Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie.

Nie da się wyciągnąć z nałogu nikogo, kto sam tego nie chce. Palenie daje przyjemność, a częstym problemem jest niedostateczna motywacja do porzucenia nałogu. Ludzie sięgają też po papierosy z różnych względów - jeśli pali się głównie ze względów towarzyskich, to pomocna może być wspólna decyzja o zaprzestaniu palenia lub np. zaangażowanie się w akcje promowane przez media. Niektórzy kontynuują palenie obawiając się przytycia - ryzykują tym samym nowotwory i choroby układu oddechowego i przyspieszone starzenie skóry kosztem sylwetki. Do palenia przyczynia się też brak wsparcia otoczenia, problemy z nastrojem, nieumiejętność radzenia sobie z objawami odstawienia nikotyny. Panuje ponadto powszechne przekonanie, że trudno jest przestać palić.

Tymczasem uzależnienie od nikotyny można skuteczne leczyć - najpierw jednak trzeba poznać przyczyny i czynniki, które  indywidualnie wywołały i podtrzymują nałóg. Obecnie dostępne są również środki farmakologiczne zmniejszające głód nikotynowy.

Jeśli znajomi chcą przestać palić, mogą zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub poradni antynikotynowej.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy