Czy palenie zaszkodzi dziecku?

Okazało się że jestem w 6 tygodniu ciąży a paliłam papierosy. Jedynym objawem był brak miesiączki co nie dało mi do myślenia ponieważ moje cykle były bardzo nieregularne. Czy mogłam nieświadomie zaszkodzić poczętemu dziecku? Bardzo się martwię

Redakcja abcZdrowie

Witam,

palenie w okresie ciąży jest bardzo szkodliwe dla rozwijającego się zarodka, a później płodu – to zagrożenie wzrasta z każdym kolejny wypalonym papierosem, począwszy od 14. dnia od zapłodnienia (do tego momentu żadne czynniki zewnętrzne nie są w stanie zaszkodzić zarodkowi).

Stąd też proszę się nadmiernie nie martwić, ale również pamiętać o tym, że w czasie ciąży trzeba definitywnie skończyć z nałogiem. Palenie papierosów w ciąży niesie ze sobą szereg zagrożeń. Wśród nich warto choćby wspomnieć o ryzyku przedwczesnego porodu lub poronienia, mniejszej wadze urodzeniowej dziecka. W dalszej kolejności palenie papierosów przez okres ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka astmy, alergii i innych.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/jesli-twoja-babcia-palila-mozesz-byc-bardziej-narazony-na-rozwoj-autyzmu oraz https://portal.abczdrowie.pl/rzuc-palenie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.