Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 6 , 5 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Płuca: Pytania do specjalistów

Czy słusznie się martwię wynikiem tomografii płuc?

Jestem bardzo zmartwiona wynikiem tomografii płuc. Pokazała dwie zmiany guzkow w miąższu płuc; w LS 8/9 guzek 5 mm i w PS 3/4 drobny guzek 3 mm. Serdecznie proszę o poradę; zdrowa kobieta jednak 75 letnia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jaka jest przyczyna tych wielu dolegliwości?

Witam. Mam 20 lat. Od 3tyg mam bardzo niepokojące objawy. Ogólnie jestem zdrowa poza tym że mam stwierdzona kamicę nerkową (kilka lat) (biore rowatinex 3x dziennie od niecalego miesiąca) 3tyg temu trafiłam do szpitala z pierwszym napadem kolki krwiomoczem i... Witam. Mam 20 lat. Od 3tyg mam bardzo niepokojące objawy. Ogólnie jestem zdrowa poza tym że mam stwierdzona kamicę nerkową (kilka lat) (biore rowatinex 3x dziennie od niecalego miesiąca) 3tyg temu trafiłam do szpitala z pierwszym napadem kolki krwiomoczem i "urodziłam" kamyk. (Po wypisie zażywałam 2x dziennie lek NO SPA oraz antybiotyk CYCLONAMINE tez 2x dziennie) i 2tyg później (tydzien temu) zachorowałam na grypę gdzie objawy były typowe. Zaczelo sie od bólu gardła potem goraczka ktorą zbijałam GRIPEX 3x dziennie i witaminą C (2-3 tabletki). 4 dni temu mialam wpadkę w trakcie stosunku i wzielam jedną tabletkę "po" ELLAONE która do tej pory nie dawala zadnych skutków ubocznych .Na koniec został sam kaszel który od kilku dni zrobił się niepokojąco dziwny (trwa już 6dni). Kaszel naprzemiennie jest mokry i suchy. Kaszle zieloną flegmą albo zwyczajnie jest duszący. Czuje dyskomfort przy oddychaniu i kaszle doslownie cały czas. Dzisiaj zaczęły się zupełnie nowe objawy doszło uczucie spływającej wydzieliny z tyłu gardła. Podczas jedzenia poczulam ból w żuchwie i poczulam spuchniecie wezła chłonnego po prawej stronie (rok temu mialam pierwsze zapalenie slinianki leczone antybiotykiem bez nawrotu). Pod językiem pojawila sie dziwna boląca grudka z której wyszedł potem kamyk wielkości 2mm. W nocy pojawilo sie zaczerwienienie oczu i łzawienie prawego oka. Z kącika prawego oka zaczeła wychodzić wydzielina przypominająca ropę (zielonkawy kolor) Oko boli tak jakby mialo zaraz doslownie wybuchnąć. Dodam że nigdy nie mialam kamicy ślinianki , zapalenia zatok , zapalenia spojówek Jedynie 2x w zyciu mialam zapalenie płuc z oskrzelami Partnera seksualnego mam tylko jednego (wpadka z chlopakiem ze stazem 2 lata) Od kilku miesiecy regularnie pływam (duzo nurkuje tez) Chcialabym wiedzieć co mi moze dolegac? Do jakiego lekarza wybrać się najpierw? Naprawdę się niepokoję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy wykonywanie TK brzucha jest szkodliwe?

Dzień dobry, na początku maja miałam wykonywane TK płuc i brzucha celem diagnostyki rumienia guzowatego, następnie pod koniec maja miałam powtarzane TK brzucha przy podejrzeniu wgłobienia jelita. Lekarze kierujący na drugie TK wiedzieli o poprzednim. Dopiero po fakcie wyczytałam,... Dzień dobry, na początku maja miałam wykonywane TK płuc i brzucha celem diagnostyki rumienia guzowatego, następnie pod koniec maja miałam powtarzane TK brzucha przy podejrzeniu wgłobienia jelita. Lekarze kierujący na drugie TK wiedzieli o poprzednim. Dopiero po fakcie wyczytałam, że to kosmiczna dawka i dostanę od tego raka :/ Czy kiedkolwiek będę mogła mieć robioną jakąkolwiek diagnostykę RTG/TK? Czy faktycznie do prawda o szkodliwości TK brzucha? Jedne źródła podają dawkę 30 mSv, inne 10 mSv.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Co oznacza wynik RTG płuc u 4-latki?

Witam. U córki( 4 lata) po zakończeniu przyjmowania antybiotyku(10 dni) pojawił się mokry kaszel,utrzymujący się 9 tygodni,po wykonaniu prześwietlenia płuc otrzymaliśmy wynik z nastepujacym opisem "zagęszczenia w okolicach przysrodkowych zależne od srodmiaszowych zmian zapalnych. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych" Proszę o pomoc co to może oznaczać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik RTG płuc u 58-latka?

Proszę o wyjaśnienie tk klatki piersiowej, mężczyzna l.58, były palacz. Pojedyncze guzki i zwapnienia do 3mm. Powiekszony wezel chlonny 12×20mm w prawej wnęce płuca prawego, w 2019 r. 11mm, pozostałe węzły niepowiekszone. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak interpretować taki wynik RTG płuc?

Proszę o interpretację wyniku RTG pluc. Wynik robiony podczas choroby. Objawy to wysoką gorączka ok 39 stopni i ból po lewej stronie na wysokości żeber na plecach. Kłujący szczególnie przy przewracaniu sie na bok i kichaniu. Crp 130 ob 36.... Proszę o interpretację wyniku RTG pluc. Wynik robiony podczas choroby. Objawy to wysoką gorączka ok 39 stopni i ból po lewej stronie na wysokości żeber na plecach. Kłujący szczególnie przy przewracaniu sie na bok i kichaniu. Crp 130 ob 36. Opis.: W polu dolnym płuca lewego widoczne skąpe zagęszczenia zapalne około oskrzelowe. Dodatkowo obustronnie w polach dolnych oraz w rzucie wnęk widoczne rozsiane zmiany włókniste. Poza tym pola płucne i sylwetka serca RTG w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego nie mogę odkrztusić zielonej flegmy od dłuższego czasu?

Dzień dobry. Od dwóch tygodni nieskutecznie walczę z trudnościami w odkrztuszeniu zielonej flegmy z dróg oddechowych. Lekarz po osłuchaniu mnie tydzień w tydzień wykluczył zapalenie oskrzeli/płuc. Wzięłam do tej pory dwa antybiotyki (Amotaks i Sumamed), ACC... Dzień dobry. Od dwóch tygodni nieskutecznie walczę z trudnościami w odkrztuszeniu zielonej flegmy z dróg oddechowych. Lekarz po osłuchaniu mnie tydzień w tydzień wykluczył zapalenie oskrzeli/płuc. Wzięłam do tej pory dwa antybiotyki (Amotaks i Sumamed), ACC 600mg przez 6 dni oraz syrop Pecto Drill. Niestety problem trwa nadal. W ciągu dnia są może 2-3 godziny po wstaniu kiedy udaje mi się cokolwiek odkrztusić. Nadal odrywa się ta zielona wydzielina. Robiłam dwa apteczne testy antygenowe w kierunku Covid-19. Oba wyszły ujemne. Dziś od lekarza otrzymałam tabletki Erdomed oraz inhalator Mifloride 0,4. Mam skierowanie na RTG płuc. Lekarz twierdzi, że przeszłam Covid-19. Nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się tak uporczywa infekcja. Najgorsze, że od tego kaszlu boli mnie dosłownie cała klatka piersiowa. Czy lekarz rzeczywiście może mieć rację co do zarażenia się wirusem Covid-19 ? Jestem trzykrotnie zaszczepioną osobą.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taki wynik TK głowy u 46-latki?

Proszę o wyjaśnienie co oznaczają drobne zmiany zastoinowe w płucach i pogrubiała guzkowo opłucna, które wyszły mi w TK klatki piersiowej. Dodam też że pojawia się u mnie krwioplucie. Czy to ma związek z tymi zmianami? Czy to rak?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego starsza osoba musi odkrztuszać wydzielinę?

Kobieta 82 lata. Od rana męczy mnie odkrztuszanie i potrzeba spluwania białej flegmy Lek w pastylkach nasilił objawy. Płuca gardło zatoki oskrzela oddychanie w porządku schorzenia tylko neurolougiczne luwania białej flegmy lek w pastylkach tylko nasilił objawy
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego moja saturacja tak mocno spada?

Witam,często spada mi chwilowo saturacja do poziomu 92% i niżej w spoczynku. Średnio mam 94-96%, max 99%, w 30 s wahania sięgają do 5 pp (na 2 sprawdzonych pulsoksymetrach). Mam 30 lat, od dzieciństwa ciężko oddycham, rtg płuc i spirometria... Witam,często spada mi chwilowo saturacja do poziomu 92% i niżej w spoczynku. Średnio mam 94-96%, max 99%, w 30 s wahania sięgają do 5 pp (na 2 sprawdzonych pulsoksymetrach). Mam 30 lat, od dzieciństwa ciężko oddycham, rtg płuc i spirometria ok. Od dawna miewam stany podgorączkowe, od kilku miesięcy zadyszkę, męczliwość, przyspieszający puls, bóle głowy, niewyspanie. W echu serca nieznaczne powiększenie prawej komory. Z czego mogą wynikać takie wahania saturacji i czy to jest powód do niepokoju?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego skóra ma barwę fioletową?

Co może oznacza długo utrzymująca się bordowo- fioletowa twarz i uszy? Tata przez lata nadużywał alkoholu, obecnie nie pije od Ok 2 miesięcy, jest tez nałogowym palaczem. Dodatkowo na ciele pojawiają mu sie popękane naczynka ( pajączki). Próby wątrobowe są... Co może oznacza długo utrzymująca się bordowo- fioletowa twarz i uszy? Tata przez lata nadużywał alkoholu, obecnie nie pije od Ok 2 miesięcy, jest tez nałogowym palaczem. Dodatkowo na ciele pojawiają mu sie popękane naczynka ( pajączki). Próby wątrobowe są w normie, na RTG płuc tez nic nie wyszło. Dodatkowo ostatnio ma mniejszy apetyt i najadą sie niewielka ilością posiłków.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co oznacza ten wynik RTG płuc u 40-latki?

Dzień dobry. Co oznacza wynik z RTG płuc- Wzmożenie rysunku śródmiąższowego i naczyniowego obustronnie. Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Sylwetka serca w normie. Dodam że robione EKG i spirometria w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy to może być rak płuc mimo prawidłowych wyników?

Mam stwierdzone na płucach 4 guzki o wielkości 3-6mm.Tk miałam robione ze względu na epizody krwioplucia.Lekarz pumolog stwierdził po obejrzeniu zdjęcia ze to guzki pozapalne. Boję się że się pomylił. Dlaczego bowiem bolą mnie teraz płuca. Miałam robiony 2 razy... Mam stwierdzone na płucach 4 guzki o wielkości 3-6mm.Tk miałam robione ze względu na epizody krwioplucia.Lekarz pumolog stwierdził po obejrzeniu zdjęcia ze to guzki pozapalne. Boję się że się pomylił. Dlaczego bowiem bolą mnie teraz płuca. Miałam robiony 2 razy marker nowotworowy Cyfra 21.1 i dwa razy wyszedł w normie. Czy może tak być ze to rak płuc pomimo dobrego wynik z markerów?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy jestem narażona na raka płuc?

Moja babcia w wieku 74 lat zmarła na raka płuc była palaczem biernym przez większość życia jej syn a mojej mamy brat zmarł na raka płuc w wieku 67 lat był palaczm przez większość życia moja mama jest zdrowa Czy przez to jestem narażona bardziej na raka płuc
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik badania płuc u 68-latki?

W badaniu rtg płuc opisano cień 22x15 mm. Wykonałam badanie komputerowe niskoemisyjne płuc, które wykazało 3 mm guzek lity w segmencie 4P. Lekarz rodzinny kazał badanie powtórzyć za kilka miesięcy. Martwię się i zastanawiam. cz powinnam wykonać tomografię komputerową z kontrastem. Proszę o dradzić.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

O czym świadczą takie wyniki TK z kontrastem?

Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm... Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm w PS2. W dolnym płacie płuca prawego na granicy segmunetu 6i8 guzek o nieregularnych brzegach wielkości 5mm - niewidoczny w oknie miekknotkankowym. W PS6 guzek 3mm. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych o prawidłowej strukturze. Drzewo oskrzelowe bez uchwytnaj patologii. Opłucna bez cech pogrubienia i bez obecności zmian guzkowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk oraz nadobojczykowe i podobojczykowe niepowiększone.nie stwierdza się obecności płynu w jamach opłucnej. Aorta, pień płucny nieposzerzone. Zwapnienia w scianie aorty i tętnicach wieńcowych. Drobne zmiany ogniskowej w obu płatach tarczycy. Wn. Niespecyficzne drobne guzki w miazszu płuca prawego. Tk zlecono ponieważ RTG wykazało zacienienie wielkości 24 mam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Co mogę robić z tą dużą nadpotliwością?

Witam od dłuższego czasu mam poważny problem z dużą nadpotliwością występującą w obręmbie całej głowy,twarzy,barkach oraz klatce piersiowej.Precyzując od okolic mostka w górę,jednak problem ten nie dotyczy pach ani pleców.Dodam że nie mam nadwagi a od dłuższego czasu... Witam od dłuższego czasu mam poważny problem z dużą nadpotliwością występującą w obręmbie całej głowy,twarzy,barkach oraz klatce piersiowej.Precyzując od okolic mostka w górę,jednak problem ten nie dotyczy pach ani pleców.Dodam że nie mam nadwagi a od dłuższego czasu nawet minimalny wysiłek powoduje te dolegliwości,wszystko nasiliło się bardzo gdy w ubiegłym roku przeszedłem COV-19 a następnie zapalenie płuc dodatkowo 5 lat temu przebyłem gróżlicę,proszę o poradę i dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy te objawy powinny mnie jednak niepokoić?

Witam jestem po badaniach pulmonologicznych rtg pluc spirometria osluchanie ( wszystkie badania dobre pluca czyste brak astmy ) , Po badaniach kardiologicznych ,echokardiografia holter 24 ekg ( dobowy pomiar od 58 do 136 puls ) , plus echokardiografia przezprzelykowa ,... Witam jestem po badaniach pulmonologicznych rtg pluc spirometria osluchanie ( wszystkie badania dobre pluca czyste brak astmy ) , Po badaniach kardiologicznych ,echokardiografia holter 24 ekg ( dobowy pomiar od 58 do 136 puls ) , plus echokardiografia przezprzelykowa , wszystko czyste kardiologiczne zdrowy , jednak trapi mnie od kilku tygodni wysoki puls ktory miewam ponad 100 czasem ponad 120 przy zwyklych czynnosciach jak wolny i inne błache czynności towarzyszy temu niepokój i czasem zawroty głowy , lekarze stwierdzili ze jest wszystko wporzadku i zalecili ruch , moje pytanie ? czy jesli jest faktycznie wszystko wporzadku czy objawy są normalne i nie nalezy sie nimi przejmowac chociaż są bardzo dokluczliwe i czasem paraliżujące wręcz ? czy może udać się do neurologa lub w ostatecznosci do psychiatry ? ( prowadze zdrowy tryb zycia zadnych uzywek , nie pale nie pije kawy , praca siedząca spacery codziennie 2km min. ) jednak bardzo odczuwam ten przyspieszony puls z wydaje się normalnych czynnośći i najchetniej przez niego tylko bym leżał bo wtedy w miarę się to normuje ? co zrobic ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy taki opis RTG płuc powinien mnie niepokoić?

Otrzymałem skierowanie od lek. med. pracy na RTG płuc do dalszej zdolności do pracy. Na wyniku otrzymałem opis "Płuca i serce radiologic nie bez zmian. Poszerzony cień śródpiersia po prawej stronie". Czy jest to coś czym należy się martwić... Otrzymałem skierowanie od lek. med. pracy na RTG płuc do dalszej zdolności do pracy. Na wyniku otrzymałem opis "Płuca i serce radiologic nie bez zmian. Poszerzony cień śródpiersia po prawej stronie". Czy jest to coś czym należy się martwić i dalej gdzieś to konsultować? Uprawiam sport codziennie (dużo kardio) czuje się świetnie, ale jakiś 1-1.5 tyg. przed badaniem byłem trochę zaziębiony wraz z kaszlem. Bardzo proszę o jakieś sugestie w tym zakresie, bo trochę mnie to zaniepokoiło. Dziękuję z góry.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego mam te uciski w gardle?

Od stycznia mam problemy z nabraniem powietrza i czuje ucisk w gardle mialam robione badania spirometrie badania wyszly okey w plucach wykryto drobne zwapnienia ale lekarz nie przejął sie tym za bardzo nie doslam zadnych leków ani innych badań ten... Od stycznia mam problemy z nabraniem powietrza i czuje ucisk w gardle mialam robione badania spirometrie badania wyszly okey w plucach wykryto drobne zwapnienia ale lekarz nie przejął sie tym za bardzo nie doslam zadnych leków ani innych badań ten problem pojawil sie po przeziebieniu a dokladniej kaszlu. W miedzyczasie wykryto u mnie bakterię pylorii nie wiem do jakiego lekarza mam sie udać czy winika to ze stresu czy bardziej iść w kierunku kardiologi proszę o pomoc
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty