Kiedy dziecko po bostonce może wrócić do przedszkola?

Od wystąpienia wysypki przy bostonce minęło już 7 dni nie ma żadnych dodatkowych objawowo tylko krostki. Krostki na rękach wyglądają jak strupy. Kiedy może wrocic do przedszkola, czy może z nimi pójść do przedszkola?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bostonka to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Objawia się ona podwyższoną temperaturą, bólem gardła oraz wysypką pojawiającą się na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Najczęściej dotyka ona dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego źródłem zakażenia są często żłobki i przedszkola. Stąd u rodziców dylematy dotyczące przebiegu choroby oraz powrotu malucha do placówki.

Czas trwania bostonki wynosi około tygodnia, ale choroba może rozwijać się nawet kilka dni i niestety w tym czasie również można zarażać. Wysypka pojawia się dopiero po dwóch, trzech dniach, wcześniej występuje natomiast gorączka. Dziecko powinno przebywać w domu do momentu zniknięcia wszystkich objawów oraz powrotu dobrego samopoczucia.

Odpowiedź na podobne pytanie pojawiła się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-nalezy-pozostawic-dziecko-w-domu-po-bostonce.

Przydatne informacje znajdują się również w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-bostonska. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.