Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 7 , 6 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kręgosłup: Pytania do specjalistów

Dlaczego miewam cienie w polu widzenia?

Dzień dobry, ostatnio zaniepokoiła mnie pewna rzecz. Zauważyłem, że jak patrzę się przed siebie i ruszam głową na boki (w sensie, że przechylam głowę na bok jakbym chciał dotknąć nią barku) to pojawiają mi się na dosłownie niecałą sekundę czarne... Dzień dobry, ostatnio zaniepokoiła mnie pewna rzecz. Zauważyłem, że jak patrzę się przed siebie i ruszam głową na boki (w sensie, że przechylam głowę na bok jakbym chciał dotknąć nią barku) to pojawiają mi się na dosłownie niecałą sekundę czarne cienie na obu oczach. Są ulokowane poniżej miejsca gdzie mam skupiony wzrok. Wzrok mam badany średnio raz na 2-3 lata (pole, OCT, ciśnienie) i zawsze wszystko jest w porządku. Ostatnio mam większe problemy z kręgosłupem i czy tu może być problem? Czy może jest to normalne, tylko nie zwracałem na to nigdy uwagi?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak zmniejszyć dawkę leku Tramal?

Dzień dobry Jestem w trakcie odstawiania tramalu zapisanego przy bólu kręgosłupa. Moja dawka to 2x200 tramal retard. Chciałbym zapytać po jakiej dawce bezpiecznie schodzić z tego leku i w jakich odstępach czasowych tak aby nie narobić sobie problemu. Niestety... Dzień dobry Jestem w trakcie odstawiania tramalu zapisanego przy bólu kręgosłupa. Moja dawka to 2x200 tramal retard. Chciałbym zapytać po jakiej dawce bezpiecznie schodzić z tego leku i w jakich odstępach czasowych tak aby nie narobić sobie problemu. Niestety kiedy po prostu nie wziąlem leków to bardzo bolała mnie głowa, wymiotowałem i miałem kołatania serca. Biorę lek od około połowy września. Niestety nie mam jak udać się do lekarza internisty stąd moje pytanie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy kręgosłup mógł zostać uszkodzony?

Dzień dobry, 3 dni temu wieczorem miałam punkcję lędźwiową. Dzisiaj strasznej boli mnie szyja i plecy, głowa już trochę mniej. W pionizacji jest gorzej ale w leżeniu ból nadal się utrzymuje. Czuje promieniowanie do rąk. Nie jestem w stanie siedzieć... Dzień dobry, 3 dni temu wieczorem miałam punkcję lędźwiową. Dzisiaj strasznej boli mnie szyja i plecy, głowa już trochę mniej. W pionizacji jest gorzej ale w leżeniu ból nadal się utrzymuje. Czuje promieniowanie do rąk. Nie jestem w stanie siedzieć ani stać. Czułam się tak dzień po punkcji, kolejnego dnia już było ok a dzisiaj znowu to się dzieje. Czy biorąc pod uwagę dyskopatię i być może lędźwiową to czy kręgosłup mógł zostać uszkodzony? Dodam, że jestem bardzo senna.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Na co wskazuje wynik TK przy zapaleniu zatok?

Dzień dobry. Od kilku lat leczę się na przewlekłe zapalenie zatok.Do tego ból kręgosłupa. Odebrałam wyniki TK i wniosek-czesciowo bezpowietrzną struktury pneumatyczne wyrostka sutkowatego lewej kości skroniowej,niespojony łuk tylny kręgu C1 anomalia rozwojowa.Dopiero za 2tygodnie mam wizytę u specjalisty.Proszę o odpowiedź czy to coś poważnego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy warto przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę kręgosłupa?

Dzień dobry, Otrzymałem wynik rezonansu prostaty, który wskazał na obecność dyskopatii zwyrodnieniowej na poziomie L5/S1. Okresowo zmagam się z problemami z kręgosłupem, które czasem są tak dokuczliwe, że unieruchamiają mnie na kilka dni. Taka sytuacja ma miejsce raz na... Dzień dobry, Otrzymałem wynik rezonansu prostaty, który wskazał na obecność dyskopatii zwyrodnieniowej na poziomie L5/S1. Okresowo zmagam się z problemami z kręgosłupem, które czasem są tak dokuczliwe, że unieruchamiają mnie na kilka dni. Taka sytuacja ma miejsce raz na kilka miesięcy. Który specjalista jest odpowiedni w związku z tym problemem? Czy warto przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę kręgosłupa? Czy istnieje możliwa korelacja między przewlekłym zapaleniem prostaty a dyskopatią ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mogę mieć rehabilitację przy torbieli jajnika?

Dzień dobry, msm torbiel na jajniku (4x4,2 cm obecnie leczona qlaira) czy mogę rehabilitować kręgosłup ledzwiowy (dyskopatia) chodzi mi o terapię manualną?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego moje stopy są chłodne?

Dzień dobry, proszę o poradę. Mam problem z zimnymi stopami. Problem ten pojawia się gdy zakładam ciepłe buty i skarpetki. Czuję zimno w stopach w pozycji stojącej. Przy ubieraniu lekkich letnich butów tego probiemu nie ma. Co może być przyczyną... Dzień dobry, proszę o poradę. Mam problem z zimnymi stopami. Problem ten pojawia się gdy zakładam ciepłe buty i skarpetki. Czuję zimno w stopach w pozycji stojącej. Przy ubieraniu lekkich letnich butów tego probiemu nie ma. Co może być przyczyną ? Dodam że nie mam żadnych problemów z żyłami ani krążeniem. Czy może to być problem z kręgosłupem bądź nerwica ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to jednak może być objaw ciąży?

Witam . Spóźnia mi się okres zawsze miałam je nieregularne.. ostatnia miesiączkę miałam 30.07 kochałam się z partnerem w dni nie płodne zrobiłam 3 testy ciążowe 8.09 10.09 oraz 13.09 każdy z nich był negatywny w dniu spodziewanej miesiączki bolało... Witam . Spóźnia mi się okres zawsze miałam je nieregularne.. ostatnia miesiączkę miałam 30.07 kochałam się z partnerem w dni nie płodne zrobiłam 3 testy ciążowe 8.09 10.09 oraz 13.09 każdy z nich był negatywny w dniu spodziewanej miesiączki bolało mnie podbrzusze i kręgosłup oraz mdliło jak zawsze ale okres się nie pojawił za to był sluz obfity gesty mleczny biały później żółty w chwili obecnej zanikł jest go bardzo mało teraz pojawił się bol Janika lewego i skurcze czasem w podbrzuszu czy to może być ciąża ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie badania wykonać gdy pojawia się krew w stolcu?

Witam, skąd krew w kale, potrafi kapać z odbytu, przy stolcu i być w nim zbita. Jakie badania wykonać (kolonoskopia była robiona). Mam chory kręgosłup i problemy hormonalne. Jakie badania wykonać? Dlaczego pacjent musi sam szukać, a lekarz prowadzący rozkłada ręce.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z czego mogą wynikać te piski i szumy uszne?

Dzień dobry chciałbym dowiedzieć się troszkę więcej na temat wyniku mojego badania , ponieważ ostatnio w całym tym stresie spowodowanym bólem zapomniałem zadać lekarzowi konkretne pytania. Otóż od około 5 lat występują u mnie szumy , piski uszne . Chodziłem... Dzień dobry chciałbym dowiedzieć się troszkę więcej na temat wyniku mojego badania , ponieważ ostatnio w całym tym stresie spowodowanym bólem zapomniałem zadać lekarzowi konkretne pytania. Otóż od około 5 lat występują u mnie szumy , piski uszne . Chodziłem po laryngologach , robiłem tomografię uszu i głowy aż zrobiłem tomografię komputerowa odcinka szyjnego i wyszedł niestety nie zadawalajacy wynik . Lekarz u którego byłem nie przeczytał opisu lecz po obejrzeniu płyty CD z wynikiem stwierdził że mam dyskopatię kręgów c5-c6 i zapisał mnie na zabieg . Tłumacząc że nie daje gwarancji na pozbycie się tych męczących szumów . znaczne prawostronne skrzywienie odcinka szyjnego w pozycji badania. Wyrównanie fizjologicznej lordozy szyjnej w pozycji badania. Trzony kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa o zachowanej wysokości, prawidłowej intensywności sygnału. Częściowe zrośnięcie części tylnych trzonów C6-C7. Wyostrzenia krawędzi trzonów kręgowych. Struktury stawu szczytowo-obrotowego pośrodkowego prawidłowe. Zmiany przeciążeniowe w stawach unkowertebralnych. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach międzykręgowych. Krążki międzykręgowe szyjnego odcinka kręgosłupa z cechami umiarkowanej dehydratacji. Na poziomie C5-C6 tylno prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego na głębokość do 6,5 mm, która modeluje morek oponowy, znosi prawobocznie przestrzeń płynową przedrdzeniową i modeluje brzuszna powierzchnię rdzenia kręgowego. Na tym poziomie wym. strzałkowy kanału kręgowego zwężony do 7 mm. Prawy kanał korzeniowy przewężony przez materiał krążka i zmiany zwyrodnieniowe, z nieznacznym modelowaniem struktur nerwowych. Na pozioamie C6-C7 w lewym kanale korzeniowym torbiel okołokorzeniowa średnicy do 5,5 mm, modelująca nieco struktury nerwowe. Na pozostałych poziomach krążki międzykręgowe bez cech protruzji do światła kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych. Serdecznie dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy przyjąć zastrzyk poprawiający węch?

Witam, Z badania tk zatok wyszło ze mam niedrożne ujścia zatok klinowych, czołowych i sitowych. Zaburzenia węchu mam od roku. Po tk dostałam metypred- węch wrócił na 1,5 msc. Węch zanikł. Teraz lekarz zapisał steryd dipromed jednorazowo w postaci zastrzyku... Witam, Z badania tk zatok wyszło ze mam niedrożne ujścia zatok klinowych, czołowych i sitowych. Zaburzenia węchu mam od roku. Po tk dostałam metypred- węch wrócił na 1,5 msc. Węch zanikł. Teraz lekarz zapisał steryd dipromed jednorazowo w postaci zastrzyku i dymistia 2razy dziennie. Zastanawiam sie jednak czy jest sens brać zastrzyk bo czytam ze to steryd na bóle kręgosłupa głównie i pomaga na chwile. Jest sens?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy ta kulka i osłabienie mogą sugerować przerzut nowotworu?

Dzień dobry. Mija już 4 rok odkąd wykryto u mnie powiększony węzeł chłonny. W 2020 roku wykryłem powiększony węzeł pod uchem, pojechałem na badanie USG. Wyszło że mam dwa powiększone węzły odczynowe a lekarz stwierdził że nie... Dzień dobry. Mija już 4 rok odkąd wykryto u mnie powiększony węzeł chłonny. W 2020 roku wykryłem powiększony węzeł pod uchem, pojechałem na badanie USG. Wyszło że mam dwa powiększone węzły odczynowe a lekarz stwierdził że nie ma powodu do niepokoju. Po roku sytuacja się nie zmieniła. Znów pojechałem na usg, i znów wyszło że mam powiększone węzły chłonne odczynowe, lekarz stwierdził brak zmian nowotworowych na usg, jednak ilość powiększonych węzłów zwiększyła się. Zaraz minie 4 rok od pierwszego badania węzłów. Te które były powiększone nie zwiększają swojego rozmiaru bardziej, czasami go zmniejszają, i bolą przy dotyku lub jakiejkolwiek chorobie. Ostatnio wykryłem na prawym obojczyku kulkę. Twarda, mniej więcej 0,5 cm. Do tego doszło ogólne osłabienie (mieszkam od 3 miesięcy we Włoszech, słabo jem, dużo pracuję). Czy ta kulka i osłabienie może sugerować przerzut nowotworu? Wcześniej badania usg nie sugerowały aby powiększone węzły były nowotworowe. Dodam że mam wadę zębów, wychodzące ósemki naciskające na kość szczęki, refluks żołądkowo-krtaniowy i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jakie ćwiczenia wykonywać na kręgosłup w tej sytuacji?

Dzien Dobry, Lordoza poglebiona oraz skolioza i bole szyi.Czy cwiczenia ogolne pilates na ogolne bole kregoslupa bylyby wskazane czy na kazda czesc kregoslupa oddzielnie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy możliwe, że odczuwałam omdlenie w tej sytuacji?

Dzień dobry. Mam 35 lat i problemy z napietymi mięśniami szyi i kręgosłupa szyjnego . Czy od tego można mieć uczucie omdlenia ? Ostatnio siedziałam na pół lezoco gdzie szyja nie była podparta i napięta. Odrazu zrobiło mi się słabo... Dzień dobry. Mam 35 lat i problemy z napietymi mięśniami szyi i kręgosłupa szyjnego . Czy od tego można mieć uczucie omdlenia ? Ostatnio siedziałam na pół lezoco gdzie szyja nie była podparta i napięta. Odrazu zrobiło mi się słabo . Tai prąd do głowy. Jak zmieniłam szybko pozycję to wszystko wróciło do normy. No może poza pulsem . Bo z nerwów zaraz miałam 130.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy RTG lędźwi w bardzo wczesnej ciąży było niebezpieczne?

Nie wiedząc, że jestem w ciąży miałam wykonane badanie rtg kręgosłupa odcinek lędźwiowo krzyżowy, dwa zdjęcia- przód i bok. Widziałam podobne zapytania, ale w moim przypadku promieniowanie było skierowane bezpośrednio na dół brzucha bez jakichkolwiek pasów zabezpieczających. Badanie było wykonane... Nie wiedząc, że jestem w ciąży miałam wykonane badanie rtg kręgosłupa odcinek lędźwiowo krzyżowy, dwa zdjęcia- przód i bok. Widziałam podobne zapytania, ale w moim przypadku promieniowanie było skierowane bezpośrednio na dół brzucha bez jakichkolwiek pasów zabezpieczających. Badanie było wykonane tydzień po stosunku i owulacji, czyli w 3 tygodniu ciąży. Dowiedziałam się, że dawka obu zdjęć razem wyniosła 0,5mSv. Czy mam się czego obawiać? Odchodzę już od zmysłów. Ginekolog na razie powiedział, że czasu nie cofniemy, jestem na początku ciąży, a już jestem bardzo zestresowana.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

O czym informuje taki wynik tomografii komputerowej klaki piersiowej ?

Witam, proszę o interpretację wyniku badania tomografii komputerowej. TK- klatka piersiowa be kontrastu.Zmiany włókniste w obu szczytach.Stan po przebytych złamaniach żeber 9-11 po stronie prawej.Na wysokosci przebytego złamania żebra 10, w obrębie PS , widoczne odcinkowe zgrubienie opłucnej ściennej... Witam, proszę o interpretację wyniku badania tomografii komputerowej. TK- klatka piersiowa be kontrastu.Zmiany włókniste w obu szczytach.Stan po przebytych złamaniach żeber 9-11 po stronie prawej.Na wysokosci przebytego złamania żebra 10, w obrębie PS , widoczne odcinkowe zgrubienie opłucnej ściennej o wymiarach poprzecznych 21x10 mam z widocznym zwłóknieniem nadprzeponowym.Na przebiegu zwłóknienia guzek 9 mm. Drobne zwłóknienia nadprzeponowo w segmentach 10 obustronnie i w dolnej części PS2.Pasma zwłóknień w dolnej części języczka. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń i wyodrębniający się zmian ogniskowych.Płynu w jamach opłucnej nie stwierdza się.Drzewo oskrzelowe drożne.Węzeł chłonny wnęk i śródpiersia niepowiększone, dość liczne,o wymiarach krótkich do 8 mm.Duże naczynia śródpiersia nieposzerzone.Blaszki miażdżycowe przyścienne w aorcie piersiowej. Serce niepowiększone.Bez zwiększonej ilośći płynu w osierdziu.Przełyk bez widocznych pogrubień ściany.Tarczyca niepowiększona, jednorodna.Na skanach brzusznych: zmiana hypodensyjna, najpewniej torbielowata,8 mam w segmencie 3 wątroby.Kościec bez ognisk patologicznych.Zmiany zwyrodnieniowe w środkowym i dolnym odcinku kręgosłupa Th. /
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza takie pieczenie w pachwinach?

Witam, od dłuższego czasu dokucza mi pieczenie w pachwinach, które sprawia, że człowiek nie ma na nic sił. Przy chodzeniu sprawia, że drętwieje mi prawa noga. Nie mogę chodzić, gdyż jej nie czuję. Co to może być? Zapchane żyły, uszkodzony nerw, a może kręgosłup?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak postępować mająć taki wynik badania kręgosłupa?

proszę o analize wyniku mr odcinka L/S kręgosłupa wykonano w obrazach T1, T2, T2 FAT SAT poniewaz mam dretwienie nogi lewej i dolnej czesci kregusłupa mam straszny ból Pogłębienie lordozy lędźwiowej oraz minimalne skrzywienie lewoboczne. Trzony kręgów o prawidłowej wysokości.... proszę o analize wyniku mr odcinka L/S kręgosłupa wykonano w obrazach T1, T2, T2 FAT SAT poniewaz mam dretwienie nogi lewej i dolnej czesci kregusłupa mam straszny ból Pogłębienie lordozy lędźwiowej oraz minimalne skrzywienie lewoboczne. Trzony kręgów o prawidłowej wysokości. W trzonie L3 po stronie prawej drobny naczyniak lub wyspa tłuszczowa szpiku. Minimalne obniżenie intensywności sygnału i wysokości krążka L4/L5 świadczące o niewielkiej/częściowej dehydratacji. Pozostałe krążki międzykręgowe o prawidłowym sygnale. Na L4/L5 tylno-prawoboczne uwypuklenie/protruzja krążka do otworu międzykręgowego, z modelowaniem przebiegu prawego nerwu L4. Dyskretne modelowane przedniego zarysu worka oponowego na L4/L5 i L3/L4 przez rozluźnione pierścienie włókniste krążków (wym. AP worka oponowego około 12mm). Otwory międzykręgowe na L3/L4 modelowane asymetrycznie w częściach dolnych - węższy otwór prawy, bez widocznego ucisku nerwu L3. W obrazie stawów międzywyrostkowych nieduże pogrubienie więzadeł żółtych głównie na L5/S1. W pozostałym badanym zakresie prawidłowe obrysy worka oponowego, szerokość kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowej objętości i sygnale, nieuciśnięty. Stożek rdzeniowy na poziomie Th12/L1. Wnioski: Dyskopatia L4/L5 z modelowaniem prawego nerwu L4 w zwężonym otworze międzykręgowym oraz nieduże uwypuklenie krążka L3/L4 bez widocznego ucisku nerwów L3, z modelowaniem silniej prawego otworu międzykręgowego. Wskazana korelacja opisanych zmian z obrazem klinicznym. co mam robić
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy ten zabieg może pobudzić nowotwór?

Dzien dobry. Mam pytanie do lekarza onkologa. Choruje na czerniaka. Z powodu zlaman kregoslupa i niedowladu nogi od 3 lat kilka dni temu mialam zrobiona operacje ABLACJA PULSACYJNYM PRADEMO WYSOKIEJ CZESTOTLIWOSCI KORZENIA L4 I L5W OBREBIESEGMENTURUCHOWEGOL4 L5i L5/S1 PRAWOSTRONNIE. Czy ten zabieg nie wplynie na pobudzenie i rozsiew czerniaka? Dziekuje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Co oznacza taka zmiana na kręgosłupie dziecka?

Moja 3 letnia córka od ponad dwóch miesięcy ma brązowy siniak typowo na kręgu kręgosłupa ( na dole pleców ) . Mała nie skarży się na żaden ból, ale zaczyna mnie to niepokoić . Jak siedzi np. Na nocniku... Moja 3 letnia córka od ponad dwóch miesięcy ma brązowy siniak typowo na kręgu kręgosłupa ( na dole pleców ) . Mała nie skarży się na żaden ból, ale zaczyna mnie to niepokoić . Jak siedzi np. Na nocniku to staje się to bardziej zaczerwienione . Mam tez wrażenie , ze jest tam lekkie zgrubienie . Pediatra powiedziała, ze nie ma tam guza i pewnie jest to od urodzenia. Ale na pewno nie jest to od urodzenia. Nawet z daleka widać lekka brązową plamkę . Jak leży płasko to jakby się chowało
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty