Czy powinnam stosować jakieś dodatkowe zabezpieczenia?

Witam serdecznie Moje pytanie - Przeszłam chorobę nowotworową - rak tarczycy z naciekiem na tchawice była operacja usuniecia tarczycy - po operacji zrobiono mi tracheostomie - jest rurka która umozliwia oddychanie - czy w takiej sytuacji jestem szczególnie narazona na zachorowanie-czy powinnam stosować jakies dodatkowe zabezpieczenia ? Dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,
każda choroba oraz ingerencja chirurgiczna są dodatkowym obciążeniem dla organizmu, który musi mieć czas na regenerację, a także wyzwaniem dla systemu odpornościowego. Wiele zależy od tego, kiedy poddała się Pani operacji oraz w jakim stanie jest Pani obecnie. Najważniejsze to dbać o siebie i wspierać system immunologiczny tak, aby funkcjonował niczym tarcza.
Covid-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusy, jest nową jednostką chorobową i na ten moment lekarze wciąż nie wiedzą o niej wszystkiego, jednak sygnalizują, że stanowi szczególne zagrożenie dla osób po 80. roku życia, posiadających choroby współistniejące (zwłaszcza cukrzycę, choroby serca czy nadciśnienie).
Jeśli potrzebuje Pani bardziej szczegółowych informacji, zapraszam do zapoznania się z artykułami w naszym serwisie:
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-najnowsze-informacje
a także: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-smiertelnosc
Być może zainteresują Panią również artykuły dotyczące odporności:
https://portal.abczdrowie.pl/szukaj?q=odporność&type=article
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.