosin i Ubretid. Po wyjściu ze szpitala nieco sie polepszyło. Strumień moczu był normalny a parcie nieco lepsze. Niestety nie trwało to długo i problem powrócił. Udałem się więc do urologa po raz kolejny i ta wizyta bardzo mnie wystraszyła. Dowiedziałem się, że mój problem może mieć podłoże neurologiczne (co zresztą było napisane w wypisie ze szpitala). Po przeczytaniu w internecie jakie mogą być to choroby niezwłocznie udałem się do neurologa na konsultacje. Podstawowe badanie neurologiczne nie wykazało nic niepokojącego, ale pani neurolog powiedziała, że jeśli chce być pewny i nie stresować się to mogę wykonać sobie rezonans magnetyczny głowy. Zadowolony i nieco uspokojony wróciłem do domu. Niestety na następny dzień działy się dziwne rzeczy. Zacząłem odczuwać mrowienie w kończynach, miałem zawroty głowy, rozmazany obraz, ścisk w gardle a niektóre mięśnie w lewej nodze poruszały się same (takie dziwne drgania). Zaniepokojony stwierdziłem, że wykonam badanie rezonansem, które nic nie wykazało. Wszystko było w absolutnej normie a pani neurolog powiedziała mi, że moje objawy mogły mieć podłoże psychogenne. Urolog wcześniej również o tym wspomniał, więc udałem się na psychoterapię. W międzyczasie udałem się również na przyjęcie urodzinowe moje przyjaciela gdzie spożywałem alkohol. Potem problem z oddawaniem moczu znowu nieco się pogorszył i ciężej mi się go oddawało. W tym samym czasie będąc na kolejnej konsultacji u urologa dowiedziałem się, że przeszkodą podpęcherzową jest właśnie przerośnięty wzgórek nasienny i, że mogę już oddstawic leki (chyba, że sie cos pogorszy to wtedy mam brac znowu) oraz zalecił kontynuowanie psychoterapii. Potem najprawdopodobniej zmagałem się z jakąś infekcją dróg moczowych. Mocz miał dziwny kolor (ciemnożółty/pomarańczowy) i cały czas chciało mi się siku. Niestety nie mogłem tego skonsultowac z urologiem, ponieważ nie było wolnych terminów, więc mój tata załatwił mi jakiś antybiotyk od znajomej farmaceutki i wróciłem do brania tamtych leków (ranlosin i ubretid) co w rezultacie pomogło. Teraz mocz oddaje mi się lepiej, ale nie czuje nigdy, że mój pęcherz jest całkowicie wypróżniony (strumień w pewnym momencie sie zatrzymuje i nie mogę pozbyć się końcówki). Do tego cały czas (głównie leżąc bądź siedząc) czuje dziwne drgania w stopach (głównie w lewej, obserwując ją coś tam się porusza) oraz pieczenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Bardzo bym chciał w końcu zażegnać te dolegliwości. Chciałbym głównie się dowiedzieć czy takie problemy naprawdę mogą mieć podłoże psychogenne? I czy powinienem wykonywać jeszcze jakieś badania? Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Dlaczego mam te bezbolesne kurcze mięśni?

Dzień dobry, od początku maja pojawiły się u mnie widoczne kurcze mięśni - bezbolesne. Pojawiają się różnie - czasami kilka razy dziennie, czasami nie ma ich wcale nawet kilka dni. Dwóch neurologów nie stwierdziło żadnych odchyleń w badaniu neurologicznym. Ja... Dzień dobry, od początku maja pojawiły się u mnie widoczne kurcze mięśni - bezbolesne. Pojawiają się różnie - czasami kilka razy dziennie, czasami nie ma ich wcale nawet kilka dni. Dwóch neurologów nie stwierdziło żadnych odchyleń w badaniu neurologicznym. Ja jednak bardzo panikuje - jestem osobą bardzo znerwicowaną. Widzę że gdy nie myślę o problemie to on zanika. Mam wrażenie, że te skurcze pojawiają się w trakcie albo po stresie-czy zaczynam się nakręcać i wyczekiwać ich pojawienia. Nie widzę żadnego osłabienia mięśni ani utraty siły. Bardzo boję się że to może być sla.albo sm i ta myśl nie daje mi żyć. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Patronaty