Czy tata jest w grupie podwyższonego ryzyka w związku z koronawirusem?

Dzień dobry,mam pytanie odnośnie zdrowia mojego taty.Otóz cierpi on na zespół sjorgena.Ogolny stan zdrowia okreslalałbym jako dobry. Regularnie robi wszystkie niezbędne badania.Jest również w stałym kontakcie se specjalistą. Głównym objawem choroby jest suchość w ustach i oczu.To pozwoliło nam dowiedzieć się o diagnozie.Moje pytanie brzmi.Czy w dobie koronawirusa jest w grupie podwyższonego ryzyka powikłań w przypadku zakażenia Covid19 czy ta choroba nie musi wpłynąć na ostry przebieg infekcji?Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam, w temacie koronawirusa wciąż jest zbyt wiele niewiadomych, żeby można było z całą pewnością wykluczyć taką możliwość. W grupie podwyższonego ryzyka cięższego przebiegu SARS-CoV-2 są osoby chorujące zwłaszcza na cukrzycę, przewlekłe choroby układu oddechowego (jak np. astma) i choroby serca. Jeśli jest Pan zainteresowany, jakie choroby są szczególnie niebezpieczne w kontekście koronawirusa, zachęcam do przeczytania naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jakie-choroby-zwiekszaja-ryzyko-smierci. Czynnikiem predysponującym jest także niestety wiek z uwagi na zazwyczaj większą ilość chorób obciążających organizm chorego oraz, co szczególnie istotne, choroby autoimmunologiczne. Zwłaszcza te, w przebiegu których stosuje się leki immunosupresyjne, czyli obniżające odporność. Pod tym adresem znajdzie Pan procentowy wskaźnik śmiertelności w zależności m.in. od wieku chorego: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-smiertelnosc. Choć zespół Sjögrena  należy do chorób autoimmunologicznych, to raczej nie powinien wpływać na cięższą postać COVID-19, choć nie wspomina Pan czy dolegliwość ta nie towarzyszy innemu schorzeniu. Wielochorobowość podnosi ryzyko wystąpienia powikłań w wyniku zachorowania na chorobę koronawirusową. Proszę jednak pamiętać, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest profilaktyka koronawirusa – poza dbaniem o higienę oraz unikaniem skupisk ludzkich, należy zadbać też o dietę i ruch. Więcej przydatnych wskazówek w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.