Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 2 , 0 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Płuca: Pytania do specjalistów

Jak ocenić wynik TK u 68-latki?

co oznacz wynik TK kobiety 68 lat, nigdy nie paliła papierosów, nie choruje: W płacie górnym płuca prawego kilka rozrzuconych zwapnień wielk. do 6mm. Pęcherzyk rozedmowy wielk. 10mm w płacie dolnym płuca prawego. Drobne zgrubienie/zaciągnięcia opłucnej w płacie górnym... co oznacz wynik TK kobiety 68 lat, nigdy nie paliła papierosów, nie choruje: W płacie górnym płuca prawego kilka rozrzuconych zwapnień wielk. do 6mm. Pęcherzyk rozedmowy wielk. 10mm w płacie dolnym płuca prawego. Drobne zgrubienie/zaciągnięcia opłucnej w płacie górnym płuca prawego. Skąpe zmiany bliznowate w szczycie płuca prawego i odcinkach nadprzeponowych płuc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Na co wskazuje taki opis TK płuc u 43-latka?

W opisie TK płuc ujęto zdanie: "Obszar o zwiększonej densyjnosci o wymiarach 19mm/25 mm - przetrwała grasica?". Co może oznaczać taki opis i do jakiego lekarza powinno się z tym udać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Do jakiego specjalisty można się z takim przypadkiem udać?

Pomocy! Dziecko ma rok i 8 miesiecy od kiedy skończyło rok ciągłe nawracające nadkazenia bakteryjne. Sytuacja miała miejsce na początku po miesiącu, później co 3 tygodnie teraz już ciągiem leci infekcja równo co 14 dni od skończenia antybiotyku w wywiadzie... Pomocy! Dziecko ma rok i 8 miesiecy od kiedy skończyło rok ciągłe nawracające nadkazenia bakteryjne. Sytuacja miała miejsce na początku po miesiącu, później co 3 tygodnie teraz już ciągiem leci infekcja równo co 14 dni od skończenia antybiotyku w wywiadzie nic w krwi już crp dość wysokie się zaczyna i jak lekarz jeszcze raz ogląda dziecko i np dostaje antybiotyk na ucho (6 razy było) drogi moczowe 2 razy, aktualnie bezobjawowe zapalenie płuc na zdjęciu rtg i dostaje antybiotyk do domu, to każdy antybiotyk doustny na powyższe infekcje w ogóle nie działa i za każdym razem stan się pogarsza i trafiamy do szpitala na dożylny w szpitalu za każdym razem dostaje Biotrakson I on dopiero łagodzi stan zapalny, za kazdym razem posiewy i nic nie wychodzi z nich. Doustne przepisywane były różne antybiotyki zinat, amotaks, augmentin (było ich z 6 conajmniej) stany zapalne zazwyczaj podobne crp 200 albo i więcej, leukocytoza 20, 30 tys, neutrofilia 10, 15 tys, prokalcytonina 2,4. Były robione dość szeroko badania immunologiczne pod kątem odporności i są bardzo dobre. W jakim kierunku tu iść, do jakiego specjalisty można się z takim przypadkiem udać? Bo to chyba nie jest normalne żeby dziecko trafiało co dwa tygodnie na antybiotyk dożylny o szerokim spektrum, bo tylko taki działa jak do tej pory.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak leczyć te objawy chorych dróg oddechowych?

Dzień dobry. Mam od 4 tygodni problemy ze zdrowiem. Stosowałem antybiotyki amotaks, levoxa, teraz erdomed i bioracef. Zatoki, zatkane uszy, podwyzszona temperatura, kaszel, ostre zapalenie oskrzeli po rtg płuc. Dodatkowo miałem badania bakteriologiczne z gardła: Streptococcus... Dzień dobry. Mam od 4 tygodni problemy ze zdrowiem. Stosowałem antybiotyki amotaks, levoxa, teraz erdomed i bioracef. Zatoki, zatkane uszy, podwyzszona temperatura, kaszel, ostre zapalenie oskrzeli po rtg płuc. Dodatkowo miałem badania bakteriologiczne z gardła: Streptococcus viridans( ), Corynebacterium ( ), Ziarenkowce Gram( ) koagulozo(-) ( ). Zmieniam już 2 raz lekarza, ponieważ tylko dostaje antybiotyki, na które w ogóle nie reaguje organizm. Proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to oznacza odbicie się brodawki w zdjęciu?

Proszę o wyjaśnienie opisu RTG płuc: "Cień w polu lewym dolnym o wielkości 8.5mm (w pierwszej kolejności brodawka sutkowa)". Czy to po prostu oznacza odbicie się brodawki w zdjęciu? Określenie "w pierwszej kolejności" jest trochę nie jasne.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taka flegma ze smugami krwi?

Dzień dobry, Od listopadowej infekcji gardła i zatok pozostała do dnia dzisiejszego flegma na oskrzelach , zielono brązowa , lepka często z takimi jakby nitkami, dodakowo zaobserwowałem co jakieś dwa tygodnie odkaszlniecię flegmy z niteczką krwi ,próbowałe mocniej kaszleć ale... Dzień dobry, Od listopadowej infekcji gardła i zatok pozostała do dnia dzisiejszego flegma na oskrzelach , zielono brązowa , lepka często z takimi jakby nitkami, dodakowo zaobserwowałem co jakieś dwa tygodnie odkaszlniecię flegmy z niteczką krwi ,próbowałe mocniej kaszleć ale tej krwi nie da się wymusić , dodam że nie mam kaszlu tylko rano go wymuszam żeby oczyścić drogi oddechowe, za dnia spokój. Nitka krwi pojawia się zawsze jednorazowo i nie jest to moim zdaniem aktywne krwawienie. Poniżej link do ze zdjęciami tej flegmy z krwią https://forum.abczdrowie.pl/topic/2513912-smugi-krwi-we-flegmie/ Robiłem rtg klatki ok laryngolog -ok dentysta -ok ze wszystkimi wynikami poszedłęm do pullmonologa na osłuch i pokazać zdjęcia flegmy i krwi ale pani stwierdziła że osłuchowo ok a taka ilość krwi nie podlega dalszej diagnostyce przy prawidłowym rtg i pozostałych badaniach a już na pewno nie bronchoskopii której się obawiałem , uzyskałem informację że flegmę mam od wieczornego zapalenia skręta z tytoniem dlatego jest brudna i lepka, (jeden skręt dziennie ale niestety bez żadnego filtra. Mimo wszystko epizod incydentalnej nitki krwi wzbudza mój niepokój i chciałbym prosić o jakieś sensowne wytłumaczenie żeby sie w końcu uspokoić i nie szukać dziury w całym,niepotrzebnie szukałem pomocy w google gdzie według inernetu nawet smuga krwi jest przypisywana finalnie zawsze raku płuc i teraz przypisuje sobie czarny scenariusz mimo dobrych wyników i odwiedzenia wszystkich specjalistów, dodam jeszcze że staram się kaszleć jak najsłabiej żeby nie uszkadzać żadnych naczyń krwionośnych ale efektu to nie przynosi i niteczka krwi czasem się pojawi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to może być nowotwór krtani?

Witam, Mam 18 lat i od pewnego czasu mam 1 dziwny problem. Tzn. dla mnie nie jest to jakiś istotny problem -. Nie mam innych objawów, nie boli mnie gardło, nie odynofagii i innych objawów związanych z gardłem i... Witam, Mam 18 lat i od pewnego czasu mam 1 dziwny problem. Tzn. dla mnie nie jest to jakiś istotny problem -. Nie mam innych objawów, nie boli mnie gardło, nie odynofagii i innych objawów związanych z gardłem i płucami. Od jakiegoś czasu dziwnie krząkam. Nie jestem pewnien czy jest to chrypa ale jak mówie normalnie to ton głosu mam normalny, głos się mi nie załamuje, tylko co jakiś czas tak krząkam. Jestem osobą bardzo nerwową, każdy objaw kojaże z rakiem - to przypisuje chrypie i czytam wszystkie artykuły o raku krtani w tak młodym wieku i się bardzo boje czy to nie rak? Czy to nie jest nowotwór krtani, jeżeli węzły chłonne są ok, tylko to krząkanie co jakiś czas. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

W jakiej pozycji bezpiecznie spać przy zapaleniu płuca?

Stwierdzono u mnie zapalenie płuca lewego, w jakiej pozycji najlepiej spać, żeby nie czuć ucisku i uczucia ciężkości w lewym boku?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik badania serca i płuc?

miąższ płuc bez zagęszczeń ogniskowych, bez cech zastoju, powietrzność bez zmian. Wnęki nie poszerzone. Sylwetka serca typu młodzieńczego. Cień dużych naczyń bez zmian. Przepona prawa o gładkich zarysach, lewostronny zrost przeponowo- opłucnowy, kąt p-ż wolny. PROSZE o interpretacje
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten opis RTG płuc u 26-latka?

Dzień dobry! Mam 26 dzisiaj otrzymałem opis RTG płuc. Proszę o interpretację: W polu dolnym płuca lewego guzek 4mm. Po za tym miąsz płucny bez zagęszczeń. Serce i aorta rtg w normie. Wnęki szersze. Znacznego stopnia prawostronna skolioza w obrębie kręgosłupa Th.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może oznaczać ten wynik RTG klatki piersiowej?

Na RTG klatki piersiowej wykryto u mnie owalne zacienienie lewego płuca w dolnej części środkowej o wielkości ok 2cm.po zatym oba płuca bez zmian ,cień środkowy prawidłowy.na chwilę obecną jestem przeziębiona,mam chrypke,katar i czasami kaszle, powiększone węzły chłonne.prosze wyjaśnić co to może być? lekarz mówi, że to torbiel.czy to rak?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają te duszności i zaburzenia rytmu serca?

Witam mam pewien dziwny problem zdrowotny od ponad roku czuje duszności i zaburzenia rytmu serca robiłem badania i serce zdrowe płuca też gastroskopia w kierunku przepukliny rozworu przelykowego nie wyszło nic oprócz nieszczelności wpustu żołądka czy cos takiego ale leków... Witam mam pewien dziwny problem zdrowotny od ponad roku czuje duszności i zaburzenia rytmu serca robiłem badania i serce zdrowe płuca też gastroskopia w kierunku przepukliny rozworu przelykowego nie wyszło nic oprócz nieszczelności wpustu żołądka czy cos takiego ale leków żadnych na to nie biorę proszę bardzo o pomoc bo naprawdę mi z tym ciężko żyć po posiłku nasila się dusznosc odbija mi się i nasila się zaburzenia rytmu serca i pytanie czy to przez nieszczelny wpust może dawać takie objawy ze uciska na płuca i serce cofa się czy jakaś inna przyczyna
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy takie wyniki RTG klatki piersiowej wskazują na raka?

Dzien dobry proszę o pomoc. Zdejcie rtg klatki piersiowej PA boczne L Wyszło takie coś drobne aferakty w rzucie pół plucnych?OWALNE ZACIENIENIE o wymiarze około 8mm w górnym polu prawego płuca styczne do części pierwszego żebra-guzek lub sumacja cieni. Pola... Dzien dobry proszę o pomoc. Zdejcie rtg klatki piersiowej PA boczne L Wyszło takie coś drobne aferakty w rzucie pół plucnych?OWALNE ZACIENIENIE o wymiarze około 8mm w górnym polu prawego płuca styczne do części pierwszego żebra-guzek lub sumacja cieni. Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych kąty przeponowo żebrowe wolne.sylwetka.serca w normie.zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego.prosze o konsultacje czy to rak??!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 41-letniej kobiety?

Witam , proszę o interpretację wyniku RTG klatki piersiowej " drobny , dobrze wysycony guzek w polu podobojczykowym płuca prawego" Co dalej mam robić z tym:(.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z czego mogą wynikać takie zawroty głowy u 34-latki?

Witam od 2 tyg mam dziwne zawroty głowy nie wiruje obraz tylko czuje się taka niestabilna i mam wrażenie że mi się kreci w głowie chodzę prosto. I uczucie w rękach takie jakby słabsze mięśnie momentami. Byłam na sor zrobili... Witam od 2 tyg mam dziwne zawroty głowy nie wiruje obraz tylko czuje się taka niestabilna i mam wrażenie że mi się kreci w głowie chodzę prosto. I uczucie w rękach takie jakby słabsze mięśnie momentami. Byłam na sor zrobili tk głowy badania EKG glukozę próby wątrobowe układ krzepnięcia itp. i RTG płuc.wszysrko.wyszlo ok.a nadal się tak czuję .najgorzej w pracy pracuje przed komputerem. Od tej pory mam lęki. Boje się poważnych chorób typu SM albo nowotwór. Co dalej robić. Dodam że w święta miałam zapalenie płuc i brałam antybiotyk 10dni zinnat.2mce temu miałam operację na pęcherzyk żółciowy.nigdy nie miałam problemu z głową z bólami czy zawrotami.prosze o radę. Rmi glowy miałam 3lata temu. Też było ok. Jestem bardzo osoba nerwowa i chipochondrykiem na punkcie zdrowia. Dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Jak pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości?

Witam.. Około miesiąca temu dostałem silnego kaszlu oraz okropnego kataru, który zaczął spływać mi po tylnej ścianie gardła - bardzo gęsta wydzielina wręcz dusząca podczas proby odkaszliwiania. Udałem się do lekarza rodzinnego, który zapisał mi antybiotyk duomox i stwierdził... Witam.. Około miesiąca temu dostałem silnego kaszlu oraz okropnego kataru, który zaczął spływać mi po tylnej ścianie gardła - bardzo gęsta wydzielina wręcz dusząca podczas proby odkaszliwiania. Udałem się do lekarza rodzinnego, który zapisał mi antybiotyk duomox i stwierdził ostre zapalenie oskrzeli. 6 dni później bez poprawy udałem się ponownie zostało zlecone mi RTG płuc z podejrzeniem zapalenia płuc - płuca czyste. Kolejny antybiotyk Levoxa 500mg 7 dni - lekka poprawa aczkolwiek katar nadal został. I tak mija kolejny czas a katar i spływanie z tylnej ścianie gardła dalej się utrzymuje. Udałem się do laryngologa który zapisał mi metypred 4mg. Dodam że doszły do kataru szumy uszne, które wieczorem się bardzo nasilają i mam problemy ze snem. Laryngolog skierował na TK zatok okazało się pogrubienie bł. Śluzowej nosa oraz pogrubiałe błony bębenkowe. Laryngolog twierdzi że powinien pomóc lek metypred w dawce 3x1 lecz mija 10 dni brak poprawy. Czy jest w stanie ktoś mi pomóc ponieważ może samopoczucie to jest tragedia i również wpływa to na psychikę ponieważ nie mogę nawet wykonywać żadnych aktywności ponieważ czuje silne spływanie wydzieliny. Dodam że doszły do tego bóle głowy - czoło. Bardzo dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Na co mogą wskazywać takie objawy u 30-latki?

Dzień dobry. Mam 30 lat. Od dłuższego czasu męczą mnie takie dolegliwości jak delikatny ciągły pisk w uszach, zmęczenie, brak siły do działania, bóle żołądka, dyskomfort delikatne kłucie pod lewym żebrem w okolicach kolki, zdarzają się też bóle... Dzień dobry. Mam 30 lat. Od dłuższego czasu męczą mnie takie dolegliwości jak delikatny ciągły pisk w uszach, zmęczenie, brak siły do działania, bóle żołądka, dyskomfort delikatne kłucie pod lewym żebrem w okolicach kolki, zdarzają się też bóle pleców w okolicach lędźwiowych, prawie codziennie wybudza mnie w nocy jakie dyskomfort w okolicach jamy brzusznej. Czasem czuję ogólne roztrzęsienie wewnątrz organizmu. Miałem kilka razy tak że myślałem że już zemdleje uderzała we mnie taka jakby słabość z dusznością ale po chwili lub spokojnym oddechu przechodziło. Przyjmuje przepisany przez lekarza rodzinnego na stałe propranolol 10mg 1x dziennie i 1x aspargin po tym jak miałem 2-3 lata temu problem z szybkim biciem serca i osłabieniem ale wyniki EKG, prześwietlenie płuc, krew, mocz, cukier nic nie wykazały. Kontroluje ciśnienie i zawsze mam w okolicach 110/ 65 i puls poniżej 60 w przedziale 50-60.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego pojawił się u mnie ból jąder?

od tygodnia bolało mnie lewe jądro, byłem u lekarza POZ i nic on nie stwierdził. dostałem skierowanie do urologa ale nawet z pilnym skierowaniem muszę czekać trzy tygodnie. Dziś z rana juz praktucznie nie czułem żadnego bólu a po... od tygodnia bolało mnie lewe jądro, byłem u lekarza POZ i nic on nie stwierdził. dostałem skierowanie do urologa ale nawet z pilnym skierowaniem muszę czekać trzy tygodnie. Dziś z rana juz praktucznie nie czułem żadnego bólu a po południu zaczeło boleć drugie czyli prawe( lewe juz nie boli) . dodam ze dwa tygodnie temu wyszedłem ze szpitala po cięzkim zapaleniu płuc gdzie przez 10 dni dostawałem trzy antybiotyki a CRP sięgało aż 176. Co to moze być? Co robić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy zadławiłam się makaronem?

Jadłam wczoraj makaron i tak jakby niepełnie go przełknęłam, że stanął mi tak jakby w gardle, połknęłam go i poszło, nie miałam kaszlu ani nic, więc tak jakby zadławienia nie było, ale w nocy jak się położyłam, dopadł mnie... Jadłam wczoraj makaron i tak jakby niepełnie go przełknęłam, że stanął mi tak jakby w gardle, połknęłam go i poszło, nie miałam kaszlu ani nic, więc tak jakby zadławienia nie było, ale w nocy jak się położyłam, dopadł mnie duszący kaszel i bardzo mocne drapanie w gardle i lekki ucisk na płucach. Jestem wystraszona czy aby na pewno kawałek makaronu nie wpadł mi do środka. Nie sądzę, że to było jakieś zadławienie, które obyło się bez objawów, ale stres jest.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza wynik RTG u 58-latka?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wyniku RTG. Wizyta u lekarza dopiero we wrześniu i chciałbym wiedzieć co to oznacza. Pogrubiała opłucna nad szczytem płuca prawego, poza tym pola płucne bez zagęszczeń. Reszta opisu wszystko dobrze. Rentgen bym z powodu osłabienia i ciągłego zmęczenie. Dziękuję za ewentualną odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty