Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jestem w grupie wysokiego ryzyka?

3 miesiące temu byłam u lekarza, po przesłuchaniu mnie i zbadaniu powiedział ze słyszy szmer w płucach. Ciężko mi się oddycha ale się nie dusze. Po prostu kiedy oddycham to z trudem. Dużo pale papierosów a lekar powiedział ze od palenia kurczą mi się płuca. Rentgen nic nie wykazał. Dodatkowo mam chorobę autoimmunologiczna. Czy w czasach koronawirusa jestem zagrożona? Mam26 lat
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek szczęki

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć szczękę za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, słowa lekarza powinna traktować Pani jako ostrzeżenie lub pewną wskazówkę. Jak wiadomo, palenie papierosów ma negatywny wpływ szczególnie na układ oddechowy, więc płuca są bardzo narażone. To, że zdjęcie RTG nic nie wykazało być może wynika z faktu, że jest Pani młoda lub relatywnie krótko uzależniona od nikotyny. Niewątpliwie jednak palenie papierosów upośledza płuca oraz układ odpornościowy, a choroby autoimmunologiczne mogą pogłębiać ten stan. Koronawirus jest chorobą atakującą układ oddechowy, wysoce zakaźną i do jego walki potrzebny jest sprawny układ immunologiczny, który będzie w stanie zwalczyć Covid-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Oczywiste jest zatem, że w grupie podwyższonego ryzyka ciężkim przebiegiem tej choroby są nie tylko osoby starsze (jak często nam się wydaje), ale przede wszystkim te, które cierpią na choroby przewlekłe – zawłaszcza autoimmunizacyjne czy choroby układu oddechowego. Po więcej o samej chorobie i grupach ryzyka odsyłam tu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-smiertelnosc. Wiele tych schorzeń może wynikać z długotrwałego uzależnienia od nikotyny – jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP. Zatem dbanie o płuca w tym okresie powinno być priorytetem. Zwłaszcza, że niestety wirus SARS-Cov-2 zdaniem naukowców może trwale je uszkadzać. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który szczegółowo tłumaczy zagrożenia, wynikające z zarażeniem wirusem z Wuhan: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-moze-nieodwracalnie-uszkadzac-pluca-i-to-mimo-wyzdrowienia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy