Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 1 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RTG płuc: Pytania do specjalistów

Jak leczyć te objawy chorych dróg oddechowych?

Dzień dobry. Mam od 4 tygodni problemy ze zdrowiem. Stosowałem antybiotyki amotaks, levoxa, teraz erdomed i bioracef. Zatoki, zatkane uszy, podwyzszona temperatura, kaszel, ostre zapalenie oskrzeli po rtg płuc. Dodatkowo miałem badania bakteriologiczne z gardła: Streptococcus... Dzień dobry. Mam od 4 tygodni problemy ze zdrowiem. Stosowałem antybiotyki amotaks, levoxa, teraz erdomed i bioracef. Zatoki, zatkane uszy, podwyzszona temperatura, kaszel, ostre zapalenie oskrzeli po rtg płuc. Dodatkowo miałem badania bakteriologiczne z gardła: Streptococcus viridans( ), Corynebacterium ( ), Ziarenkowce Gram( ) koagulozo(-) ( ). Zmieniam już 2 raz lekarza, ponieważ tylko dostaje antybiotyki, na które w ogóle nie reaguje organizm. Proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza ten wynik badania RTG płuc?

Witam prosze o interpretacje wyniku RTG płuc pola płucne bez zmian naciekowych i zastoju,wnęki obustronnie naczyniowe,sylwetka serca i aorta w normie,przepona wolna.Zastanawia mnie w szczególnosci co zanczy wnęki obustronnie naczyniowe
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten zapis w moich wynikach RTG płuc?

Zrobiłam prześwietlenie RTG płuc i napisali mi: W górnym polu płuca prawego rzutuje cień okrągły o średnicy 6mm ( na przedni odcinek III żebra) zmiana nie jednoznaczna w płucu. Co to oznacza?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego mam te zasinienia stóp?

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że w momencie kiedy siedzę na krześle pojawiają mi się zasinienia na spodzie stóp. Dzieje się tak też kiedy siedzę na kanapie. Plamy te wyglądają jak siniaki pod skórą natomiast kiedy wstanę i pochodzę, te miejsa... Od jakiegoś czasu zauważyłam, że w momencie kiedy siedzę na krześle pojawiają mi się zasinienia na spodzie stóp. Dzieje się tak też kiedy siedzę na kanapie. Plamy te wyglądają jak siniaki pod skórą natomiast kiedy wstanę i pochodzę, te miejsa robią się białe i czerwone (jakby plamy). Przy okazji czuję ból i szczypanie pięt, pieczenie/szczypanie stóp i łydek. Wiecznie mam zimne dłonie i stopy. Doppler tętnic i żył kończyn dolnych jest poprawny. D-dimery na niskim poziomie. Dzieje się tak jak jest chłodno ale też kiedy jest ciepło. Lekarze twierdzą, że to objaw Raynauda i w sumie rozkładają ręce. Ja się obawiam, że jest to jakiś ucisk na naczynia ale w obrębie brzucha/miednicy. Często mnie boli też w prawym podżebrzu na wysokości wątroby (wszystkie badania: USG jamy brzusznej, wyniki wątrobowe, trzustka, glukoza itd w normie). Mam zrobione rezonansy kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, RTG płuc i tonę badań. Jak pochylam się nad zlewem przy myciu zębów/ twarzy albo napnę brzuch to moje nogi robią się sino-czerwone z białymi plamkami. Odpowiedzią lekarza było, że "mam się tak nie pochylać".... Czasem zdarza się podobna sytuacja w górnych kończynach. Obawiam się, że jest to jakiś poważny problem z krążeniem. Natomiast czuję jakby był ignorowany. Pojawia się to każdego dnia, wielokrotnie w ciągu dnia. Zaczęły mi spadać leukocyty (3.54 tys), jestem na diecie (zastanawiam się czy nie schudłam przez to za bardzo) i bardzo się martwię. Czuję też, że moje mięśnie są słabe i spadła mi objętość masy mięśniowej. Czeka mnie niebawem lot samolotem i wypoczynek w ciepłym miejscu i nie wiem czy jeśli to kłopot z krążeniem czy to bezpieczne. Odwiedziłam kardiologa, chirurga naczyniowego, internistę, neurologa, reumatologa, ortopedę, hematologa, gastrologa. Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie. Jestem osobą palącą, co też sugeruję. Głównie wysyłają mnie do psychiatry.... Natomiast czuję ignorowanie kwestii tego, że ciężko mi siedzieć na krześle/toalecie/kanapie, bo zaraz pojawia się problem, co nie sądzę, że jest fizjologiczne. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza takie stwierdzenie na temat aorty?

Wynik rtg opisany: Płuca upowietrznione prawidłowo, przepona wolna, sylwetka serca w gr normy. Aorta o zaokrąglonym krążku aorty. Pytanie co oznacza"Aorta o zaokrąglonym krążku aorty"
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego mam takie objawy po wypiciu alkoholu?

Dzień dobry, od pewnego czasu po wypiciu lampki czy dwóch wina miewam kaszel, flegmę i drapanie w gardle. Nie jest to duży kaszel ale pojawia się po winie. Bez innych objawów. Bez infekcji. Morfologia i crp ok. RTG płuc... Dzień dobry, od pewnego czasu po wypiciu lampki czy dwóch wina miewam kaszel, flegmę i drapanie w gardle. Nie jest to duży kaszel ale pojawia się po winie. Bez innych objawów. Bez infekcji. Morfologia i crp ok. RTG płuc z jesieni w porządku. Co to może być że nagle po wino czuje flegmę i chęć odkrztuszania z kaszlem ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to oznacza odbicie się brodawki w zdjęciu?

Proszę o wyjaśnienie opisu RTG płuc: "Cień w polu lewym dolnym o wielkości 8.5mm (w pierwszej kolejności brodawka sutkowa)". Czy to po prostu oznacza odbicie się brodawki w zdjęciu? Określenie "w pierwszej kolejności" jest trochę nie jasne.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak ocenić opis RTG u 39-latka?

Co może oznaczać na RTG W polu górnym płuca prawego bardziej przykregoslupowo niespecyficzne słabo wyodrębniającej się zacienienie o wlk. 27x25mm zmiana ogniskowa w płucu układ cieni inna zmiana
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy ten wynik RTG płuc jest prawidłowy?

Czy ten wynik rtg jest dobry: MIąż płucny bez zmian ogniskowych i naciekowych. Wnęki naczyniowe płuc nieposzerzone. Kąty przeponowo-żebrowe wolne.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy taki opis TK powinien nas niepokoić?

Dzień dobry, Od ponad roku mama ma stwierdzonego gruczolaka lewej nadnerczy wielkości 12x11 m, nie aktywny hormonalne Według zaleceń endokrynologa guz jest obserwacji,badanie TK z kontrastem jamy brzusznej. Ostatnio mama wykonała kontrolne TK jamy brzusznej: wielkość guza pozostała bez zmian,... Dzień dobry, Od ponad roku mama ma stwierdzonego gruczolaka lewej nadnerczy wielkości 12x11 m, nie aktywny hormonalne Według zaleceń endokrynologa guz jest obserwacji,badanie TK z kontrastem jamy brzusznej. Ostatnio mama wykonała kontrolne TK jamy brzusznej: wielkość guza pozostała bez zmian, nadal nie aktywny hormonalnie. Endokrynolog powiedział,że guz nie rośnie do kontroli za pół roku. Jednak w opisie TK nie pokoi mnie zdanie: Zmiany drobnoguzkowe do 6 mm w s.9 PL i do 5 mmw s. 9 PP. Zaznaczę że mama była w lutym tego roku na RTG płuc z tytułu infekcji układu oddechowego, żadnych zmian w płucach nie wykazano. Obecnie jest po wizycie u polmomologa, ma zlecony TK klatki piersiowej na Cito. Badanie jest w połowie grudnia. Ja bardzo się przejmuje co to może być? Mama ma 66 lat. Bardzo proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z dużymi ilościami wydzieliny w drogach oddechowych?

Proszę o pomoc . Po przejściu COVID straciłam węch to było 1,5 roku temu do tej pory on nie wrócił byłam zdrową kobietà na nic nie chorowałam nie brałam leków ani antybiotyków , od roku zaczął się problem z zatokami... Proszę o pomoc . Po przejściu COVID straciłam węch to było 1,5 roku temu do tej pory on nie wrócił byłam zdrową kobietà na nic nie chorowałam nie brałam leków ani antybiotyków , od roku zaczął się problem z zatokami najpierw zatkany nos wydzielina z nosa żółta dostawałam antybiotyki sterydu itp . Problem się pogłębił od 4 miesięcy nie śpię albo śpię po 2-3h budzę się i zaczynam kasłać dusić się wydzielina ciągle spływa mi po gardle nie mogę tego odkrztusić , wypływam flegmę , jak zacznę kasłać kaszle 1h albo 1,5h żadne leki nic nie dają nie mam już siły boli mnie od tego kasłanie w klatce piersiowej bardzo wyjście na dwór sprawia mi problem bo zaczynam szybko kasłać . Miałam zrobione rtg płuc jest pk , tomografie zatok która wykazała polipy , niemal całkowicie zaciemniona prawa zatoka szczękowa , przyciemnienie w obszarze dolnej lewej zatoki szczękowej , niemal całkowicie zaciemnione komórki sitowe , zgrubienia , polipy , niedrożny przewód nosowy górny lewy oraz przewężone środkowe . Proszę Państwa o pomoc . Chcę żeby ktoś ulżył mi w cierpieniu bo już nie mam siły tak żyć , podupadłam na zdrowiu .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają te wyniki RTG płuc?

Witam . Czy ktoś pomógłby mi się odnieść do opisu z RTG płuc ? w obu dolnych polach płucnych widoczne są słabo wysycone , symetryczne cienie o śr. ok 10 mm, sugerujące na pierwszym miejscu obecność brodawek sutkowych. Ponadto b.... Witam . Czy ktoś pomógłby mi się odnieść do opisu z RTG płuc ? w obu dolnych polach płucnych widoczne są słabo wysycone , symetryczne cienie o śr. ok 10 mm, sugerujące na pierwszym miejscu obecność brodawek sutkowych. Ponadto b. drobny ( o śr. ~ 4mm ) cień krągły w rzucie przedniego odcinka żebra VII prawego o niejednoznacznym charakterze. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Kąty przeponowo-zebrowe wolne. Sylwetka serca w normie. Aorta nieposzerzona.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z czego mogą wynikać takie zawroty głowy u 34-latki?

Witam od 2 tyg mam dziwne zawroty głowy nie wiruje obraz tylko czuje się taka niestabilna i mam wrażenie że mi się kreci w głowie chodzę prosto. I uczucie w rękach takie jakby słabsze mięśnie momentami. Byłam na sor zrobili... Witam od 2 tyg mam dziwne zawroty głowy nie wiruje obraz tylko czuje się taka niestabilna i mam wrażenie że mi się kreci w głowie chodzę prosto. I uczucie w rękach takie jakby słabsze mięśnie momentami. Byłam na sor zrobili tk głowy badania EKG glukozę próby wątrobowe układ krzepnięcia itp. i RTG płuc.wszysrko.wyszlo ok.a nadal się tak czuję .najgorzej w pracy pracuje przed komputerem. Od tej pory mam lęki. Boje się poważnych chorób typu SM albo nowotwór. Co dalej robić. Dodam że w święta miałam zapalenie płuc i brałam antybiotyk 10dni zinnat.2mce temu miałam operację na pęcherzyk żółciowy.nigdy nie miałam problemu z głową z bólami czy zawrotami.prosze o radę. Rmi glowy miałam 3lata temu. Też było ok. Jestem bardzo osoba nerwowa i chipochondrykiem na punkcie zdrowia. Dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Dlaczego miewam w ślinie krew?

Witam od marca zeszłego roku pojawiła się u mnie krew w ślinie zwłaszcza rano ale w ciągu dnia również ją czuje. Nagle mam posmak krwi w ustach wypluwam na husteczke i jest bardzo rozcieńczoną krew że slina tworząca jednolity kolor... Witam od marca zeszłego roku pojawiła się u mnie krew w ślinie zwłaszcza rano ale w ciągu dnia również ją czuje. Nagle mam posmak krwi w ustach wypluwam na husteczke i jest bardzo rozcieńczoną krew że slina tworząca jednolity kolor bardziej pomaranczowy niż czerwonawy i tak powtarza sue to codzienni. Byłam u laryngologa który sprawdzał mi lusterkiem gardlo i zaglądał do nosa nie stwierdzając źródła krwawienia tylko wysuszona sluzowka. Robione miałam rtg płuc i wynik jest prawidłowy w rezonansie zatok wyszło tylko lekkie pogrubienie dolnej malzowiny nosowej. Rano w nosie mam zielono zolta flegme ale tak mam odkąd pamiętam. W morfologii krwi wyszla tylko anemia z niedoboru zelaza, crp w normie.Ta krew pojawią się bez kaszlu poprostu nagle czuje jej posmak co może być jej przyczyna bardzo proszę o odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości?

Witam.. Około miesiąca temu dostałem silnego kaszlu oraz okropnego kataru, który zaczął spływać mi po tylnej ścianie gardła - bardzo gęsta wydzielina wręcz dusząca podczas proby odkaszliwiania. Udałem się do lekarza rodzinnego, który zapisał mi antybiotyk duomox i stwierdził... Witam.. Około miesiąca temu dostałem silnego kaszlu oraz okropnego kataru, który zaczął spływać mi po tylnej ścianie gardła - bardzo gęsta wydzielina wręcz dusząca podczas proby odkaszliwiania. Udałem się do lekarza rodzinnego, który zapisał mi antybiotyk duomox i stwierdził ostre zapalenie oskrzeli. 6 dni później bez poprawy udałem się ponownie zostało zlecone mi RTG płuc z podejrzeniem zapalenia płuc - płuca czyste. Kolejny antybiotyk Levoxa 500mg 7 dni - lekka poprawa aczkolwiek katar nadal został. I tak mija kolejny czas a katar i spływanie z tylnej ścianie gardła dalej się utrzymuje. Udałem się do laryngologa który zapisał mi metypred 4mg. Dodam że doszły do kataru szumy uszne, które wieczorem się bardzo nasilają i mam problemy ze snem. Laryngolog skierował na TK zatok okazało się pogrubienie bł. Śluzowej nosa oraz pogrubiałe błony bębenkowe. Laryngolog twierdzi że powinien pomóc lek metypred w dawce 3x1 lecz mija 10 dni brak poprawy. Czy jest w stanie ktoś mi pomóc ponieważ może samopoczucie to jest tragedia i również wpływa to na psychikę ponieważ nie mogę nawet wykonywać żadnych aktywności ponieważ czuje silne spływanie wydzieliny. Dodam że doszły do tego bóle głowy - czoło. Bardzo dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają takie wyniki prześwietlenia płuc 65-latki?

Witam, Prosze o porade w sprawie wynikow przeswietlenia pluc mamy, wiek 65. Wynik - smugowate zacienienia w dolnych partiach pluca lewego najpewniej zapalne. Mama choruje na cukrzyce i nadcisnienie oraz problemy z kregoslupem. Przy wynikach krwi od jakiegos czasu podwyzszone CRP.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z kaszlem trwającym kilka miesięcy?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy borykam się z uporczywym kaszlem. Zaczęło się od zapalenia krtani, później zapalenie przeszło prawdopodobnie na płuca. Kaszel był na tyle uporczywy i mocny, że doszło do pęknięcia/złamania żebra. Ból był okropny,... Dzień dobry. Od kilku miesięcy borykam się z uporczywym kaszlem. Zaczęło się od zapalenia krtani, później zapalenie przeszło prawdopodobnie na płuca. Kaszel był na tyle uporczywy i mocny, że doszło do pęknięcia/złamania żebra. Ból był okropny, niepozwalający spać w nocy. Wszystko działo się za granicą, więc leczyłam się sama. Po powrocie do Polski, lekarze nie wierzyli w złamane żebro, nie kierowali na prześwietelenie żeber lecz klatki, na którym wyszła zmiana 7mm nadprzeponowo po lewej stronie. Wciąż twierdziłam, że żebro jest złamane, dlatego zrobiłam zdjęcie rtg żeber prywatnie w innym miejscu i potwierdziły się moje przekonania. Wtedy nie opisano zauważonej wcześniej zmiany. Z czasem kaszel jest co raz słabszy, przyjmowałam Astmodil i Bilant. Wykonałam kolejne zdjęcie rtg płuc, na którym ponownie opisano zmianę 7mm, okrągłą, nadprzeponową. Kaszel cały czas się pojawia, ból żeber ustępuje, towarzyszy tylko w niektórych pozycjach. Całą sytuację komplikuje fakt, że przygotowuję się do operacji usunięcia macicy, spowodowanej 11cm mięśniakiem. Co za tym idzie, krwawię a morfologia jest co raz słabsza. Z kaszlem i innymi dolegliwościami nie ma na nią szansy, a czas nagli z powodu kolejnego wyjazdu za granicę. Chciałabym się dowiedzieć, czym może być spowodowany ciągnący się od kilku miesięcy kaszel, jak ma się do tego zmiana na płucach. Nie kaszlałam nigdy krwią, kaszel jest suchy, nic się nie odrywa. Czy operacja będzie możliwa, gdy tylko ustanie kaszel, czy jednak trzeba będzie najpierw stwierdzić co to jest za zmiana na płucach?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy można łączyć leki na kaszel i antydepresanty?

Asertin, Trazodone Neuraxpharm oraz Budezonid i Polfergan. Od 10 dni przyjmuje Asertin 50 mg rano oraz Trazodone 100 mg wieczorem. W związku z objawem suchego kaszlu trwającego kilka tygodni ( kaszel nie był poprzedzony przeziębieniem ani infekcja wirusową, alergia raczej... Asertin, Trazodone Neuraxpharm oraz Budezonid i Polfergan. Od 10 dni przyjmuje Asertin 50 mg rano oraz Trazodone 100 mg wieczorem. W związku z objawem suchego kaszlu trwającego kilka tygodni ( kaszel nie był poprzedzony przeziębieniem ani infekcja wirusową, alergia raczej też odpada, RTG nie wykazuje zmian w plucach) dostałem Polfergan i Budezonid. Mogę te leki na kaszel przyjmować jednocześnie z antydepresantami? W ulotce Polfergan nie zalecają przyjmowania z niektórymi antydepresantami.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ten cień zawsze oznacza niebezpieczną zmianę?

Dzień dobry, W wyniku rtg płuc mam następujący opos: dobrze wysycony cien 6na 7 mmm w rzucie koniuszka serca , pogrubienia opłucnej szczytów. Jestem obecnie bardzo przeziębiona tzn wykonując to zdjęcie. Czy cien zawsze oznacza niebezpieczną zmianę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak leczyć nadmiar flegmy w drogach oddechowych?

Bardzo proszę o pomoc. Od ok. 6 lat zmagam się z flegmą (ropna plwocina koloru żółtego, gęsta, z widocznymi nitkami czarnymi, niekiedy połączona z krwią). Towarzyszy temu zmęczenie, pojawiające się silne migreny. Do tej pory nie zdiagnozowano problemu czym... Bardzo proszę o pomoc. Od ok. 6 lat zmagam się z flegmą (ropna plwocina koloru żółtego, gęsta, z widocznymi nitkami czarnymi, niekiedy połączona z krwią). Towarzyszy temu zmęczenie, pojawiające się silne migreny. Do tej pory nie zdiagnozowano problemu czym może być to wywołane, dlatego też nie mogę podjąć leczenia w tym kierunku. Badanie, które miałam przeprowadzone to" - operacja przegrody nosowej - obecnie prosta przegroda, - liczne badania endoskopowe u laryngologów (nie stwierdzono problemów z migdałami, przegroda nosowa prosta, jedyny problem to podrażnienie śluzówki nosa), - TK zatok - zatoki w porządku, - RTG płuc - nic na płucach nie ma, - wymazy z gardła w kierunku bakterii i grzybów - nie stwierdzono, - badania podstawowe, badania tarczycy - wyniki bardzo dobre. Miałam również przepisane leki sterydowe na alergię do nosa Dymista oraz Jovesto - brak poprawy. Lekarz rodzinny zalecił mi również zażywanie Clatry i Telfexo - również brak poprawy. Bardzo proszę o pomoc. Może Państwo doradzą mi jakie mogę zrobić badania w tym zakresie, skąd ta flegma może się brać oraz do jakiego specjalisty poza laryngologiem najlepiej się udać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty