Czy palenie papierosów zmieni wygląd łożyska?

Witam. O ciąży dowiedzialam sie dosyć późno bo w 12 tygodniu . Do tego czasu paliłam papierosy (paczkę dziennie) . Czy łożysko rzeczywiście przy porodzie będzie szare,czarne ? To moja pierwsza ciąża.Bardzo się niepokoję . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozumiem, że po tym, jak dowiedziała się Pani, że jest w ciąży, rzuciła Pani palenie papierosów. Jeśli tak, to bardzo dobrze, gdyż nałóg ten wywiera negatywny wpływ zarówno na przebieg ciąży, jak i rozwój maleństwa.

Dym papierosowy odkłada się nie tylko w płucach, ale również w łożysku. W związku z tym łożysko kobiety palącej w ciąży będzie wyglądało inaczej niż łożysko osoby, która nie pali. Z powodu zawartości substancji smolistych może ono mieć ciemniejszy, szarawy kolor. Jeśli więc ciężarna nie przyzna się do palenia papierosów w ciąży, to lekarz odbierający poród i tak najprawdopodobniej dowie się o tym fakcie.

Warto pamiętać, że łożysko nie ulega regeneracji, dlatego nawet jeśli kobieta rzuci nałóg, to i tak może dojść do przedwczesnego starzenia się łożysko, choć nie w takim stopniu, jak u osoby, które nie przestanie palić.

Więcej o wpływie palenia na dziecko przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/palenie-papierosow-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.