Jeśli on nie ma chęci i motywacji, a jest dorosły i bierze za siebie odpowiedzialność, jedyne, co może Pan zrobić, to przedstawiać argumenty i oferować wsparcie. Jeśli on sam nie będzie się chciał zmienić i podjąć walki z nałogiem, nie ma Pan wpływu na jego zachowanie i decyzje. Choć na pewno to trudne z punktu widzenia syna.
Witam Panią. Niestety skuteczna recepta na problem, który Pani opisuje nie istnieje. Póki osoba sięgająca po papierosy ma z palenia (przeważające nad negatywnymi skutkami) zyski nie ma powodu rozstawać się z nimi. 30 lat to dużo. W tym okresie mogła nastąpić zależność zarówno fizjologiczna jak i psychologiczna. Być może to większa część życia Pani taty. Skoro napisała Pani do tego portalu to domyślam się, że próbowała Pani różnych sposobów i okazały się one nieskuteczne. Najczęściej czynnikiem powodującym rzucenie palenia bywa lęk o zdrowiem i zalecenie lekarza (niestety kiedy pojawiają się poważne problemy zdrowotne). Do skutecznego rozstania się z paleniem potrzebny może być specjalista. Trochę utarło się przekonanie, że do poradzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu jest potrzebna terapia a papierosy wystarczy "rzucić". Myślę, że potrzebuje Pani "balansować" między cierpliwością (w próbach namówienia taty na kontakt ze specjalistą) a stanowczością w reakcjach kiedy pali np. przy innych, dzieciach wpływając tym samym na ich zdrowie. Pozdrawiam Panią.
Nie ma takiej metody, jeśli osoba uzależniona nie ma motywacji do zerwania z nałogiem. Tata jest osobą dorosłą i zapewne zdaje sobie sprawę z konsekwencji palenia. To, co może pani zrobić to czasami wraca do tematu, mając nadzieje, że tata sam dojrzeje do zmian. Bo nic na siłę zrobić się nie da.
Pozdrawiam.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/
Droga Pani, palenie papierosów to poważne uzależnienie. Osoby palące uważają, że to jest przyjemność lub pomoc w trudnych sytuacjach. A tak naprawdę jest to zatruwanie swojego organizmu i organizmu innych ludzi. Ale z uzależnieniami jest to tak, że osoba uzależniona musi podjąć decyzję czy będzie palić, czy przestanie. Żadne namowy nie skutkują, ale warto je ponawiać. Być może że kiedyś tata zrozumie, że jest to zły nałóg i spróbuje go rzucić. Dobrze jest skorzystać z terapii uzależnień.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sposoby na szybkie rzucenie palenia – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak oduczyć się palenia? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Rzucenie palenia a chęć powrotu do nałogu – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jak nakłonić bliską osobę do rzucenia papierosów? – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Jak zwalczyć nikotynizm? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Uzależnienie od e-papierosa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak skutecznie rzucić palenie po operacji płuca? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rzucenia palenia papierosów z dnia na dzień – odpowiada Piotr Bochański
- Sposoby na skuteczne rzucenie palenia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak oduczyć się palenia papierosów? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
artykuły
Rzuć palenie - zyskasz zdrowie i górę pieniędzy!
Palaczu, zastanawiałeś się kiedyś, ile pieniędzy k
Łatwo jest zacząć, problem pojawia się, gdy chcesz rzucić. Poznaj ludzi, którym się udało
''Rzucanie palenia jest łatwe. Robiłem to setki ra
Sposoby na rzucenie palenia
Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobaro