Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 3 8 , 0 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kręgosłup: Pytania do specjalistów

Co oznaczają takie bóle u 19-latki?

Witam! Od ponad 4 miesięcy odczuwam ból lewego uda, pachiwny. Ból czuje aż do stopy oraz z tyłu w lewym pośladku. Ból zaczął się dość dziwnie-odczuwalam wieczorem jakby skurcz w udzie, który trwał ponad dwie godziny. Nie mogłam wtedy ani... Witam! Od ponad 4 miesięcy odczuwam ból lewego uda, pachiwny. Ból czuje aż do stopy oraz z tyłu w lewym pośladku. Ból zaczął się dość dziwnie-odczuwalam wieczorem jakby skurcz w udzie, który trwał ponad dwie godziny. Nie mogłam wtedy ani nogi prostować ani zginać. Miałam robione badania krwi i moczu i wszystko w normie. USG jamy brzusznej oraz RTG biodra rowzniesz w porządku. Jedynie w RTG kręgosłupa wyszedł mi obniżony odcinek L5-S1. Co to może byc?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co robić z takim bólem kręgosłupa u 28-latka?

Witam Jakiś czas po dzwiganiu dużych ciezarów zaczął boleć mnie kregosłup. Gwałtowne pochylanie się sprawiało znaczący dyskomfort. Minął delikatnie ponad miesiąc. Kregosłup już mnie nie boli, moge sie scyhylać jednakże ciagle plecy i posladek są takie "zbolałe", czasami coś "szczyknie".... Witam Jakiś czas po dzwiganiu dużych ciezarów zaczął boleć mnie kregosłup. Gwałtowne pochylanie się sprawiało znaczący dyskomfort. Minął delikatnie ponad miesiąc. Kregosłup już mnie nie boli, moge sie scyhylać jednakże ciagle plecy i posladek są takie "zbolałe", czasami coś "szczyknie". Zwlekalem z wizytą u lekarza no bo jednak raczej nastepuje poprawa :). Czy to musi byc przepuklina kregoslupa?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego mam ten ból okolicy odbytu i krocza?

Dzień dobry Od jakiegoś roku przewlekle boli mnie dokładnie pod jądrami nad odbytem. Nie jest to straszny ból, ale taki który ciągle się czuje i nie daje spokoju. Dodatkowo przy obciążeniu również pojawia się ból w całym lewym udzie,... Dzień dobry Od jakiegoś roku przewlekle boli mnie dokładnie pod jądrami nad odbytem. Nie jest to straszny ból, ale taki który ciągle się czuje i nie daje spokoju. Dodatkowo przy obciążeniu również pojawia się ból w całym lewym udzie, ale najbardziej w wewnętrznej części . Miałem wykonywane usg jąder i prostaty, wszystko w normie. Są to objawy rwy udowej czy bardziej coś z przywodzicielami? A może problem z kręgosłupem? Dodatkowo jeśli problem występuje już ponad rok to powinienem te miejsca również chłodzić czy rozgrzewać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak wyleczyć bóle podbrzusza?

Od jakiegoś roku czasu odczuwam ból w podbrzuszu, pachwinach i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból nasila się przy dłuższym siedzeniu, łagodnieje po ubraniu lżejszej odzieży (dresy). Na początku byłem u urologa, który podejrzewał przewlekle zapalenie prostaty. Zrobiłem MR... Od jakiegoś roku czasu odczuwam ból w podbrzuszu, pachwinach i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból nasila się przy dłuższym siedzeniu, łagodnieje po ubraniu lżejszej odzieży (dresy). Na początku byłem u urologa, który podejrzewał przewlekle zapalenie prostaty. Zrobiłem MR prostaty i wyniki nie wskazują na żadne nieprawidłowości. Następnie podejrzewano u mnie przepuklinę pachwinową, natomiast po wizycie u chirurga zostało to wykluczone. Następnie mój lekarz rodzinny skierował mnie do neurologa, który zalecił wykonanie MR kręgosłupa lędźwiowego. Następnie z wynikami udałem się do neurologa, który stwierdził że mam lekkie wypukliny, które w jednym odcinku uciskają na korzonki i że może to dawać dolegliwości bólowe. Natomiast nie zaproponował żadnego leczenia. Nie wiem gdzie mam się teraz udać i co robić. Mogą mi państwo coś zaproponować?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy może to być spowodowane wypadkiem rowerowym?

Dzień dobry, Mam 20 lat, zlecone zostało mi badanie RTG czynnościowe kręgosłupa szyjnego, ze względu na ból głpwy i w okolicy karku. Wyniki badania: Lordoza szyjna zniesiona z wytworzeniem niewielkiej kifozy. W tyłopochyleniu przesunięcie trzonu kręgu C2 do tyłu względem... Dzień dobry, Mam 20 lat, zlecone zostało mi badanie RTG czynnościowe kręgosłupa szyjnego, ze względu na ból głpwy i w okolicy karku. Wyniki badania: Lordoza szyjna zniesiona z wytworzeniem niewielkiej kifozy. W tyłopochyleniu przesunięcie trzonu kręgu C2 do tyłu względem C3 o ok. 2,8mm oraz C3 do tyłu względem C4 o ok. 1,8mm. Czy może to być spowodowane wypadkiem rowerowym (przez uderzenie żuchwą o asfalt) miał miejsce ponad rok temu? Co należało by robić aby wzmocnić kręgosłup - jakieś ćwiczenia, rehabilitacja czy inne rozwiązanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co robić z tym bólem pleców od 5 lat?

Dzień dobry, Od 5 lat bolą mnie plecy. Ból schodzi na pośladki i nogi najbardziej lewą. Nie mogę długo chodzić siedzieć i stać. Budzę się w nocy z powodu bólu. Biorę naproxen przypisany przez lekarza rodzinnego. Dopiero w tym roku... Dzień dobry, Od 5 lat bolą mnie plecy. Ból schodzi na pośladki i nogi najbardziej lewą. Nie mogę długo chodzić siedzieć i stać. Budzę się w nocy z powodu bólu. Biorę naproxen przypisany przez lekarza rodzinnego. Dopiero w tym roku miałam robione wyniki rtg i mr kregoslupa ledzwiowego. Oto wynik MR : Badanie MR kregoslupa L/S wykonano w sekwencjach SE/TSE/fatsat w obrazach T1, T2 -zależnych. Na poziomie L4/L5 nieznacznie uwypuklony tylny brzeg krazka m-k z dyskretnym uszkodzeniem tylnej części pierscienia wloknistego oraz nieco wydłużone krawędzie stawów m-k łącznie prowadzą do modelowania worka oponowego i wpuklają się do otworów m-k. Drobna tylna centralna rozlana protruzja jadra miazdzystego odwodnionego krążka m-k L5/S1, modelujaca worek oponowy; z nieznacznym wydluzeniem krawedzi stawow m-k w obreb otworow m-k na tym poziomie. Poza tym kręgosłup ledzwiowo-krzyżowy w normie. Stożek rdzenia kregowego w normie. Bardzo proszę o informację na co mam być przygotowana, gdyż często zdaża mi się iść do toalety i widzieć ze popuszczam kał a tego nie czuje. Nawet w nocy wraz z moczem. Nie wiem czy mam to jakiś związek z plecami, ale proszę o radę. Czekam na kolejną wizytę do neurochirurga. To już moje drugie pytanie do Państwa. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznaczają u mnie te bóle kręgosłupa?

Dzień dobry, mam 36 lat jestem osobą szczupłą, pracuje w biurze. Od dłuższego czasu mam bóle kręgosłupa, ostatnio bóle bardzo się nasiliły, występowały razem z silnym bólem brzucha. Chodzenie nasilało ból. Opis rezonansu kregoslupa ledzwiowego: Badanie MRI wykonane... Dzień dobry, mam 36 lat jestem osobą szczupłą, pracuje w biurze. Od dłuższego czasu mam bóle kręgosłupa, ostatnio bóle bardzo się nasiliły, występowały razem z silnym bólem brzucha. Chodzenie nasilało ból. Opis rezonansu kregoslupa ledzwiowego: Badanie MRI wykonane w sekwencji SE, obrazy T1 i T2- zależne uwidoczniło: przepuklinę z cechami pęknięcia pierscienia włóknistego tylno- boczną lewostronną na głębokość 3 mm krążka międzykręgowego Th12-L1, która modeluje worek opony twardej. Niewielką wypuklinę L3-L4, która pozostaje w styczności z workiem opony twardej. Przepuklinę tylną z prawostronną lateralizacją centralną na głębokość 4mm krążka międzykręgowego L5-S1, która modeluje prawy korzeń nerwowy i pozostaje w styczności z lewym korzeniem nerwowym. Obniżenie sygnału w obrazach T2- zależnych w/w krążków, co przemawia za ich zwyrodnieiem (odwodnienie krążkow). Proszę o informację czy zmiany te są poważne i czy powinnam udać się do neurologa czy neurochirurga.
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Jak ocenić ten wynik RTG u 24-latki?

Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć mój wynik rtg? Co muszę zrobic by przestało bolec,? Badanie : MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego Badanie wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STIR, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych, w warstwach grubości 4 mm. Odprostowanie... Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć mój wynik rtg? Co muszę zrobic by przestało bolec,? Badanie : MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego Badanie wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STIR, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych, w warstwach grubości 4 mm. Odprostowanie lordozy lędźwiowej. Na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego wpukla się do kanału kręgowego na gł. 2 mm , zwęża prawy zachyłek boczny z możliwym konfliktem korzeniowym. Obniżenie wysokości i niewielka dehydratacja krążka międzykręgowego. Na poziomie L4/L5 dyskretna płaska protruzja krążka międzykręgowego przylega do worka oponowego, zwęża zachyłki boczne bez konfliktu korzeniowego. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki guz na łokciu dziecka?

U syna (12l) zauważyłam przy łokciu guza/ twardą narośl, bardziej jak kość Opowiadał też że gdy opiera łokieć o krzesło to zdarza się że przeszywa go skurcz, być może to jest w okolicy jakiegoś nerwu? To miejsce nie jest zaczerwienione,... U syna (12l) zauważyłam przy łokciu guza/ twardą narośl, bardziej jak kość Opowiadał też że gdy opiera łokieć o krzesło to zdarza się że przeszywa go skurcz, być może to jest w okolicy jakiegoś nerwu? To miejsce nie jest zaczerwienione, gdy naciskam guza to go to nie boli ale mam wrażenie że zrobiło się większe. Guz się nie przesuwa jest ciągle w tym samym miejscu. Synowi zaczyna to przeszkadzać. Zauważyłam dodatkowo że strasznie mu wystają kręgi szyjne kręgosłupa, nie jeden ale kilka. Gdy się pochyli widoczne są też zgrubienia w dolnej części pleców. Ma problem z robieniem brzuszków na lekcji wych.fiz. bo zaczyna go bardzo boleć właśnie ta dolna część kręgosłupa. Do kogo się udać i co to może być? Dodam że syn nie miał nigdy żadnych złaman ręki żadnej kontuzji. Proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak ocenia taki opis RTG u 47-latki?

Jak rozumieć taki opis rtg: "lewowypukla rotoskolioza kręgosłupa lędźwiowo-krzyzowego. Zwężenie przestrzeni miedzykregowej L5-S1. Osteofity krawędziowe trzonów kręgowych.". Co to znaczy, jak to się leczy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co robić z tymi bólami pleców i nóg?

Dzień dobry, ze względu na częste powtarzające bóle pleców i prawej nogi ( 10 zastrzyków i po miesiącu bóle wracają). Proszę o interpretację wyniku. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Wysokości trzonów kręgów kręgosłupa L-S prawidłowo zachowane, z... Dzień dobry, ze względu na częste powtarzające bóle pleców i prawej nogi ( 10 zastrzyków i po miesiącu bóle wracają). Proszę o interpretację wyniku. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Wysokości trzonów kręgów kręgosłupa L-S prawidłowo zachowane, z drobnymi osteofitami na przedniobocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgów. Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych od poziomu L3/L4. Na poziomie L1/L2, L2/L3 prawidłowy obraz krążków międzykręgowych. Na poziomie L3/L4 niewielkiego stopnia, szerokopodstawna, dokanałowa i dootworowa protruzja krążka międzykręgowego, wpuklająca się dokanałowo na głębokość do 4 mm, z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy na tym poziomie, spłycająca nieznacznie kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Kanał kręgowy bez stenozy. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna, dokanałowa i nieznacznie dootworowa protruzja krążka międzykręgowego, wpuklająca się dokanałowo na głębokość do około 4 mm, z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy na tym poziomie, nieznacznie spłycająca kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Wymiar AP worka oponowego na tym poziomie mierzy około 8 mm. Na poziomie L5/S1 niewielkiego stopnia okrężne uwypuklenie krążka międzykręgowego, modelujące nieznacznie worek oponowy na tym poziomie, spłycające kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Kanał kręgowy bez stenozy. Zachyłki boczne wolne. Stożek końcowy na poziomie Th12/L1. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznych sygnałów. Niewielka ilość płynu w zachyłku maciczno-odbytniczym. Wnioski: Trzypoziomowe zmiany dyskopatyczne dolnego odcinka kręgosłupa L-S. Dziękuję 41 lat
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy w tym wieku można zniwelować wady kręgosłupa?

Dzień Dobry! Chciałabym zapytać czy mój 15 letni syn w tym wieku może wyprostować jeszcze wadę kręgosłupa (plecy okrągłe) za pomocą ćwiczeń?, Syn ma tę wadę od 10 roku życia ale przedtem ćwiczył sporadycznie na rehabilitacji ponieważ w domu był... Dzień Dobry! Chciałabym zapytać czy mój 15 letni syn w tym wieku może wyprostować jeszcze wadę kręgosłupa (plecy okrągłe) za pomocą ćwiczeń?, Syn ma tę wadę od 10 roku życia ale przedtem ćwiczył sporadycznie na rehabilitacji ponieważ w domu był bardzo niechętny do ćwiczeń. Ale na początku roku syn zrozumiał powagę sytuacji i wzią się za siebie, wykonuje systematyczne ćwiczenia i się stara.I chciałabym się zapytać czy syn ćwiczeniami może jeszcze skorygować postawę o kilka stopni. Proszę o odpowiedź specjalisty.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak ocenić ten wynik RTG u 19-latki?

Witam. Chodzi o wyniki RTG 19 latki. Czy jest się czym martwić? Mierne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1.sklerotyzacja stawów międzykręgowych L5-S1.Sklerotyzacja płytek granicznych trzonów kręgosłupa lędźwiowego- jak w zmianach przeciazeniowych.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznaczają te silne i uciskowe bóle głowy?

Witam , bóle głowy kłujące , uciskowe, zarywające w całej głowie od 7 miesięcy.Wykonany teraz rezonans bez kontrastu wykazał w istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo w prawym środku półowalnym ,rozsiane drobne ogniska gliozy, najpewniej naczyniopochodnej. Badanie wykonano w... Witam , bóle głowy kłujące , uciskowe, zarywające w całej głowie od 7 miesięcy.Wykonany teraz rezonans bez kontrastu wykazał w istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo w prawym środku półowalnym ,rozsiane drobne ogniska gliozy, najpewniej naczyniopochodnej. Badanie wykonano w sekwencjach SE FSEw 3 płaszczyznachT1-, T2zależnych, FLAIR,DWIplus ADC.Rezonans kręgosłupa szyjnego bez zmian.Konsultacja neurologiczna obyła się i Pani neurolog stwierdziła , że taka moja uroda i czasami każdego zakluje lub zaboli ,dalszych zaleceń nie dała.Dodam, że mam ucisk w tylnych zębach i ten ból głowy codziennie sporo razy.Dziękuję za odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak radzić sobie z tym ciągłym stresem?

Witam Mam 36 lat. Od okolo pol roku towarzyszy mi uczucie "podenerwowania" jakbym micno nie mogl sie czegos doczekac (nie lek ze np cos sie stanie) czuje sie pobudzony, ale jednoczenie opadniety z sil. Uczucie to pojawia sie bez wyrazniej... Witam Mam 36 lat. Od okolo pol roku towarzyszy mi uczucie "podenerwowania" jakbym micno nie mogl sie czegos doczekac (nie lek ze np cos sie stanie) czuje sie pobudzony, ale jednoczenie opadniety z sil. Uczucie to pojawia sie bez wyrazniej przyczyny. Pracuje fizycznie jako magazynier. Bedac w pracy ukladajac towar nagle takie cos przychodzi i towarzyszy mi przez jakiś czas. Zaczynam sie wtedy denerwowac, stresować, bo nie wiem dlaczego tak sie dzieje. Zdarza mi sie takie cos w domu, w pracy, na zakupach bez wyraznej przyczyny. Od paru lat dokucza mi kręgosłup, w czerwcu mnie postrzyklo, troche pozniej w rejonie szyjnym bolalo(przed pandemia chodzilem na rehabilitacje i pomoglo) w sierpniu czulem bol w klatce piersiowej, ale badanie nic nie wykazalo. Lekarz zlecil badania krwi i tez byly dobre. Dawniej bylem aktywny fizycznie rower bieganie, wycieczki gorskie(do tego praca fizyczna oo ok 8 lat to samo stanowisko) 2,5 roku temu urodzil mi sie synek. Od tego czasu zycie przyspieszyło. Sport poszedl w odstawke. Zostaly tylko spacery. Teraz tylko praca -dom itd. sporadycznie jakies wyjscie. Od sierpnia od momentu tego ucisku w klatce piersiowej tak sie czuje czasami jak na poczatku opisalem. Bez wyraznej przyczyny pojawia sie takie nieprzyjemne uczucie, a ja sie stresuje. Dodam, ze praca mnie nie stresuje, w domu tez nie mam powodu do stresu(mam szczesliwa rodzine) mieszkam w malej miejscowosci gdzie wszyscy sie znaja-wstydzilemnsie isc do lokalnego psychologa, wiec skorzystalem z porady psychologa telefonicznie. Stwierdzil ze moge miec zaburzenia lekowe(nie rozumiem dlaczego) i poradzil mi kontakt z psychiatra. Podam jeszcze jeden przyklad-budujac hustawke dla synka tak zaabsorbowala mnie praca ze zapomnialem zjesc obiadu-stracilem poczucie czasu szlifujac drewno i myslac jak sie razem bedziemy bawic. Nagle pojawilo sie to uczucie o którym wspominalem. Popatrzylem na zegarek, poszedlem na obiad i znow konczylem szlifowac belki na hustawke. Po zjedzeniu posiłku uczucie zniknelo. Zdarzalo mi sie juz byc czyms zajęty i nie zjadlem,ale zawsze tylko czulem głód, a teraz? Przepraszam za chaotyczny opis sytuacji, ale chce jak najjasniej opisac sytuacje, aby mnie Pan/Pani dobrze zrozumieli. Podsumowujac-dokucza mi nagle uczucie nerwowosci, ktora wywoluje stres. Ciezko jest sie mi zrelaksowac, sypiam dobrze, prace mam spokojna, w domu tez nie ma kłótni, zwad wspieramy sie nawzajem. Gdzies na Panstwa forum w ktoryms temacie pojawila sie kwestia niedoborow pewnych piewiastkow i witamin m.in wit d, b12 i magnezu a odpowiedzi specjalistow wskazuja ze te niedobory wywoluja m.in nerwowosc, wahania nastroju...ale czy to.mnie dotyczy?(badan nie robilem na te niedobory, tylko to co zlecil lekarz. Nie jestem hipochondrykiem,ale lubie wiedziec co mi jest, np jak boli zab wiem, jak mam biegunke rowniez, jak boli kręgosłup takze, atutaj... ) bardzo prosze o porade i ewentualne działania jakie mam podjac... Pozdrawiam serdecznie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krystyn Czerniejewski
Lek. Krystyn Czerniejewski

Czy te naczyniaki to coś poważnego?

Witam, mam pytanie po rezonansie magnetycznym wykryto u mnie naczyniaki w kregoslupie piersiowym TH5 TH8 o rozmiarach 16 i 11mm. Czy to cos powaznego ? czy i po jakim czasie powinienem powtorzyc badanie czy sie nie powiekszja ? i czy... Witam, mam pytanie po rezonansie magnetycznym wykryto u mnie naczyniaki w kregoslupie piersiowym TH5 TH8 o rozmiarach 16 i 11mm. Czy to cos powaznego ? czy i po jakim czasie powinienem powtorzyc badanie czy sie nie powiekszja ? i czy moge miec zabiegi na kregoskup typu laser ultradzwieki itp ?. Zabiegi bardziej mi pomogaly niz tabletki a podobno nie mozna robic z takimi zmianami to prawda ? Lekarz mowil zeby konrolowac ale jak czetsto ? od czego powstaly te naczyniaki ? jak uniknac kolejnych lub powiekszania sie tych co sa ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co robić z tymi bólami kręgosłupa po ciążach?

Witam mam 26 lat, urodziłam 2 dzieci z różnicą 20 miesięcy. Po drugiej ciąży bardzo doskierwaja mi bóle kręgosłupa, najbardziej w lędźwiach i łopatkach. Wczoraj gdy uniosłam ręce do góry aby uczesać włosy, dostałam nagłego silnego bólu w... Witam mam 26 lat, urodziłam 2 dzieci z różnicą 20 miesięcy. Po drugiej ciąży bardzo doskierwaja mi bóle kręgosłupa, najbardziej w lędźwiach i łopatkach. Wczoraj gdy uniosłam ręce do góry aby uczesać włosy, dostałam nagłego silnego bólu w przedniej części klatki piersiowej po prawej stronie. Ból promieniował do łopatki i kręgosłupa, nie mogłam opuścić rąk, podczas poruszania ból się nasilał, minęło po kilku minutach, ból był tępy i uciskający. Nie towarzyszyły temu żadne duszności. Czy to może być związane z bólami kręgosłupa ? Czy to może być neuralgia nerwu międzyżebrowego ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak powinno wyglądać leczenie w mojej sytuacji?

Dzień dobry, proszę o pomoc/wskazówkę, jak dalej zacząć leczenie. Neurochirurg? Fizjoterapeuta, Rehabilitant, Osteopata? Czy w moim przypadku konieczna jest operacja? W badaniu MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stwierdza się: - na poziomie L4/5 okrężne uwypuklenie krążka m/kr typu bulging disc -... Dzień dobry, proszę o pomoc/wskazówkę, jak dalej zacząć leczenie. Neurochirurg? Fizjoterapeuta, Rehabilitant, Osteopata? Czy w moim przypadku konieczna jest operacja? W badaniu MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stwierdza się: - na poziomie L4/5 okrężne uwypuklenie krążka m/kr typu bulging disc - na poziomie L5/S1 centralną pjm z obustronnym uciskiem nerwów rdzeniowych S1. Obniżenie krążka m/kr z cechami jego dehydratacji - pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm - poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy - wysokość trzonów kręgów prawidłowa - lordoza lędźwiowa zniesiona. Prawoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z rotacją trzonów - rdzeń kręgowy i stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału. Dodam, że odczuwam problemy nie tylko przy zginaniu, schylaniu się, ale także gdy siedzę lub leżę to drgają mi łydki (mimo suplementacji Magnezem, Potasem, Wit. B.) lub mam bolesne skurcze łydki ;( Mam 39 lat i faktycznie to zły stan?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co można wyczytać z takiego opisu RTG?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup w odcinku lędźwiowym lekarz ogólny skierował mnie na zdjęcie Rtg. W opisie mam napisane następująco : oś: spłaszczenie lordozy, sacrum acutum, spina biffida L5 i S1? Do zdj celowanych ap. Wysokość tarcz... Dzień dobry, od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup w odcinku lędźwiowym lekarz ogólny skierował mnie na zdjęcie Rtg. W opisie mam napisane następująco : oś: spłaszczenie lordozy, sacrum acutum, spina biffida L5 i S1? Do zdj celowanych ap. Wysokość tarcz prawidłowa. Zmiany przeciążeniowe niewielkie w stawach miedzywyrostkowych L5-S1. Stawy KGB bez zmian. Czy mogę prosić o wyjaśnienie? Czy mam się czym martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy te bóle mogą promieniować na dolne części kręgosłupa?

Witam, mam pytanie w sprawie piersiowej części kręgosłupa. Mam skrzywienie właśnie tej części, w ubraniach jak noszę widać garba. Bili mnie góra strasznie w szczególności tył pleców. Mam pytanie czy bol z odcinka piersiowego może promieniować na dolne części kregoslupa tzn korzonki lub nawet cewka moczowej?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty