Czy można pomylić bostonkę z ospą?

Witam. Lekarz zdiagnozował u moich dzieci (jedno w wieku 3 lata, drugie14 miesięcy) ospę i dodatkowo anginę u starszego syna. Był to początek choroby gorączkowali i mieli zaledwie po kilka krost. Niedawno dowiedziałam się że w przedszkolu do którego uczęszcza starszy syn są zachorowania na bostonke. Zastanawiam się czy choroby nie zostały pomylone. Starszy syn miał zaledwie kilka krost głównie na dłoniach, stopach, pupie, jedna na brzuchu, szyi. Młodszego obsypało gorzej. Całe ręce, dłonie, stopy, nogi, cała pupa, pojedyncze na twarzy. Nie miał za to w ogóle na brzuchu, plecach, szyi. Nie wszystkie krosty zamieniały się w postać ropną. Stąd moje pytanie, jak odróżnić bostonke od ospy? Pozdrawiam.

Niestety choroby można pomylić, ponieważ w obu występują pęcherzyki i zajmują błony śluzowe. W ospie zmiany występują na owłosionej skórze głowy, czego nie widujemy w ch. bostońskiej. Bostonka zajmuje głównie kończyny i jamę ustną, jednak pojedyncze zmiany widujemy często na tułowiu. Jeśli chce mieć Pani pewność, że to była ospa proszę oznaczyć przeciwciała IgG przeciwko ospie wietrznej za 2 miesiące.