Co może znaczyć taka częsta bostonka?

Witam. Mam 24 lata, jestem kobietą. Trzeci raz mam bostonkę. Pierwsza miałam w październiku, druga w grudniu zeszłego roku, a trzecia teraz. Jestem osobą zdrowa, która raz w roku choruje na grypę. Jaka może być przyczyna takich częstych zachorowan i czy powinnam się martwić? Czy w związku z epidemia koronawirusa jestem bardzo narażona? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, bostonkę wywołują wirusy z grupy Coxsackie i niestety jest możliwe ponowne zachorowanie, ponieważ kolejne zainfekowanie może spowodować inny enterowirus, na którego nie nabyliśmy jeszcze odporności. Bostonka najczęściej występuje u dzieci, choćby z tego powodu, że wynika z niedostatecznej higieny (dzieci przenoszą wirusa na śluzówkę np. brudnymi rączkami). Więcej na temat gorączki bostońskiej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-bostonska. Co jest również ciekawe – enterowirusy, o których wspominałam, mogą dawać również objawy grypopodobne. Istnieje więc prawdopodobieństwo, iż to właśnie te wirusy są wspólnym mianownikiem infekcji, które u Pani nawracają cyklicznie. Nawiązując do Pani pytania – na problem z bostonką jedynym właściwie rozwiązaniem jest większa higiena, ponieważ jest to choroba wysoce zaraźliwa, która przenosi się drogą kropelkową i może pozostawać nawet na ubraniach. Ponadto proszę pamiętać o wspieraniu odporności, gdyż jest najlepszym orężem do walki z infekcjami. Oczywiście, osoby z obniżoną odpornością znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19, a kwestię tego, czy Pani znajduje się w tej grupie, może rozwiązać tylko immunolog. Tutaj zebranych zostało kilka porad dotyczących zwiększania odporności, mam nadzieję, że okażą się przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwiekszyc-odpornosc. Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z Covid-19 odnajdzie Pani w naszych artykułach, oto jeden z nich: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-grupy-ryzyka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.