Czy mimo utrzymania zdrowej diety i aktywności fizycznej można przytyć po rzuceniu palenia?

Papierosy paliłam 10 lat. Od 6 lat odstawiłam zwykłe papierosy i palę papierosy elektroniczne . A w zasadzie można powiedzieć, że paliłam. Od 2 tygodni nie palę, jestem w trakcie kuracji Tabexem i chcę defiitywnie rzucić palenie. Jestem osobą aktywną fizycznie (siłownia, jogging 3-4 razy w tygodniu), odżywiam się zdrowo. Piję dużo wody a w trakcie rzucania palenia jeszcze więcej, ok 3 l dziennie. Nie podjadam, jeżeli najdzie mnie chęć na papierosa to żuję gumy bez cukru. Mimo wszystko bardzo martwię się aby nie przytyć. Słyszałam, że metabolizm spada po rzuceniu palenia. Czy tak samo dzieje się po rzuceniu papierosów elektronicznych? Czy mimo utrzymania zdrowej diety i aktywności fizycznej można przytyć? Drugą sprawą, która mnie martwi to zaparcia. Odkąd nie palę mam problem i nie mogę normalnie się wypróżnić. Fakt, że regularnie 2-3 w tygodniu stosowałam herbatkę z senesu, ale nigdy nie miałam tak rozleniwionych jelit, żeby nie móc się załatwić, gdy nie byłam "po" herbatce. Co zrobić aby przyzwyczaić jelita do nowego stanu rzeczy i móc tak jak wcześniej normalnie rano skorzystać z toalety, po kawie BEZ e-papierosa?
KOBIETA, 37 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rzucenie palenia może wpływać na spowolnienie metabolizmu, jednak utrzymanie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej skutecznie przeciwdziała przybieraniu na wadze. Nikotyna stymuluje przemianę materii, więc po jej odstawieniu istnieje ryzyko niewielkiego wzrostu masy ciała, jednak zdrowe nawyki pomagają utrzymać stabilny metabolizm.

Zaparcia po rzuceniu palenia to również częsta dolegliwość, jako że nikotyna wpływa na pracę jelit. Aby poprawić trawienie, należy zwiększyć spożycie błonnika z owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów, regularnie spożywać posiłki oraz pić dużo wody. Dodatkowa aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha, również pomoże przywrócić regularność wypróżnień.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-reaguje-organizm-po-rzuceniu-palenia

https://portal.abczdrowie.pl/jak-nie-przytyc-po-rzuceniu-palenia-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.