Czy chory na trzustkę ma większe szanse na zarażenie Covid 19?

Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania energii z glukozy i ochronę komórek (głównie erytrocytów) przed działaniem wolnych rodników. Czy osoby chore na trzustkę (kamienie na trzustce i w przewodzie Wirsunga, przewlekłe zapalenie trzustki) również są szczególnie narażone na koronawirusa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jak sama Pani napisała – mówimy wciąż o hipotezach. Faktycznie w odpowiedzi na rosnącą falę epidemii we Włoszech, naukowcy szukali przyczyny tak wysokiego wskaźnika umieralności w tamtym społeczeństwie. Proszę jednak pamiętać, że COVID-19 jest chorobą stosunkową nową, nad którą badania wciąż trwają. Trudno zatem wszystkie doniesienia ze świata nauki przyjmować za pewnik. Natomiast nawiązując do Pani pytania, należy zaznaczyć, że na ciężką postać choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 narażone są generalnie osoby w podeszłym wieku oraz te, które mają osłabiony układ immunologiczny. Zatem ryzyko jest podwyższone wśród przewlekle chorych, osób po przebytych infekcjach, pacjentów onkologicznych oraz tych, którzy przyjmują leki immunosupresyjne. COVID-19 może być także szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących z powodu chorób związanych z układem oddechowym, np. astmą czy POChP. Eksperci wymieniają także cukrzyków, borykających się z chorobami neurologicznymi i schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz pacjentów z niewydolnością narządów (także i nerek). Jeśli jest Pani zainteresowana tą kwestią, w naszym artykule odnajdzie Pani szczegółowe informacje dotyczące grup ryzyka zakażeniem koronawirusem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-grupy-ryzyka. Natomiast pod tym adresem odnajdzie Pani wskaźniki procentowe śmiertelności wśród poszczególnych grup społecznych: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-smiertelnosc. Zatem teoretycznie każda przewlekła choroba może pozostawać nie bez wpływu na przebieg choroby koronawirusowej i ewentualne jej następstwa. W związku z tym właśnie te grupy osób powinny szczególnie trzymać się wytycznych dotyczących izolacji, unikania zbiorowisk i (w miarę możliwości) miejsc publicznych, noszenia maseczek oraz higieny. Dodatkowo należy pamiętać o wspieraniu odporności przez cały rok. Więcej o środkach ostrożności w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-go-pokonac-gdy-masz-60-lat. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.