Jak obronić się przed współuzależnieniem?

Witam Serdecznie, mam pewien "problem" i nie wiem co robić , czy robię dobrze. Jestem z moją narzeczoną już ponad 7lat, gdy się poznaliśmy to paliła papierosy od roku czasu. Na start powiedziałem co o tym sądzę i że nie toleruje palenia papierosów. Nie było z tym problemu, po ok. Tygodniu związku rzuciła to i już nie wracała. Przez ponad 7lat byliśmy szczęśliwi , zaplanowany ślub już za chwilę (czerwiec) i nagle narzeczona wpadła na genialny pomysł że zacznie palić. Kupiła sobie papierosa (elektrycznego) i zaczęła Palić. Zna moje podejście i wie że tego nie toleruje. Nie wyobrażam sobie życia z osobą która pali papierosy. Bardzo ją Kocham, ale poprostu nie mogę tego zaakceptować nie widzę tego. W jeden dłoni moja dłoń a w drugiej papieros ?.. To nie moja bajka. Mamy 2dzieci , jesteśmy młodzi. Ale ten nałóg mnie przerasta , narzeczona powiedziała otwarcie że ona pali bo ma na to ochotę i tego nie zmieni. I że pali ale tylko przez chwilę i jej się znudzi to przestanie.. Co w takiej sytuacji zrobić.. Nie chciałbym kończyć związku z takiego powodu, ale nie widzę nas jeśli mam być współuzależniony przez jej uzależnienie do którego dąży.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 3 tygodnie temu

Należy jednak pamiętać, że nawroty do nałogów są częstym zjawiskiem i wymagają dużej determinacji i wsparcia, aby je pokonać. Nawrót nałogu jest najbardziej prawdopodobny w momentach stresu i napięcia związanych z wyzwaniami codzienności: W obliczu życiowych problemów osoby uzależnione częściej powracają do nałogu. Współuzależnienie może stanowić poważne wyzwanie, gdy jedna osoba w związku dostosowuje swoje życie i zachowania do nałogów lub nawyków drugiej, często kosztem własnego zdrowia emocjonalnego i fizycznego.

Twoja obawa o to, że partnerka może popadać w spiralę uzależnienia i negatywnie wpływać na Twoje życie i dzieci, jest uzasadniona. Sytuacja, którą opisujesz jest z pewnością trudna i wymaga przemyślanej reakcji. Z jednej strony stoją Twoje wartości i granice, z drugiej – długoletni związek z narzeczoną i uczucia.

Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby chronić się przed współuzależnieniem i zadbać o dobrostan związku:

Otwarta i szczera komunikacja:

• Wyraź swoje uczucia i obawy: Podziel się z narzeczoną swoimi szczerymi odczuciami i troskami związanymi z jej paleniem. Unikaj oskarżeń, a skup się na konstruktywnym wyrażaniu swoich emocji. Wyjaśnij, jak jej nawyk wpływa na Ciebie, Wasz związek i dlaczego jest dla Ciebie nie do zaakceptowania.

• Aktywne słuchanie: Daj narzeczonej przestrzeń do wypowiedzenia się i wysłuchaj jej punktu widzenia z empatią i zrozumieniem.

Ustalenie granic:

• Jasne granice: Określ, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie, w kwestii palenia. Granice te powinny być jasno sprecyzowane, konsekwentnie respektowane, ale też realistyczne do wdrożenia. Pamiętaj, że granice służą ochronie Twojego dobrostanu, a nie kontrolowaniu drugiej osoby.

Profesjonalna pomoc:

• Terapia par: Rozważcie wspólną terapię par. Terapeuta pomoże Wam obojgu zrozumieć swoje potrzeby, motywacje i zachowania w kontekście palenia. Wspólna praca nad problemem może ułatwić wypracowanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie i budowania silniejszej relacji.

• Terapia indywidualna: Dodatkowo, możesz rozważyć terapię indywidualną, która pomoże Ci zadbać o własne samopoczucie i wypracować strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Edukacja i samopomoc:

• Poszerz swoją wiedzę: Zdobądź wiedzę na temat współuzależnienia. Czytaj książki, artykuły, uczestnicz w warsztatach lub grupach wsparcia. Im więcej wiesz, tym lepiej będziesz rozumieć mechanizmy rządzące współuzależnieniem i chronić się przed jego negatywnymi skutkami.

• Zadbaj o siebie: Pamiętaj o własnych potrzebach i zdrowiu. Dbaj o relaks, hobby, spotkania z przyjaciółmi. Dbanie o siebie psychicznie i fizycznie wzmocni Twoją odporność emocjonalną i ułatwi radzenie sobie z trudnościami.

Chociaż trudno o tym myśleć, warto być przygotowanym na różne scenariusze, włącznie z możliwością, że nie uda się rozwiązać tego konfliktu w sposób, który będzie zadowalający dla obu stron. Warto zastanowić się, co zrobisz, jeśli Twoja narzeczona nie zdecyduje się rzucić palenia. Każda z tych kroków wymaga czasu i wysiłku, a kluczem do ich skuteczności jest otwartość, uczciwość i gotowość do pracy nad relacją. Ważne jest, aby obie strony były zaangażowane w proces i chciały pracować nad rozwiązaniem problemu: Jeżeli samodzielnie nie rozwiążesz problemu, skorzystaj z pomocy z zewnątrz. Pamiętaj dobre rozwiązanie to takie, gdy zostało osiągnięte bez przemocy, manipulacji a obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia i pozostają w przyjacielskich relacjach lub ciągle darzą się pozytywnym uczuciem. A może warto zaakceptować decyzję innej osoby na szali dużo do stracenia; siedem lat udanego związku i dwoje dzieci. Może jesteś mało tolerancyjny i zastanowić się, dlaczego partnerka rozpoczęła palenie, warto o tym pomyśleć.

Powodzenia!