Czy córka może mieć bostonkę?

Witam córka ma dziwne bąble podejrzewamy bostonke ale do końca nie wiem czy to jest to czy może coś ją pogryzło niby są to bąble a niby pęcherzyki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety podała Pani zbyt mało szczegółów, by ocenić czy Pani dziecko cierpi na bostonkę – jeżeli ma Pani obawy, to warto skonsultować się z pediatrą, który obejrzy zmiany i na tej podstawie postawi diagnozę. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drobne-bable-wypelnione-przezroczystym-plynem-na-ciele.

Bąble mogą być charakterystyczne także dla pokrzywki, która jest reakcją alergiczną. Z kolei jeżeli pęcherze wypełnione są płynem surowiczym i pojawiają się na podeszwach stóp, po wewnętrznej stronie dłoni oraz w jamie ustnej, to wszystko wskazuje faktycznie na chorobę bostońską. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-bostonska.

Mimo że infekcja wirusem Coxsackie szybko pojawia się i równie szybko znika (właściwie bez konieczności podjęcia szczególnego leczenia), to należy ją zdiagnozować w przypadku podejrzeń, ponieważ jest bolesna i może być wyjątkowo uciążliwa dla dziecka. Niestety bąble na powierzchni skory mogą oznaczać także ospę lub inne choroby wieku dziecięcego, czego nie sposób ustalić tylko na podstawie opisanych przez Panią dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/10-najpopularniejszych-dolegliwosci-zdrowotnych-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.