Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 2 , 5 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Trzustka: Pytania do specjalistów

Czy to możliwe, że mam przewlekłe zapalenie trzustki?

Mam 27 lat. Niestety, ale po odstawieniu alkoholu (nadużywałem go od 8 miesięcy) znów powróciłem do nałogu. Kilka dni temu, po wypiciu 5 piw obudziłem się z lekkim kłuciem i dyskomfortem w nadbrzuszu pod żebrami. Ból przez 3 dni jednak... Mam 27 lat. Niestety, ale po odstawieniu alkoholu (nadużywałem go od 8 miesięcy) znów powróciłem do nałogu. Kilka dni temu, po wypiciu 5 piw obudziłem się z lekkim kłuciem i dyskomfortem w nadbrzuszu pod żebrami. Ból przez 3 dni jednak się nasilał i zaczął wędrować czasami w okolice nad pępkiem. Rzadko boli, gdy dotykam - ból pojawia się w większości samoistnie. Po jedzeniu też raczej nie boli, ale to zależy. Apetyt w normie. Dodatkowo odczuwam cały czas ból w lewej łopatce, albo pod niej - niezależnie od bólów w nadbrzuszu. Pierwszego dnia po spożyciu alkoholu miałem ciemną biegunkę, później była jaśniejsza, a teraz - stolce są bardziej zbite, ale wciąż luźne i z kawałkami jedzenia. Trudno mi powiedzieć, czy są tłuszczowe, ale spuszczają się normalnie. Mocz w normie. Nie mam ani gorączki, ani żółtaczki. Czy to możliwe, że doigrałem się przewlekłego zapalenia trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Co oznaczają te uciski w obrębie brzucha?

Witam. Od tygodnia miewam kłujące bóle, uciski po lewej stronie brzucha, niedaleko pępka, poniżej żeber. Bóle pojawiają się samoistnie, niezależnie od wykonywanej pozycji, niezależnie od jedzenia, nagle, przeważnie w dzień. Chwile pokłuje, chwile spokój i tak się powtarzają...... Witam. Od tygodnia miewam kłujące bóle, uciski po lewej stronie brzucha, niedaleko pępka, poniżej żeber. Bóle pojawiają się samoistnie, niezależnie od wykonywanej pozycji, niezależnie od jedzenia, nagle, przeważnie w dzień. Chwile pokłuje, chwile spokój i tak się powtarzają... Zrobiłam badania KRWI- norma, CRP - 1,8. ALT -20. Amylaza wyszła mi obniżona 22 przy normie od 25. Czy to dużo?? Trzustka może być chora przy takich boleściach?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy możliwe, że coś złego dzieje się z trzustką?

Dzień dobry, Od 12 dni po każdym posiłku ( po okolo 30-40 minutach) odczuwam niezbyt sily ból między łopatkami, raczej bliżej kręgosłupa szyjnego. Brak dodatkowych objawów ze strony układu pokarmowego. Badania krwi i usg wykonane jakieś 7 dni przed... Dzień dobry, Od 12 dni po każdym posiłku ( po okolo 30-40 minutach) odczuwam niezbyt sily ból między łopatkami, raczej bliżej kręgosłupa szyjnego. Brak dodatkowych objawów ze strony układu pokarmowego. Badania krwi i usg wykonane jakieś 7 dni przed pierwszych bóli było ok. Bóle trwają różne - raz 30 minut, a niekiedy 2 godziny. Czy możliwe, że to coś złego dzieje się z trzustką? Zaznaczę, że miesiąc wcześniej przeszedłem covid, w którym przez 6 dni miałem ostrą biegunkę. Rok wcześniej gastroskopia ok.
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Dlaczego miewam te silne epizody senności?

Witam, mam dość dziwny problem a mianowicie z czterech razy jak byłem na uczelni to trzy razy dopadła mnie okropna senność która jest tak duża że nie jestem w stanie się podnieść a inne osoby nie są w stanie mnie... Witam, mam dość dziwny problem a mianowicie z czterech razy jak byłem na uczelni to trzy razy dopadła mnie okropna senność która jest tak duża że nie jestem w stanie się podnieść a inne osoby nie są w stanie mnie dobudzić czy może być to związane z tym że pod koniec lutego przeszedłem ostre zapalenie trzustki ale z drugiej strony od początku marca do teraz byłem właśnie na uczelni cztery razy i tylko tam mnie ta senność dopada i nie ma wpływ na to czy są zajęcia czy nie, teraz przespałem 1,5h okienkom
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Na co mogą wskazywać te wyniki badań wątrobowych i trzustkowych?

Mam 40 lat zrobiłam próby wątrobowe i enzymy trzustki Lipaza wyszła mi 82, amylaza 83, Crp 0,58, GGTP 42, AST 20, ALT27, Bilirubina 9,40. Przeraża mnie podniesiona lipaza przeczytałam że może to być początek nowotworu. Bardzo proszę o odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co mam robić z luźnymi stolcami i bólami brzucha?

Dzień dobry, Od 2 miesięcy mam bolesny brzuch (zaczęło się od lewej strony pod żebrem, potem na dole). Do tego mam luźne stolce i jestem osłabiona. Boli mnie odc. Ledzwiowy plecow. W listopadzie zrobiłam usg -bylo ok, amylazę, lipaze, test... Dzień dobry, Od 2 miesięcy mam bolesny brzuch (zaczęło się od lewej strony pod żebrem, potem na dole). Do tego mam luźne stolce i jestem osłabiona. Boli mnie odc. Ledzwiowy plecow. W listopadzie zrobiłam usg -bylo ok, amylazę, lipaze, test na pasożyty, celiaklie, morfologie. Wszystko ok. Gastrologa podejrzewa jelito drażliwe, albo zapalenie jelita. Od tygodnia biore xifaxan. Jest lepiej mniej boli brzuch i mijają biegunki. Wczoraj balało mnie pod lewym zebrem i az promieniowało do pleców. Czy mam zrobić powtórnie amylaze i lipaze, by sprawdzić trzustke? Czy jak biorę antybiotyk to lepiej poczekaj z badaniami.
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Dlaczego mam ten ciągły świąd stopy?

Od około miesiąca swędzą mnie stopy, ale nie podeszwa tylko góra. Nie widzę żadnych zmian, które wyglądają na grzybicę. Nie swędzi cały czas, tylko co jakiś czas zazwyczaj po kąpieli. Czytałem, że to może być objaw raka trzustki, wydaje mi się to trochę naciągane, ale dla własnego spokoju wolę spytać.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy konieczne jest powtórzenie badania USG?

Dzień dobry, W lutym tego roku robiłam badanie USG brzucha. Nie wykazało zmian oprócz stłuszczenia wątroby oraz trzustki. Czy jest sens obecnie powtarzać w sierpniu badanie USG? Coś mogło się pojawić w jego obrazie? Na początku września mam... Dzień dobry, W lutym tego roku robiłam badanie USG brzucha. Nie wykazało zmian oprócz stłuszczenia wątroby oraz trzustki. Czy jest sens obecnie powtarzać w sierpniu badanie USG? Coś mogło się pojawić w jego obrazie? Na początku września mam zaplanowaną gastroskopię oraz kolonoskopię ze względu na przebyte zakażenie Helicobacterem oraz moje spostrzeżenie jednorazowego krwawienia w kale. Bardzo się boje, że może coś być z trzustką, ponieważ bywają też u mnie żółtawe stolce i bóle brzucha po prawej stronie..
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Co robić z bólem brzucha po zatruciu pokarmowym?

Jestem po długim zatruciu prawdopodobnie bakteryjnym (1,5tyg~), po podanym jedzeniu z cateringu ścięło mnie na drugi dzień i bardzo długo się męczyłem. Początkowo jakby jednocześnie zaparcia i biegunki, osłabienie i gorączka tylko w pierwszych 2 dniach następnie regularne biegunki... Jestem po długim zatruciu prawdopodobnie bakteryjnym (1,5tyg~), po podanym jedzeniu z cateringu ścięło mnie na drugi dzień i bardzo długo się męczyłem. Początkowo jakby jednocześnie zaparcia i biegunki, osłabienie i gorączka tylko w pierwszych 2 dniach następnie regularne biegunki około tygodnia. Całe objawy ustąpiły po 1,5 tygodnia lecz pozostał mi kłujący brzuch/jelito po lewej stronie (Lewa strona, dosłownie nad kolcem biodrowym przednim). Kłucie to towarzyszy mi cały dzień, po prostu cały czas mnie ćmi w tym miejscu. Odczuwam jakbym miał to jelito sklejone, brzuch nie jest opuchnięty. Wykonałem badania trzustki, oraz morfologię, lipidogram, crp - wzorowe wyniki (konsultowane z lekarzem 1 kontaktu). Nie mam obolałych jelit podczas ucisku lekarza i uderzeń nic mnie nie boli, lecz po prostu odzczuwam stałe kłucie/kolkę po opisanej lewej dolnej stronie. Lekarz zlecił badania wątroby oraz kreatyniny oraz dodanie probiotyku San Probi. Czy mógłbym prosić o poradę dotyczącą kłucia po lewej stronie bezpośrednio nad kolcem biodrowym? Nie miałem wcześniej problemów, zaczęło się to od tego zatrucia. Zatrułem się 16-17 września, mamy już 1 października, a ja pozostałem z kłującym ćmiącym problemem.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Do jakiego lekarza powinienem umówić się na wizytę?

Witam , do jakiego lekarza się udać , jakie badania jeszcze zrobić ? Mam 30 lat od około już 2 lat się mecze , osłabienie , arytmię , nieprawidłowe stolce , pół rzadkie czy postrzępione luz jaśniejsze niż zwykle ,... Witam , do jakiego lekarza się udać , jakie badania jeszcze zrobić ? Mam 30 lat od około już 2 lat się mecze , osłabienie , arytmię , nieprawidłowe stolce , pół rzadkie czy postrzępione luz jaśniejsze niż zwykle , śluz czy zdarzyła się nawet krew , drżenia mięśni samoistne coś Ala skacząca powieka ale w całym ciele nawet w odbycie czy prostacie więc jakby mało witamin albo nie przyswajane, USG brzucha nie raz wszystko w normie , w gastroskopia wyszło zapalenie żołądka , h pylori, drobne owrzodzenia w przełyku i jeden gojacy się wrzód w żołądku , ale to już ponad pół roku temu i jako taki żołądek nie doskwiera bardziej te wypróżnienia i arytmię , z tomografię wyszły jakieś drobne torbeki na wątrobie do 10 mm, Z wyników krwi nieprawidłowości były w przypadku żelaza , zawsze za wysokie 200-300 przy normie do 180 i bilirubina też dwukrotnie podwyższona , proteinogram też z tego co pamiętam nie wyszedł zbyt dobrze przy czym jeszcze hemoglobina na granicy normy bądź lekko podwyższona 16-17 w tych granicach , nie robiłem jeszcze kolonoskopii ale się boje i nie wiem czy ona by mogła wyjaśnić to wszystko , hemochromatoza odrzucona , wyszło że mogę być nosicielem ale nie mogę na nią chorować , tarczyca , nerki , trzustka czy nawet enzymy wątrobowe mieściły się w normie jeśli chodzi o parametry laboratorium, a dodam jeszcze że wydaje mi się że wypada mi więcej włosów z głowy gdy po nich przejadę nad zalewem i więcej ich dostrzegam w łóżku , mocz często ciemny gdy np dużo pije gdzie powinien być jasny więc dziwne albo zdarza się i chyba oo jedzeniu jeśli to możliwe że jest żółty ale bardzo mętny i nieprzejrzysty ale następne oddawania moczu już są normalne , nie mogę funkcjonować normalnie z tym wszystkim . Pozdrawiam i mam nadzieję że ktoś mnie pokieruje co dalej zrobić , mam skierowanie do hematologa może się uda zrobić jakieś szczegółowe badania z krwi . Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

O czym może świadczyć ten kłujący ból w nadbrzuszu?

Witam, Od kilku tygodni odczuwam niezbyt mocny, raczej klujacy ból w nadbrzuszu. Z reguly z lewej strony, czasem zdarza sie ze boli z prawej. Mocz i stolec w porządku, ale bardzo stresuje się że moze to byc jakas choroba trzustki.... Witam, Od kilku tygodni odczuwam niezbyt mocny, raczej klujacy ból w nadbrzuszu. Z reguly z lewej strony, czasem zdarza sie ze boli z prawej. Mocz i stolec w porządku, ale bardzo stresuje się że moze to byc jakas choroba trzustki. Moja mama zmarla na ten nowotwor. Czy jest mozliwe zeby w moim wieku dotyczyla mnie taka choroba?
odpowiada 2 ekspertów:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego pojawił się ten ból pleców?

Dostalam najgorszego bolu w plecach zaraz po zapaleniu pecherza teraz ledwo chosze bol ucisk jakby paraliz nogi czasami bol w dloni jakby ktos ciagnal od wew.zwrok pogorszyl sie tez spiaczka po pfizerze I zapakenie trzustki respirator 2 lata wczesniej .Boje sie ze to SM teraz
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Na co wskazuje wynik MR kręgosłupa lędźwiowego?

Dzień dobry. Miałam robiony RM ze względu na lędźwiowy i przy okazji lekarz opisał to ⬇️ "PŻW w poziomie głowy trzustki do 5 mm, do korelacji. Na granicy badania w polu prawych przydatków widoczna jest gładkościenna struktura o sygnałach jak... Dzień dobry. Miałam robiony RM ze względu na lędźwiowy i przy okazji lekarz opisał to ⬇️ "PŻW w poziomie głowy trzustki do 5 mm, do korelacji. Na granicy badania w polu prawych przydatków widoczna jest gładkościenna struktura o sygnałach jak w przypadku treści płynnej w jej obrębie, mierzy do ok 38mm, może mieć charakter czynnościowy. Proponuję kontrolę USG" Co To znaczy? Że są problemy z trzustką? To coś poważnego? Miałam tak z dwa miesiące temu, że mnie na wymioty brało, a raz z krwią zwymiotowałam i nie raz się zdarza, tak że mnie weźmie, ale nie zwymiotuje (po tym razie, że zwymiotowałam z krwią i czystym płynem) Mam częste mdłości, jest mi niedobrze. Te mdłości nagle potrafią przyjść od tak. Bóle podbrzusza też są. A w szczególności jak mi lekarz naciśnie na brzuch, to się zwijam z bólu. Skoro to coś z trzustką, to by tłumaczyło, dlaczego mam bóle właśnie po lewej stronie na środku pleców. Pod łopatką i w dół?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy taki wynik badania oznacza raka trzustki?

Czy określenie "podejrzenie IPMN" na TK trzustki 60 -letniego mężczyzny oznacza raka trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik USG jamy brzusznej u 34-latka?

Witam. Prosiłbym o pomoc w zinterpretowaniu wyniku USG jamy brzusznej: "Trzustka widoczna fragmentarycznie w obrębie trzonu oraz przylegających części ogona - w tym zakresie niepowiększona,hiperechogeniczna. W okolicy wnęki śledziony, w lokalizacji ogona trzustki widoczna jest hipoechogeniczna zmiana ogniskowa wielk.... Witam. Prosiłbym o pomoc w zinterpretowaniu wyniku USG jamy brzusznej: "Trzustka widoczna fragmentarycznie w obrębie trzonu oraz przylegających części ogona - w tym zakresie niepowiększona,hiperechogeniczna. W okolicy wnęki śledziony, w lokalizacji ogona trzustki widoczna jest hipoechogeniczna zmiana ogniskowa wielk. 11x7mm, bez cech unaczynienia w opcji CD- torbiel? Inny charakter? Wskazana kontrola w USG/ weryfikacja w MR.". Czy są już jakieś powody do niepokoju, czy taka zmiana ogniskowa może się sama wchłonąć? Radiolog wskazał konieczność kolejnej kontroli, czy 4 tygodnie to odpowiedni czas na ponowne badanie czy szybciej / później? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak należy interpretować wyniki badań USG brzucha?

Witam , bardzo proszę o interpretacje wyników USG brzucha : Trzustka w dostępnych fragmentach jednorodna,o obniżonej echostrukturze / bad .lab niepowiększona ,wszystkie inne badania ok. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają te parametry trzustkowe?

Dzień dobry ,co oznacza podwyższona echogenicznosc trzustki w USG ,oraz w badaniach laboratoryjnych ggtp 181 oraz lekko podwyższone eozynocyty u dorosłego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może oznaczać taki opis badania trzustki?

Proszę o interpretację wyniku Trzustka widoczna fragmentarycznie w zakresie trzonu, hiperechogeniczna, nieposzerzona.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak dobrze przygotować się do USG jamy brzusznej?

Bardzo proszę o poradę, czy do badania usg jamy brzusznej nakierowanego zwłaszcza na ocenę aorty brzusznej, ale też w drugiej kolejności nerek i trzustki należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym, czy lepiej w ogóle nie pić przed badaniem. Z poważaniem M.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty