Czy bostonka zagraża płodowi?

Witam, jestem w 7tygodniu ciąży. Moja córka przyniosła ze żłobka bostonke. Zarazilam się. Co prawda nie miałam gorączki. Ale wyszła mi jakby afta na języku i dosłownie 4krostki na jednej ręce i trzy na drugij i pojedyncze na stopach. W Internecie nie ma pocieszajacycih informacji na temat ciąży i Bostonki. Piszą o poronieniu i wadach płodu. Jestem przerażona. Na ile te informacje są sprawdzone? Czy faktycznie mogę stracić ciążę bądź urodzić chore dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bostonka to choroba wirusowa, która zazwyczaj dotyka dzieci do 10. roku życia, one też przechodzą chorobę najłagodniej. U dorosłych objawy mogą być bardziej dokuczliwe, natomiast faktycznie dla ciężarnych choroba może okazać się groźna w skutkach.

Możliwe powikłania w przypadku zachorowania w I trymestrze to poronienie oraz, co jednak zdarza się bardzo rzadko, zapalenie mięśnia sercowego płodu. Proszę jednak nie martwić się na zapas, zwłaszcza, że wygląda na to, iż przechodzi Pani chorobę bardzo łagodnie.

Być może Pani wątpliwości rozwieją odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/choroba-bostonska-a-ciaza oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zachorowania-na-chorobe-bostonska-a-ciaza-w-7-tygodniu.

Proszę jednak pamiętać, że w przypadku zainfekowania wirusem Coxsackie w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem i pozostawać pod jego opieką. W razie wystąpienia gorączki ciężarna może stosować paracetamol, natomiast leki łagodzące dolegliwości skórne powinien przepisać lekarz.

Więcej informacji na temat choroby bostońskiej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-bostonska.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.