Czy mogłam zarazić się bostonką?

Dzień dobry, Jestem w 12 tygodniu ciąży, odwiedziłam koleżankę, której córeczka jak się okazało od tygodnia ma bostonke. Co prawda nie całowałam dziewczynki, nie bawiłam się z nią za bardzo, jedynie na moment ją przytuliłam. Czy powinnam się obawiać zarażenia, bać się o moje dziecko? Bardzo proszę o odpowiedź, nie mogę sobie poradzić z myślą, że mogłoby to jakkolwiek wpłynąć na mój płód...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety wirus wywołujący bostonkę dosyć szybko się rozprzestrzenia. Obecny jest w ślinie chorej osoby, a także kale oraz wydzielinie z pęcherzyków. By doszło do zarażenia bostonką nie trzeba wiele. Czasem wystarczy podać rękę osobie chorej bądź ją przytulić.

W związku z powyższym istnieje możliwość, że zaraziła się Pani bostonką od córki koleżanki. Największe niebezpieczeństwo wirus bostoński wykazuje jednak w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas może doprowadzić do poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, proszę niezwłocznie udać się do lekarza.

Przyczyny, objawy oraz leczenie choroby bostońskiej zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-bostonska.

Pytania o bostonkę w ciąży umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bostonka-moze-byc-szkodliwa-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bostonka-we-wczesnej-ciazy-moze-powodowac-zagrozenie-dla-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.