Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 2 , 5 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przewlekłe zapalenie trzustki: Pytania do specjalistów

Co oznacza wynik USG wątroby 63-latka?

W badanie USG które robiłem profilaktycznie wyszło wątroba z cechami niewielkiego stłuszczenia hyperechogennna i trzustka również hyperchogenna pozostałe wyniki w normie.Moje pytanie czy taki obraz wskazuje na PZT. Pozdrawiam.

Co oznacza ten dyskomfort brzucha u 27-latka?

Dzień dobry. Od kilku tygodni odczuwam dyskomfort w brzuchu po lewej stronie czasem nie boli nic czasem boli ale nie jest to dyskomfort nie do zniesienia. Dziś miałem morfologię CRP w normie. Podwyższona była aminotransferaza alaninowa i asparganinowa kolejno : 82 U/L, 44 U/L. Mam stolce tluszczowe czy to objaw Przewleklego zapalenia trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jaka jest przyczyna bólu pod żebrami?

Jestem młodym 29 letnim mężczyzną. Od wielu miesięcy borykam się z bólami brzucha pod lewym żebrem oraz w okolicy pępka uzależnionymi od diety (bóle występują po tłustym, smażonym, pikantnym) sosy, majonez, ocet itp. powodują ból jeszcze tego samego dnia... Jestem młodym 29 letnim mężczyzną. Od wielu miesięcy borykam się z bólami brzucha pod lewym żebrem oraz w okolicy pępka uzależnionymi od diety (bóle występują po tłustym, smażonym, pikantnym) sosy, majonez, ocet itp. powodują ból jeszcze tego samego dnia lub następnego. Od 7 miesięcy wystrzegam się całkowicie alkoholu. Martwię się czy to nie jest przypadkiem PZT. 2 lata temu dużo i często piłem, 3 lata temu przyjmowałem antydepresanty (Sympramol i Alpragen) a 5 lat temu przechodziłem kuracje izotretynoiną na trądzik, jeszcze wcześniej próba leczenia tetralysalem. Boje się że mój obecny stan jest efektem w/w. Z badań krwi lekko podwyższone Białko całkowite 8,6, Cholesterol całkowity 206, lekko za niskie Eozynocyty 0,9. w normie Amylaza 59. USG : "Drogi żółciowe i p.trzustkowy w normie. PŻW średnicy 3-4mm. W górnej 1/3 nerki prawej silne echo jak od złogu koło 3,8 mm" Gastroskopia: "Wpust na gł 44cm z ukazującą się niewielką przepukliną wślizgową. Błona śluzowa całego żołądka i w mniejszym stopniu opuszki, w dość nasilonym stanie zapalnym o aktywnym charakterze z przekrwioną i lekko rozpulchnioną śluzówką. Obecne 2 mikronadżerki w antrum. Dalsza część dwunastnicy o prawidłowym wyglądzie. Test ureazowy ujemny." CHOLANGIOGRAFIA MR (MRCP) Badanie MRCP wykonano aparatem 1,5T. Wykonano sekwencje FIETA,FATSAT,SSFSE, uzyskując obrazy T1- i T2, zależne w płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej bez dożylnego podaniu paramagnetyku. Pęcherzyk żółciowy o prawidłowej morfologii sygnału, bezkamiczny, cienkościenny. PŻW, PWW oraz przewody żółciowe wątrobowe prawy i lewy oraz przewód pęcherzykowy nieposzerzone. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Uwidocznione drogi żółciowe gładkie w obrysie, bez ubytków sygnału odpowiadających złogom. W wykonanym skaningu przeglądowym jamy brzusznej zmian patologicznych nie uwidoczniono." Chciałbym wykonać EUS żeby całkowicie wykluczyć PZT, czy moje problemy mogą być związane wyłącznie z zapaleniem błony śluzowej żołądka jak wynika z gastroskopii ? Przyjmowałem z recepty lekarza rodzinnego (IPP) Nolpaze, Famogast i Spasmoline, wybrałem cierpliwe do końca, problemu to nie rozwiązało, lekarz rodzinny wyśmiewa moje podejrzenia problemów z trzustką. Przede wszystkim chciałbym się tutaj dowiedzieć od Państwa czy moje obawy są uzasadnione, czytałem że wczesna postać choroby jest niewykrywalna w badaniach USG i rezonansu. Jeśli przyczyną moich problemów jest zapalenie żołądka, jak to dalej leczyć ?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy możliwe jest przewlekłe zapalenie trzustki u 28-latka?

Dzien dobry. Mam pytanie. Czy mam PZT? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow. Nadtrawione wlokna miesne pojedyncze i niestrawione włókna... Dzien dobry. Mam pytanie. Czy mam PZT? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow. Nadtrawione wlokna miesne pojedyncze i niestrawione włókna pojedyncze i roślinne i tyle reszta ok. Mocz 4x ok wszystko. Pasma sluzu raz widoczne liczne pozniej juz pojedyncze. Krew cala morofologia ok. Cukier ok. Tarczyca tsh i usg tarczycy i ft 3 i ft4 ok. Badanie na celiaklie z krwi wyszlo ze nie mam. 2x USG jamy brzusznej ok. OB i CRP ok. Bilirubina zawsze lekko ponad norma i bezpośrednia też lekko podniesiona. Witamina b12 i żelazo potas sód ok. Marker ca 19-9 niski bliski 0.Heliobakter brak. Kolonoskopia i 2x gastroskopia wyszly dobrze z wycinkami też ok. Prosze o pomoc co moze byc przyczyna luznych stolcow ktore nie ustepuja niby tluszczowe bo brudza a jak sie trafi wyglad ok to plywa. Rzadko kiedy wmiare normalny. Czuje sie wmiare ok. Duza aktywnosc fizyczna. Nie pale nie naduzywam alkoholu. Dieta lekkostrawna nic nie zmienila.Przyjmowanie xifaxanu metronizodalu.prokitu i lipancrea nie pomoglo nic. Bole czasem jakies mam w roznych miejscach lekkie bardziej z lewej strony pod zebrem ale to rzadko i chwilka ukuje i tyle. Plecy w odcinku ledzwiowym bolą ale to z ciężkiej pracy jak się prostuje bardziej.co jeszcze mogę zrobić? Nie chudne, brak objawów żółtaczki.lekarz powiedział żeby żyć nie stresować się ale czy nie ma powodów do zmartwień? Prosze o pomoc. Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to możliwe, że mam przewlekłe zapalenie trzustki?

Mam 27 lat. Niestety, ale po odstawieniu alkoholu (nadużywałem go od 8 miesięcy) znów powróciłem do nałogu. Kilka dni temu, po wypiciu 5 piw obudziłem się z lekkim kłuciem i dyskomfortem w nadbrzuszu pod żebrami. Ból przez 3 dni jednak... Mam 27 lat. Niestety, ale po odstawieniu alkoholu (nadużywałem go od 8 miesięcy) znów powróciłem do nałogu. Kilka dni temu, po wypiciu 5 piw obudziłem się z lekkim kłuciem i dyskomfortem w nadbrzuszu pod żebrami. Ból przez 3 dni jednak się nasilał i zaczął wędrować czasami w okolice nad pępkiem. Rzadko boli, gdy dotykam - ból pojawia się w większości samoistnie. Po jedzeniu też raczej nie boli, ale to zależy. Apetyt w normie. Dodatkowo odczuwam cały czas ból w lewej łopatce, albo pod niej - niezależnie od bólów w nadbrzuszu. Pierwszego dnia po spożyciu alkoholu miałem ciemną biegunkę, później była jaśniejsza, a teraz - stolce są bardziej zbite, ale wciąż luźne i z kawałkami jedzenia. Trudno mi powiedzieć, czy są tłuszczowe, ale spuszczają się normalnie. Mocz w normie. Nie mam ani gorączki, ani żółtaczki. Czy to możliwe, że doigrałem się przewlekłego zapalenia trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy takie objawy świadczą o raku trzustki?

Czy przy raku trzustki objawy mogą pojawiać się i znikać przez 5 lat - ostre kłucie w lewym podżebrzu i mdłości czy to bardziej wina PZT? Ostatnio doszły biegunki tłuszczowe i utrata wagi. USG czyste, badania markerem ca-19 (5,5) czekam na TK
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy chory na trzustkę ma większe szanse na zarażenie Covid 19?

Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania... Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania energii z glukozy i ochronę komórek (głównie erytrocytów) przed działaniem wolnych rodników. Czy osoby chore na trzustkę (kamienie na trzustce i w przewodzie Wirsunga, przewlekłe zapalenie trzustki) również są szczególnie narażone na koronawirusa? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy faktycznie coś złego się dzieje z moją trzustką?

Trzustka ,wątroba w badaniu USG jest hyperchogenna pozostałe wyniki w normie.Wyniki krwi AIAT 20 (50) Aspat 32 (50) A-amylaza 77 (80) Glukoza 94 (99) badania robilem profilaktycznie.Czy dzieje się coś złego z trzustką czy mogę mieć PZT ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak pogodzić te wszystkie diety?

Dzień dobry, zdiagnozowano u mnie refluks, przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy, przewlekłe zap. trzustki (wzrost amylazy, bez zmian w badaniach obrazowych) oraz przewlekłe zapalenie jelit. Jak pogodzić te wszystkie diety? Co jeść przy tylu schorzeniach?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie trzustki?

Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie trzustki? Od 3 miesiecy mam bole nadbrzusza, niekiedy nudnosci i oslabienie oraz biegunki. Kilka razy w ciagu pol roku zdarzyly sie biegunki tłuszczowe z bardzo silnym bolem brzucha ktory ustepowal po wypróznieniu. Od 2... Jak zdiagnozować przewlekłe zapalenie trzustki? Od 3 miesiecy mam bole nadbrzusza, niekiedy nudnosci i oslabienie oraz biegunki. Kilka razy w ciagu pol roku zdarzyly sie biegunki tłuszczowe z bardzo silnym bolem brzucha ktory ustepowal po wypróznieniu. Od 2 tyg nie pije alkoholu i biegunki ustapily. Bol nadbrzusza i nudnosci pozostaly oraz miekki stolec z niestrawionym pokarmem. Bylam u 2 lekarzy. Jeden zalecil diete bez laktozy a drugi zalecil tomografie komputerowa poniewaz podejrzewa przewlekle zapalenie trzustki lub nawet nowotwor. Czy tak moze byc? Badanie zrobie za jakis czas poniewaz teraz nie stać mnie na to a bardzo sie stresuje. Dowiedzialam sie tez ze nie zawsze tomografia wskarze choroby trzustki.Mialam robione usg jamy brzusznej bez zmian. Oraz morfologie z rozmazem, ob i marker CA19-9. Pani doktor powiedziala, ze przy nowotworach i przewleklym zapaleniu te wyniki są przewaznie w normi. Czy tak jest i jak zdiagnozowac te choroby trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak wygląda funkcjonowanie po założeniu stomii od trzustki?

Witam Tato choruje na PZT ,przewlekłe zapalenie trzustki , ma chorą głowę Trzustki zmiana wynosi 1 cm grozi mu drenaż trzustki , proszę mi powiedzieć jakie są rokowania po drenażu trzustki , czy jest to zabieg czy operacja? Lekarz mówił... Witam Tato choruje na PZT ,przewlekłe zapalenie trzustki , ma chorą głowę Trzustki zmiana wynosi 1 cm grozi mu drenaż trzustki , proszę mi powiedzieć jakie są rokowania po drenażu trzustki , czy jest to zabieg czy operacja? Lekarz mówił o wprowadzeniu rurki ,która będzie wypompowywać soki trzustkowe Jak bedzie wyglądac jego życie po takim zabiegu ? Dziękuję uprzejmie za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy moje objawy mogą u mnie wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki?

Proszę o pomoc. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Oby nie rak trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal... Proszę o pomoc. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Oby nie rak trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow. Nadtrawione wlokna miesne pojedyncze i niestrawione włókna pojedyncze i roślinne i tyle reszta ok. Mocz 4x ok wszystko. Pasma sluzu raz widoczne liczne pozniej juz pojedyncze. Krew cala morofologia ok. Cukier ok. Tarczyca tsh i usg tarczycy i ft 3 i ft4 ok. Badanie na celiaklie z krwi wyszlo ze nie mam. 2x USG jamy brzusznej ok. OB i CRP ok. Bilirubina zawsze lekko ponad norma i bezpośrednia też lekko podniesiona choć odebrałem wyniki najnowsze i bilirubina jedna i druga w normach. Witamina b12 i żelazo potas sód ok. Marker ca 19-9 niski bliski 0.Heliobakter brak. Kolonoskopia i 2x gastroskopia wyszly dobrze z wycinkami też ok. Prosze o pomoc co moze byc przyczyna luznych stolcow ktore nie ustepuja niby tluszczowe bo brudza a jak sie trafi wyglad ok to plywa. Rzadko kiedy wmiare normalny. Czuje sie wmiare ok. Duza aktywnosc fizyczna. Nie pale nie naduzywam alkoholu. Dieta lekkostrawna nic nie zmienila.Przyjmowanie xifaxanu metronizodalu.prokitu i lipancrea nie pomoglo nic. Bole czasem jakies mam w roznych miejscach lekkie bardziej z lewej strony pod zebrem ale to rzadko i chwilka ukuje i tyle. Plecy w odcinku ledzwiowym bolą ale to z ciężkiej pracy jak się prostuje bardziej.co jeszcze mogę zrobić? Nie chudne, brak objawów żółtaczki.lekarz powiedział żeby żyć nie stresować się ale czy nie ma powodów do zmartwień?dodam że lipancrea nic nie zmienia. Leki na zwolnienie pasażu tez nie. Gastrolog mówi żeby się nie martwić wiadome że na tomografie nie da skierowania tym bardziej eus ponieważ mówi że wyniki są dobre. Tylko bilirubina lekko podwyższona a z tym nic nie robił.osłonka gastro i lacidofil nic nie zmienia.ole pojawiają się czasem lekkie po lewej stronie raz wysoko raz niżej. Pacjent 28 lat. W rodzinie nie było problemów z tego co wiem. Prosze o pomoc:(dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę mieć przewlekłe zapalenie trzustki?

witam proszę o poradę w zeszył roku miałam jednodniowy incydent silnych biegunek i bólu brzucha i wtedy podwyższona lipaza (93 norma 60) , zrobiłam w tym czasie 2 usg , 2 tomografie komputerowe, gastroskopię ,elastazę (>500) ,kalprolektynę (32 norma <120)... witam proszę o poradę w zeszył roku miałam jednodniowy incydent silnych biegunek i bólu brzucha i wtedy podwyższona lipaza (93 norma 60) , zrobiłam w tym czasie 2 usg , 2 tomografie komputerowe, gastroskopię ,elastazę (>500) ,kalprolektynę (32 norma <120) , lekarze sądzą ze to nie trzustka , obawiam się że to pzt a nikt nie che mnie pokierować na EUS. do dziś towarzyszą mi brzydkie stolce według mnie są tłuszowe (w bad.poj.krople tłuszczu) , wzdęcia odbijanie . Czy może być to PZY czy bez Eus nie da się określić ? Jeśli to PZT to mogę mieć nadzieję że to początek choroby ?bo czytam że solce tłuszczowe to już 90 % trzustki nie pracuje ?dziękuję bardzo za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy moje wszystkie objawy mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki?

Dzien dobry. Mam pytanie. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Oby nie rak trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x.... Dzien dobry. Mam pytanie. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Oby nie rak trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow. Nadtrawione wlokna miesne pojedyncze i niestrawione włókna pojedyncze i roślinne i tyle reszta ok. Mocz 4x ok wszystko. Pasma sluzu raz widoczne liczne pozniej juz pojedyncze. Krew cala morofologia ok. Cukier ok. Tarczyca tsh i usg tarczycy i ft 3 i ft4 ok. Badanie na celiaklie z krwi wyszlo ze nie mam. 2x USG jamy brzusznej ok. OB i CRP ok. Bilirubina zawsze lekko ponad norma i bezpośrednia też lekko podniesiona. Witamina b12 i żelazo potas sód ok. Marker ca 19-9 niski bliski 0.Heliobakter brak. Kolonoskopia i 2x gastroskopia wyszly dobrze z wycinkami też ok. Prosze o pomoc co moze byc przyczyna luznych stolcow ktore nie ustepuja niby tluszczowe bo brudza a jak sie trafi wyglad ok to plywa. Rzadko kiedy wmiare normalny. Czuje sie wmiare ok. Duza aktywnosc fizyczna. Nie pale nie naduzywam alkoholu. Dieta lekkostrawna nic nie zmienila.Przyjmowanie xifaxanu metronizodalu.prokitu i lipancrea nie pomoglo nic. Bole czasem jakies mam w roznych miejscach lekkie bardziej z lewej strony pod zebrem ale to rzadko i chwilka ukuje i tyle. Plecy w odcinku ledzwiowym bolą ale to z ciężkiej pracy jak się prostuje bardziej.co jeszcze mogę zrobić? Nie chudne, brak objawów żółtaczki.lekarz powiedział żeby żyć nie stresować się ale czy nie ma powodów do zmartwień?dodam że lipancrea nic nie zmienia. Leki na zwolnienie pasażu tez nie. Gastrolog mówi żeby się nie martwić wiadome że na tomografie nie da skierowania tym bardziej eus ponieważ mówi że wyniki są dobre. Tylko bilirubina lekko podwyższona a z tym nic nie robił.osłonka gastro i lacidofil nic nie zmienia. Prosze o pomoc. Dziękuję. Pacjent 28 lat. W rodzinie nie było problemów z tego co wiem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy moje objawy mogą wskazywać na przewlekle zapalenie trzustki?

Dzien dobry. Mam pytanie. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow.... Dzien dobry. Mam pytanie. Na co mogą wskazywać moje objawy? Przewlekle zapalenie trzustki? Elastaza w kale 303 po 4 miesiącach kolejne badanie i 500.Amylaza w krwi i moczu robiona 3x OK. Lipaza Ok 3x. Kal 3 razy bez pasozytow. Nadtrawione wlokna miesne pojedyncze i niestrawione włókna pojedyncze i roślinne i tyle reszta ok. Mocz 4x ok wszystko. Pasma sluzu raz widoczne liczne pozniej juz pojedyncze. Krew cala morofologia ok. Cukier ok. Tarczyca tsh i usg tarczycy i ft 3 i ft4 ok. Badanie na celiaklie z krwi wyszlo ze nie mam. 2x USG jamy brzusznej ok. OB i CRP ok. Bilirubina zawsze lekko ponad norma i bezpośrednia też lekko podniesiona. Witamina b12 i żelazo potas sód ok. Marker ca 19-9 niski bliski 0.Heliobakter brak. Kolonoskopia i 2x gastroskopia wyszly dobrze z wycinkami też ok. Prosze o pomoc co moze byc przyczyna luznych stolcow ktore nie ustepuja niby tluszczowe bo brudza a jak sie trafi wyglad ok to plywa. Rzadko kiedy wmiare normalny. Czuje sie wmiare ok. Duza aktywnosc fizyczna. Nie pale nie naduzywam alkoholu. Dieta lekkostrawna nic nie zmienila.Przyjmowanie xifaxanu metronizodalu.prokitu i lipancrea nie pomoglo nic. Bole czasem jakies mam w roznych miejscach lekkie bardziej z lewej strony pod zebrem ale to rzadko i chwilka ukuje i tyle. Plecy w odcinku ledzwiowym bolą ale to z ciężkiej pracy jak się prostuje bardziej.co jeszcze mogę zrobić? Nie chudne, brak objawów żółtaczki.lekarz powiedział żeby żyć nie stresować się ale czy nie ma powodów do zmartwień?dodam że lipancrea nic nie zmienia. Leki na zwolnienie pasażu tez nie. Gastrolog mówi żeby się nie martwić wiadome że na tomografie nie da skierowania tym bardziej eus ponieważ mówi że wyniki są dobre. Tylko bilirubina lekko podwyższona a z tym nic nie robił. Prosze o pomoc. Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam pieczenie w żołądku?

Witam, mam 25 lat, od dłuższego czasu odczuwam pieczenie w żołądku, pomaga wypisany przez lekarza rodzinnego famogast bądź leki z grupy IPP, ale dodatkowo cały czas występują odbijanie się, lekkie nudności, czasami wzdęcia, stolec jakby tłuszczowy, luźny(nie biegunka)... Witam, mam 25 lat, od dłuższego czasu odczuwam pieczenie w żołądku, pomaga wypisany przez lekarza rodzinnego famogast bądź leki z grupy IPP, ale dodatkowo cały czas występują odbijanie się, lekkie nudności, czasami wzdęcia, stolec jakby tłuszczowy, luźny(nie biegunka) i połyskliwy, większych objawów nie ma, brak bólów brzucha, jestem aktywny fizycznie i jest okej podczas wysiłku. Wcześniej miałem tzw: "gulę w gardle". Dosyć dużo się stresuje, stresująca praca, wszystkie dolegliwości biorę do siebie i zbyt dużo naczytam się w internecie co tylko wzmaga stres, ale cóż poradzić.. Dostałem skierowanie na USG ale muszę czekać ponad miesiąc w kolejce, a wyjeżdżam z Polski na święta na 2 tygodnie, kupione bilety itd i dodatkowo mnie to stresuje, wiadomo jak to święta, trochę niezdrowego jedzenia, trochę alkoholu. Mocno stresuje mnie ta sytuacja. Boję się, że może to być PZT bądź równie coś poważnego. Proszę o jakąś poradę. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to może być przewlekłe zapalenie trzustki?

Witam, wczoraj czułem przeszywający ból brzucha po prawej stronie do dolnej części kręgosłupa, dzisiaj do poludnia to samo, podczas chodzenia ból ustępuje, po południu już trochę przestałi. Wcześniej miewałem bóle brzucha I biegunki, robiłem sobie badania gastroskopie,... Witam, wczoraj czułem przeszywający ból brzucha po prawej stronie do dolnej części kręgosłupa, dzisiaj do poludnia to samo, podczas chodzenia ból ustępuje, po południu już trochę przestałi. Wcześniej miewałem bóle brzucha I biegunki, robiłem sobie badania gastroskopie, kolonoskopie usg jamy brzesznej, próby wątrobowe, amalyza, lipaza itd. Wszystko w normie, przyznaje, że mam czasami zapędy nerwicowe I hipochondryczne, ale martwi mnie ten przeszywający ból brzucha, który już co prawda ustąpił. Czy to może być przewlekłe zapalenie trzustki ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Interpretacja badań - czy to stres czy przewlekłe zapalenie trzustki?

Witam wszystkich, pytanie moje dotyczy problemów z trawieniem. Mam 28 lat, nie pale, nie biore narkotykow, od 16 do 24 roku zycia imprezowałem i piłem srednio raz w tyg. duzo alkoholu. Po 24 roku zycia okazyjnie alkohol, a od... Witam wszystkich, pytanie moje dotyczy problemów z trawieniem. Mam 28 lat, nie pale, nie biore narkotykow, od 16 do 24 roku zycia imprezowałem i piłem srednio raz w tyg. duzo alkoholu. Po 24 roku zycia okazyjnie alkohol, a od ostatniego pol roku całkowity stop. Od dziecka jestem wrazliwy i mam okresowe nasilenia nerwicy i hypochondri. Mianowicie w maju 2018 przez pare dni mialem zielone stolce a tuz po nich tłuszczowe. Zdecydowalem sie zrobic rozbudowane badania pod katem problemow z narzadami wew. : pełną morfologię, OB, alat, aspat, bilirubina calkowita, gamma GT, cholesterol (calkowity, HDL, nie HDL, LDL), trojglicerydy, glukoza, kreatynina eGFR, kwas moczowy, CRP, HBS antygen - niereaktywny - wszystkie powyzsze wyniki w normach, bez uwag. Za to a-amylaza : wynik za wysoki 138,2 (U/l) przy min. 22 do 80 max. Zaniepokoiło mnie to i nast. dnia zrobilem badania : a-amylaza : wynik za wysoki 102,4 (U/l) przy min 22 do 80 max, lipaza : wynik za wysoki 177 (U/l) przy min 0 do 67 max. Po tym zrobiłem USG jamy brzusznej i rezonans magnetyczny pod kątem w/w wynikow badan. Oba badania wyszly ok, bez uwag. 2tyg. potem w czerwcu badanie -amylaza i lipaza - wynik w normie. We wrzesniu znowu badanie : aspat, alat, bilirubina calkowita, gamma GT, glukoza, mocz - bez zmian i uwag, a-amylaza : wynik za wysoki 154,6 (U/l) przy min 22 do 80 max i lipaza : wynik za wysoki 456 (U/l) przy min 0 do 67 max Następnego dnia zaniepokojony postanowiłem te badania wykonac jeszcze raz i tu dziwna sprawa : - a-amylaza : wynik 66 (U/l) - w normie bez uwag - lipaza : wynik 95 (U/l) - lekko podwyższona Po tym zaniepokojony udałem się do gastroenterologa, Po obejrzeniu wynikow, przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego(po fizykalnym nie widział uwag i problemów) wykluczył OZT i PZT, zalecił leki Debretin, dietę lekkostrawną. Wskazał ewentualną przyczynę nadmiaru enzymów trzustkowych w postaci blokowania kanałów żółciowych i trzustkowych przez małe kamienie czy piasek. a po czasie uwalnianie ich pod ciśnieniem w narządach i powrót do normalnej pracy. Badaniem które w jego opinii pozostało mi tylko do zrobienia to ERCP lub EUS. Od roku ogólnie jestem w stresie, depresji(nasiliła się ostatnio). Pytanie czy to PZT, czy inna choroba układu trawienia czy powodem może być "paraliż" układu trawienia spowodowany stresem itp? Pozdrawiam i dziekuje za porady/wskazowki
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy mając przewlekłe zapalenie trzustki można się starać o grupę?

Witam, od 3 lat zmagam się z przewlekłym zapaleniem trzustki. Czy w takim wypadku mogę się starać o grupę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty