Dlaczego tak się czuję po paleniu papierosów?

Dzień dobry. 2 tygodnie temu zaczęłam palić papierosy. W pierwszych dniach 2-3 dziennie, potem 4-8 dziennie (przy czym zazwyczaj wypalałam je w czasie do 4 godzin). W przyszłości planuję rzucić, bo wiem że nie jest to nic zdrowego, ale obecnie to palenie jest jedyną rzeczą, która daje mi jakąś satysfakcje i wyciąga mnie z domu. Jednak tak jak na początku czulam się przy tym dobrze (chociaz teraz rozumiem, że nie zaciągałam sie za bardzo) to od paru dni po zapaleniu nawet pierwszego papierosa (albo jeszcze podczas palenia jego) zaczyna mi się kręcić w głowie. I to na tyle, że czuje sie jak po alkoholu. Musze sie skupić żeby iść prosto i tempo mojego kroku drastycznie się spowalnia bo ogarnia mnie zmęczenie, nagle i mocne. Nie jest to dla mnie jakiś olbrzymi problem, chciałam tylko spytać- dlaczego tak sie dzieje? Skoro wczesniej paliłam tydzień i było okey...Nie zwiększam przecież dawki ani nic. I kiedy to może zacząć być naprawdę niebezpieczne? Będę wdzięczna za odpowiedź. Wiem, że najłatwiej by bylo rzucić, ale po prostu JESZCZE nie chce. *mam 23 lata, jestem zdrowa i nie lecze się na nic
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zawroty głowy po zapaleniu papierosa mogą wynikać z kilku przyczyn. Główną z nich jest nikotynasubstancja psychoaktywna zawarta w tytoniu. Nikotyna szybko wchłania się do krwiobiegu przez płuca, a następnie oddziałuje na centralny system nerwowy. Może to prowadzić do początkowego pobudzenia, po którym następuje efekt relaksacyjny. U osób, które nie są przyzwyczajone do regularnego dostarczania nikotyny, nawet niewielkie jej ilości mogą wywołać silne reakcje, takie jak zawroty głowy, uczucie zmęczenia czy nudności.

Ponadto, palenie papierosów prowadzi do szybkiego wzrostu tętna i podwyższenia ciśnienia krwi, co również może przyczyniać się do odczuwania wskazanych objawów, szczególnie w początkowym okresie palenia, gdy organizm nie jest jeszcze do tego przyzwyczajony.

Powinna Pani poważnie przemyśleć rozpoczynanie takiego nałogu. Z biegiem czasu i kolejnym wypalonym papierosem palenie będzie ciężej rzucić, ze względu na uzależnienie od nikotyny. Długotrwałe palenie prowadzi nie tylko do nowotworów, ale również może powodować poważne choroby serca, schorzenia układu oddechowego i dolegliwości w jamie ustnej.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-po-zapaleniu-papierosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.