Czy powinnam syna wysłać do przedszkola?

Mój syn ma niecałe 3 latka czy powinn go puścić do przedszkola teraz gdy jest stan epidemii czy lepiej żeby został ze mną w domu ... Jestem w ciąży na zwolnieniu i mogę się nim bez problemu zająć boję się oddać go teraz ponieważ mimo że w naszym województwie jest coraz więcej zachorowań on ma słabą odporność ... Co o tym myślicie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola będzie musiała Pani podjąć sama – na pewno przebywanie w placówkach edukacyjnych może zwiększać ryzyko zachorowania z uwagi na to, że dzieci nie są w stanie zachować reżimu sanitarnego, stosownej odległości od innych osób oraz odpowiedniej higieny dłoni itd. To zwiększa potencjalne prawdopodobieństwo zachorowania, choć oczywiście wysłanie dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły nie jest równoznaczne z zachorowaniem na covid-19. O rozprzestrzenianiu się choroby przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-rozprzestrzenianie.

Natomiast faktycznie w grupie ryzyka są osoby o obniżonej odporności – zatem Pani syn może być bardziej podatny na infekcję koronawirusową, lecz nie tylko – kontakt z grupą dzieci może skutkować zwiększeniem częstotliwości zachorowań na najbardziej powszechne choroby.

Problematyka koronawirusa w kontekście zamknięcia szkół i zestaw wskazówek dla rodziców znajduje się w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-vademecum-rodzica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.