Czy mam rzucić palenie w ciąży?

Witam, jestem w ciąży bliźniaczej w 15 tygodniu. Niestety pale papierosy od 5 do 7 codziennie. Jednak mam wyrzuty sumienia i chce rzucic z dnia na dzien. Moje pytanie to czy nie zaszkodzi to dzieciom jeśli tyle paliłam i teraz rzucę z dnia na dzien?
KOBIETA, 32 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zdecydowanie najlepsze, co może Pani zrobić w obecnej sytuacji dla siebie oraz nienarodzonych dzieci to właśnie rzucenie palenia. Tym bardziej że w pytaniu pisze Pani o ciąży bliźniaczej. Obecnie jest to od 5 do 7 papierosów dziennie. Jest to niestety dość dużo, dlatego trzeba, to zakończyć jak prędzej. Nagłe odstawienie papierosów na pewno nie będzie miało negatywnego wpływu na dzieci. Pani zaś może odczuwać głód nikotynowy, co

jest zupełnie naturalne w przypadku osoby uzależnionej.

Dlatego też w tej sytuacji warto poradzić się lekarza jak postępować i niwelować objawy po zerwaniu z nałogiem. Bardzo dobrze, że pojawiła się w ogóle taka myśl i z pewnością przyniesie to ogromne korzyści dla Was trojga. Palenie w ciąży może powodować wiele powikłań, które pojawiają się w okresie noworodkowym, ale też dużo później. Wśród nich trzeba wymienić: obniżenie masy urodzeniowej, a co za tym idzie większą podatność na infekcje, poród przedwczesny (niedojrzałość organizmu dziecka do radzenia sobie ze środowiskiem zewnętrznym, potrzeba dłuższej hospitalizacji), wady wrodzone różnego rodzaju, wzrost ryzyka śmierci łóżeczkowej, możliwość rozwoju alergii, chorób układu krążenia czy oddechowego. Ponadto do późniejszych konsekwencji można zaliczyć obecność deficytów w rozwoju intelektualnym czy psychoruchowym. Wobec powyższego trzeba rzucić nałóg najszybciej jak to możliwe i spokojnie czekać na przyjście dzieci na świat. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo spokoju oraz dobrego samopoczucia na dalsze tygodnie ciąży.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rzuc-palenie-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/palenie-papierosow-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-papierosow

https://portal.abczdrowie.pl/palenie-tytoniu-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.