Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 7 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RTG płuc: Pytania do specjalistów

Jak interpretować taki wynik RTG płuc?

Proszę o interpretację wyniku RTG pluc. Wynik robiony podczas choroby. Objawy to wysoką gorączka ok 39 stopni i ból po lewej stronie na wysokości żeber na plecach. Kłujący szczególnie przy przewracaniu sie na bok i kichaniu. Crp 130 ob 36.... Proszę o interpretację wyniku RTG pluc. Wynik robiony podczas choroby. Objawy to wysoką gorączka ok 39 stopni i ból po lewej stronie na wysokości żeber na plecach. Kłujący szczególnie przy przewracaniu sie na bok i kichaniu. Crp 130 ob 36. Opis.: W polu dolnym płuca lewego widoczne skąpe zagęszczenia zapalne około oskrzelowe. Dodatkowo obustronnie w polach dolnych oraz w rzucie wnęk widoczne rozsiane zmiany włókniste. Poza tym pola płucne i sylwetka serca RTG w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z tym kaszlem po zapaleniu dróg oddechowych?

Dzień dobry. Około miesiąc temu miałam zapalenie krtani, przeszło to w zapalenie oskrzeli, które dość długo się utrzymywalo, pozniej znowu weszło w zapalenie krtani. Przez cały ten czas (lekko ponad miesiąc) mam duszący mokry kaszel. Biorę już trzeci antybiotyk... Dzień dobry. Około miesiąc temu miałam zapalenie krtani, przeszło to w zapalenie oskrzeli, które dość długo się utrzymywalo, pozniej znowu weszło w zapalenie krtani. Przez cały ten czas (lekko ponad miesiąc) mam duszący mokry kaszel. Biorę już trzeci antybiotyk. Lekarz zlecił rtg płuc. Opis brzmi: dodatkowy płat żyły nieparzystejmpola płucne o wzmożonym rysunku podscieliskowym. Zagęszczenie wiązki oslrzelowo - naczyniowej do płata Dolnego płuca prawego. Serce wielkością w normie. Łuk aorty wydłużony. Wnęki naczyniowe. Kąty p-z wolne. Czy powinnam się martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego nie mogę odkrztusić zielonej flegmy od dłuższego czasu?

Dzień dobry. Od dwóch tygodni nieskutecznie walczę z trudnościami w odkrztuszeniu zielonej flegmy z dróg oddechowych. Lekarz po osłuchaniu mnie tydzień w tydzień wykluczył zapalenie oskrzeli/płuc. Wzięłam do tej pory dwa antybiotyki (Amotaks i Sumamed), ACC... Dzień dobry. Od dwóch tygodni nieskutecznie walczę z trudnościami w odkrztuszeniu zielonej flegmy z dróg oddechowych. Lekarz po osłuchaniu mnie tydzień w tydzień wykluczył zapalenie oskrzeli/płuc. Wzięłam do tej pory dwa antybiotyki (Amotaks i Sumamed), ACC 600mg przez 6 dni oraz syrop Pecto Drill. Niestety problem trwa nadal. W ciągu dnia są może 2-3 godziny po wstaniu kiedy udaje mi się cokolwiek odkrztusić. Nadal odrywa się ta zielona wydzielina. Robiłam dwa apteczne testy antygenowe w kierunku Covid-19. Oba wyszły ujemne. Dziś od lekarza otrzymałam tabletki Erdomed oraz inhalator Mifloride 0,4. Mam skierowanie na RTG płuc. Lekarz twierdzi, że przeszłam Covid-19. Nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się tak uporczywa infekcja. Najgorsze, że od tego kaszlu boli mnie dosłownie cała klatka piersiowa. Czy lekarz rzeczywiście może mieć rację co do zarażenia się wirusem Covid-19 ? Jestem trzykrotnie zaszczepioną osobą.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego mam te napady zimna i dreszczy?

Dzień dobry. Chciałbym się poradzić jakie jeszcze badania mogłabym zrobić. Kobieta lat 33. Od paru lat wystepuja u mnie zlewne zimne nocne poty lub uderzenia gorąca nad ranem .W ciągu dnia od paru lat zmagam się z napadami zimna z... Dzień dobry. Chciałbym się poradzić jakie jeszcze badania mogłabym zrobić. Kobieta lat 33. Od paru lat wystepuja u mnie zlewne zimne nocne poty lub uderzenia gorąca nad ranem .W ciągu dnia od paru lat zmagam się z napadami zimna z dreszczami bez gorączki.Mialam robione w szpitalu badania hormonalne w 1 i 2 fazie cyklu ,wszystkie w porządku. Kwas 5-hydroksyindolooctowy z dobowej zbiórki moczu w normie, morfologi ob,crp w normie ,usg jamy brzusznej -lekko obtluszona wątroba, kamień na nerce,cytologią w porządku ,rtg płuc i spiromepntria w normie ,holter bez wiekszych odchyleń,mam tężyczke utajoną , chorobę refluksową ,kurczowe bóle brzucha częste biegunki,zdarza mi się częste takie dziwne rozpieranie nad piersiami po napiciu się alkoholu. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

O czym świadczą wyniki RTG płuc?

Witam.2 miesiące temu miałam mocne zapalenie pluc przy którym leżałam w szpitalu. Zrobiłam tydzień temu rtg I wynik wyszedl tak. Proszę o interpretację trochę niepokoją mnie te zrosty tym bardziej że boli mnie z prawej str piers czuje taki ucisk... Witam.2 miesiące temu miałam mocne zapalenie pluc przy którym leżałam w szpitalu. Zrobiłam tydzień temu rtg I wynik wyszedl tak. Proszę o interpretację trochę niepokoją mnie te zrosty tym bardziej że boli mnie z prawej str piers czuje taki ucisk czy może to być z zrostow ? Rtg ; Wyższe ustawienie kopuly przepony po stronie prawej z dyskretnymi linijnymi zacieniami niedodmowo włóknistymi w polu dolnym pluca prawego. Kopula przepony obustronnie o nieco pozaciaganych obrysach jak w przypadku niewielkich zrostow wloknistych pozapalnych. Pozatym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Katy przeponowo żebrowe wolne .
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki wynik RTG klatki piersiowej u 21-latki?

Proszę o interpretację wyniku RTG płuc. Objawy to powracający duszący suchy kaszel i jeden incydent z gorączką 38*. Innych dolegliwości brak. „ RTG klatki piersiowej W wykonanym badaniu RTG klatki piersiowej miazsz plucny z prawidlowym rysunkiem naczyniowym, o pogorszonej przejrzystosci... Proszę o interpretację wyniku RTG płuc. Objawy to powracający duszący suchy kaszel i jeden incydent z gorączką 38*. Innych dolegliwości brak. „ RTG klatki piersiowej W wykonanym badaniu RTG klatki piersiowej miazsz plucny z prawidlowym rysunkiem naczyniowym, o pogorszonej przejrzystosci obustronnie. Szczelina pozioma prawidlowo usytuowana. Koputy prepony obustronnie prawidlowo ustawione. Wneki plucne obustronnie prawidlowe, niepowiekszone. Sylwetka sródpiersia w normie wiekowej. Sylwetka serca i wielkich naczyn w normie wiekowej. Wskaznik sercowo- plucny w normie <0.5 . Aorta w normie. Krazenie ptucne wyrownane. Katy preponowo-zebrowe ostre. Klatka piersiowa symetryczna bez patologi w strukturach kostnych. Zmian w strukturach podprzeponowych nie stwierdza sie. Wzmozony rysunek okolooskrzelowy i śródmiąższowym o charakterze pozapalnym”
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Z czym mogą być związane te problemy z oddychaniem?

Witam. Mam 33 lata, Mężczyzna od 3 tygodni mam ciągłą duszność która nie ma przerw. Sytuacja wygląda tak jakbym normalnym oddychaniem nie nabierał wystarczającą ilość powietrza przez co zmuszany jestem do brania głębokiego wdechu przez usta przy czym raz się... Witam. Mam 33 lata, Mężczyzna od 3 tygodni mam ciągłą duszność która nie ma przerw. Sytuacja wygląda tak jakbym normalnym oddychaniem nie nabierał wystarczającą ilość powietrza przez co zmuszany jestem do brania głębokiego wdechu przez usta przy czym raz się uda a wiele razy nie. Mam również bardzo szybką męczliwość mięśni podstawowe czynności sprawiają mi problem. Byłem u Kardiologa który zrobił Echo serca i wykluczył przyczyne kardiologiczną zrobiłem RTG płuc Opis: Pasmowate Siateczkowate i drobnoguzkowe zagęszczenia w okolicach biegunów dolnych wnęk rtg mogące odp. zmianą zejściowym zmianom zapalnym (zejściowym?) lub zmianom bliznowato włóknistym. Poza tym pola płucne powietrzne bez wyraźnych zmian ogniskowych. Sylwestka serca rtg w granicach normy dla wieku. Wnęki szerokie, naczyniowe. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. dodatkowo mam jeszcze opis RTG z przed 4 lat Zacienienie kąta przeponowo żebrowego prawego- ślad płymnu w jamie opłucnej prawej?zrosty? Nieliczne okołooskrzelowe zagęszczenia bieguna dolnego wnęki prawej -zejścoiwe zmiany zaplane?zmiany bliznowate? Poza tym pola płucna powietrzne bez zagęszczeń ogniskowych Sylwetka serca rtg w granicach normy Wnęki naczyniowe Mam umówionego Pulmunologa za 2 tygodnie ale bardzo się martwie moim stanem zdrowia ponieważ przy moim wieku mam straszne ograniczenia czynnościowe plus duszność przez którą męcze sie cały dzień i nie moge spać.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy ten cień to może być rak?

U mojego 74 letniego taty na RTG płuc wyszedł owalny cień o średnicy 10 mm na obwodzie środkowego pola płuca lewego. Poza tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Czy to może być rak. Agnieszka lat 43
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego moja saturacja tak mocno spada?

Witam,często spada mi chwilowo saturacja do poziomu 92% i niżej w spoczynku. Średnio mam 94-96%, max 99%, w 30 s wahania sięgają do 5 pp (na 2 sprawdzonych pulsoksymetrach). Mam 30 lat, od dzieciństwa ciężko oddycham, rtg płuc i spirometria... Witam,często spada mi chwilowo saturacja do poziomu 92% i niżej w spoczynku. Średnio mam 94-96%, max 99%, w 30 s wahania sięgają do 5 pp (na 2 sprawdzonych pulsoksymetrach). Mam 30 lat, od dzieciństwa ciężko oddycham, rtg płuc i spirometria ok. Od dawna miewam stany podgorączkowe, od kilku miesięcy zadyszkę, męczliwość, przyspieszający puls, bóle głowy, niewyspanie. W echu serca nieznaczne powiększenie prawej komory. Z czego mogą wynikać takie wahania saturacji i czy to jest powód do niepokoju?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego odczuwam flegmę w gardle?

Witam serdecznie mam pytanie od długiego czasu czuję jak by kluchę gastroskopia wyszła Ok,RTG płuc przednie i boczne dobre, byłam u laryngologa spojrzał tylko w gardło i uszy i powiedział że mam refluks żołądkowo przełykowy ,prze łykam normalnie tylko często... Witam serdecznie mam pytanie od długiego czasu czuję jak by kluchę gastroskopia wyszła Ok,RTG płuc przednie i boczne dobre, byłam u laryngologa spojrzał tylko w gardło i uszy i powiedział że mam refluks żołądkowo przełykowy ,prze łykam normalnie tylko często piecze mnie w gardle .co to może być ta klucha,cały czas spływa mi flegma po gardle i odkrząchuję co jakiś czas.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten wynik RTG płuc u 40-latki?

Dzień dobry. Co oznacza wynik z RTG płuc- Wzmożenie rysunku śródmiąższowego i naczyniowego obustronnie. Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Sylwetka serca w normie. Dodam że robione EKG i spirometria w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z takim bólem w klatce piersiowej u 50-latki?

Dzień dobry Mam 50 lat, palę (1 paczka na dwa dni), raz w roku robię badania kontrolne (morfologia, cytologia, RTG płuc), wszystkie zawsze w normie. Ostatnio czuję ból w klatce piersiowej, oddychając czuję w środku jakby... Dzień dobry Mam 50 lat, palę (1 paczka na dwa dni), raz w roku robię badania kontrolne (morfologia, cytologia, RTG płuc), wszystkie zawsze w normie. Ostatnio czuję ból w klatce piersiowej, oddychając czuję w środku jakby "rzężenie", czasem pokasłuję i parę razy odkrztusiłam coś zielonkawego. 29.04.2022 zrobiłam TK klatki piersiowej bez kontrastu. Dziś otrzymałam opis, nie mam pojęcia, czy mam raka płuc czy nie, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu tego opisu. Oto on: Zmiany guzkowo-włókniste w szczytach obu płuc. W segm. 1P lity guzek wlk. 4mm. W podstawnej części segm. 3P niewielki obszar zagęszczeń. W obu płucach część oskrzeli o odcinkowo upośledzonej drożności - pdp. na tle zalegającej wydzieliny. W podstawnej części płata środkowego i segg. języczka pasmowate zmiany - pdp. niedodmowo-bliznowate. NIewielkie, pasmowate zgrubienie dł. 5mm szczeliny poziomej. Poza tym płuca bez innych zmian. Dolny zarys tarczycy sięga poniżej górnej krawędzi rękojeści mostka. Serce niepowiększone. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk bez cech adenopatii. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe odcinka Th kręgosłupa i jego prawostronne skrzywienie. Struktury podprzeponowe objęte badaniem bez uchwytnych zmian. Podprzeponowo po stronie lewej hipodensyjne struktury wlk. ok. 3mm mogące odpowiadać śledzionom dodatkowym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten wynik badania płuc u 68-latki?

W badaniu rtg płuc opisano cień 22x15 mm. Wykonałam badanie komputerowe niskoemisyjne płuc, które wykazało 3 mm guzek lity w segmencie 4P. Lekarz rodzinny kazał badanie powtórzyć za kilka miesięcy. Martwię się i zastanawiam. cz powinnam wykonać tomografię komputerową z kontrastem. Proszę o dradzić.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak rozumieć wynik RTG płuc u 68-latki?

Badanie RTG płuc wykazało - nieco silniej smużkowato wyrażony rys płucny w polu dolnym prawym , przemawiający za obecnością sugerowanych nielicznych zmian bronchopneumonicznych. Pozostały miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy w RTG pokaże rozedmę płuc?

Dzidn dobry Paliłem 20 lat ponad 3 miesiące temu żuciłem palenie leczę się psychiatrycznie od 8 roku życia i od 3 miesięcy na tle psychicznym cały czas od rana do do wieczora wydmuchuje powietrze i od miesiaca mam niesamowite bóle... Dzidn dobry Paliłem 20 lat ponad 3 miesiące temu żuciłem palenie leczę się psychiatrycznie od 8 roku życia i od 3 miesięcy na tle psychicznym cały czas od rana do do wieczora wydmuchuje powietrze i od miesiaca mam niesamowite bóle w klatce piersiowej też w żebrach mam dusznosci saturacja spada do 90 procent automatyczna łapę powietrze bo mi czasami się tak zdaża ze brakuje mi powietrza mam bóle mięśni ze nie moge nic utrzymdc w rekach boję się że przez psychikę zrobiłem sobie rozedme płuc panie doktorze czy mogę zrobić sobie rtg pluc jak miałem robione 6 albo 7 rtg klatki piersiowej przodu a z bokami 8 albo 9 razy jeszcze miałem rtg kregoslupa to razem byłem naświetlany w tym roku 2022.r kolo14 razy z kręgosłupem.I chciałem za pytać czy mogę mieć zrobione rtg pluc bo kardiolog mi dala skierowanie jak można zrobić to chciałem się za pytać czy w rtg pokaże rozedme płuc bardzo proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak mam rozumieć ten opis badania RTG?

Wynik badania RTG nieliczne zmiany drobnoguzkowe w płucach,zmiany nieżytowe oskrzeli , zmian naciekowych się nie stwierdza proszę o interpretację M
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

O czym świadczą takie wyniki TK z kontrastem?

Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm... Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm w PS2. W dolnym płacie płuca prawego na granicy segmunetu 6i8 guzek o nieregularnych brzegach wielkości 5mm - niewidoczny w oknie miekknotkankowym. W PS6 guzek 3mm. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych o prawidłowej strukturze. Drzewo oskrzelowe bez uchwytnaj patologii. Opłucna bez cech pogrubienia i bez obecności zmian guzkowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk oraz nadobojczykowe i podobojczykowe niepowiększone.nie stwierdza się obecności płynu w jamach opłucnej. Aorta, pień płucny nieposzerzone. Zwapnienia w scianie aorty i tętnicach wieńcowych. Drobne zmiany ogniskowej w obu płatach tarczycy. Wn. Niespecyficzne drobne guzki w miazszu płuca prawego. Tk zlecono ponieważ RTG wykazało zacienienie wielkości 24 mam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Co oznacza ten opis RTG po Covid u 28-latki?

Od roku choruje na astmę, w lutym przechodziłam covid z zaleganiem w paluchach walczyłam około miesiąca bez większych skutków. Pulmonolog dał skierowanie na rtg płuc i taki wyszedł wynik: pola płucne o podkreślonym rys. Podścieliska łącznotkankowe, bez zmian zapalnych,... Od roku choruje na astmę, w lutym przechodziłam covid z zaleganiem w paluchach walczyłam około miesiąca bez większych skutków. Pulmonolog dał skierowanie na rtg płuc i taki wyszedł wynik: pola płucne o podkreślonym rys. Podścieliska łącznotkankowe, bez zmian zapalnych, krążenie płucne wyrównane, serce rtg w normie wieku. Lekarz dopiero w sierpniu niestety, cały czas na Alvesco 160 2x2 czasem łapie mnie mocniejszy kaszel i katar i mecze się szybko
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy taki opis RTG płuc powinien mnie niepokoić?

Otrzymałem skierowanie od lek. med. pracy na RTG płuc do dalszej zdolności do pracy. Na wyniku otrzymałem opis "Płuca i serce radiologic nie bez zmian. Poszerzony cień śródpiersia po prawej stronie". Czy jest to coś czym należy się martwić... Otrzymałem skierowanie od lek. med. pracy na RTG płuc do dalszej zdolności do pracy. Na wyniku otrzymałem opis "Płuca i serce radiologic nie bez zmian. Poszerzony cień śródpiersia po prawej stronie". Czy jest to coś czym należy się martwić i dalej gdzieś to konsultować? Uprawiam sport codziennie (dużo kardio) czuje się świetnie, ale jakiś 1-1.5 tyg. przed badaniem byłem trochę zaziębiony wraz z kaszlem. Bardzo proszę o jakieś sugestie w tym zakresie, bo trochę mnie to zaniepokoiło. Dziękuję z góry.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza opis RTG klatki piersiowej u 48-latka?

Co oznacza opis RTG klatki piersiowej: - wnęki płuc pełniejsze, naczyniowe; - zrosty na zarysach kopuł przepony, zgrubienia opłucnej w szczytach płuc; - łuk aorty ze zwapnieniami; - poza tym pole płucne i cień środkowy bez uchwytnych zmian
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Patronaty