Czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o koronawirusa?

Miałam dwa razy zatorowość płucną, teraz biorę silne leki na krzepliwość krwi, biorę też leki na nadciśnienie. Mam 42 lata. Czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o powikłania covid_19?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
choroba Covid-19 wciąż jest wielką niewiadomą. Atakuje górne i dolne drogi oddechowe, powodując silne objawy zapalne, wysoką gorączkę i kaszel. Lekarze alarmują, że w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze (po 80. roku życia), cierpiące na choroby współistniejące – m.in. cukrzycę czy nadciśnienie. Należy jednak pamiętać, że każda choroba przewlekła może osłabiać organizm lub powodować spadek odporności. Zatorowość płucna jest poważnym schorzeniem, którego nie można, zwłaszcza teraz, bagatelizować. Po szczegółowe informacje, zapraszam tutaj:
https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-zakrzepicy-zatorowosc-plucna-przewlekle-nadcisnienie-plucne-zespol-pozakrzepowy-powiklania-krwotoczne
Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najlepszym, co można zrobić, jest pozostawanie, w miarę możliwości, w izolacji oraz wspieranie układu immunologicznego tak, aby funkcjonował sprawnie.
Być może zainteresuje Panią artykuł nawiązujący do grup ryzyka w przypadku Covid-19:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-grupy-ryzyka
zachęcam również do przejrzenia naszych artykułów dotyczących odporności:
https://portal.abczdrowie.pl/szukaj?q=odporność&type=article
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.