Czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka w związku z koronawirusem?

Dzień dobry Mam 43 lata i choruję na toczeń. Chciałam się dowiedzieć czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka w związku z koronawirusem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
covid-19, wywoływany przez koronawirusa, to jednostka chorobowa wciąż badana przez naukowców i dlatego jest tak wiele niewiadomych.
Na ten moment wiemy, że w grupie podwyższonego ryzyka są osoby powyżej 80 roku życia oraz takie, u których występują choroby współistniejące. Najczęściej mówi się o chorobach serca, cukrzycy i nadciśnieniu.
Warto jednak pamiętać, że każda choroba przewlekła, podobnie jak siedzący tryb życia, niewłaściwie zbilansowana dieta oraz stres wpływają negatywnie na organizm ludzki, a w szczególności na układ odpornościowy, który odpowiedzialny jest za właściwą reakcję na zetknięcie z każdym patogenem, w tym koronawirusem. Dlatego, niezależnie od wszystkiego, warto zadbać o siebie i wspierać swój układ immunologiczny. W tym celu zachęcam do przeczytania artykułu:
https://portal.abczdrowie.pl/zagrozenie-koronawirusem-jak-wzmocnic-odpornosc

Być może przydatne okażą się też teksty dotyczące koronawirusa oraz choroby Covid-19:

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-choroby-wspolistniejace-czym-sa-dlaczego-zwiekszaja-smiertelnosc

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-fakty-i-mity-dotyczace-zagrozenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.