Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy nagłe rzucenie palenia w 6 miesiącu ciąży może mieć jakiś wpływ na dziecko?

Czy nagle rzucenie palenia w 6miesiącu ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko? Do tej pory starałam się stopniowo rzucać,ale to nic nie daje więc chce całkowicie odstawić tylko boje się ze cos może stać się przez to z dzieckiem
KOBIETA, 22 LAT 7 miesięcy temu

Krwawienie i ból w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opinia, jakoby nagłe rzucenie palenia w ciąży mogło mieć szkodliwy wpływ na ciążę czy w ogóle organizm człowieka, jest mitem, niestety powielanym stosunkowo często. Należy jednak stanowczo podkreślić, że taka teza nie została poparta żadnymi naukowymi badaniami. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rzuc-palenie-w-ciazy.

W ciąży palenie należy rzucić natychmiast – bez zmniejszania liczby papierosów czy ograniczania ich w jakikolwiek sposób. Im szybciej Pani to zrobi, tym lepiej. Każdy kolejny, wypalony przez ciężarną, papieros zwiększa ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży (z przedwcześnie starzejącym się łożyskiem i widmem poronienia/przedwczesnego porodu na czele) oraz wystąpienia wad rozwojowych u płodu (wady serca, rozszczep podniebienia) lub astmy czy alergii u dziecka, a także niedoborów odporności (i wielu innych). Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/palenie-papierosow-a-ciaza.

Lista skutków ubocznych palenia tytoniu podczas ciąży jest bardzo długa, zaś proces uwalniania organizmu od nikotyny i toksyn nie jest procesem krótkim, dlatego tak istotne jest, by zrezygnować z palenia niezwłocznie (najlepiej przed upływem I trymestru ciąży). Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rzucenie-palenia-papierosow-w-7-tygodniu-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nagle-rzucenie-palenia-w-ciazy-zaszkodzi-dziecku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy